יומן ארועים

Bookmark and Share
לחימה מקושרת: חיזוק האפקטיביות של החיל פורסם בתאריך 16.02.2016
תגיות: תקשוב , טכנולוגיה , שיתוף פעולה
מהפיכת המידע פורצת חסמים ארגוניים וטכנולוגיים ומאפשרת קפיצת מדרגה בשילוביות הבין-זרועית. כל הזרועות מאחדות כוחות ופועלות יחד במטרה לשפר את האפקטיביות המבצעית של צה"ל באמצעות טכנולוגיות מחשוב מתקדמות
שחר צורני

תר"ש (תכנית רב-שנתית) "גדעון", שמטרתה לשנות את פני הצבא ולהתאימו לאתגרי העתיד, שדה הקרב הדינאמי והאיומים הרבים בכל החזיתות, דורשים מהזרועות השונות בצה"ל לאחד כוחות ולגבש תפיסת הפעלה חדשה, ובמסגרתה ליצור בנק מטרות רחב יותר ואיכותי. כתוצאה מכך מתחוללת מהפיכת מידע בעולם התקשוב בצה"ל ובחיל-האוויר, שמהווה קפיצת מדרגה בשיתוף הפעולה הבין-זרועי ומשפרת את האפקטיביות המבצעית של כל הזרועות, ביחד ולחוד.

בימים אלה עובדים אנשי אגף המודיעין, אנשי אגף התקשוב ומפתחים מיחידת התוכנה של חיל-האוויר "אופק" על בניית מאגרי מידע גדולים שיכללו מגוון נתונים ויותר מטרות רלוונטיות. כך יתקצר זמן התגובה של חיל-האוויר בביטחון השוטף ובחירום, ותגדל גמישותו במשימות תקיפת מטרות. "בעבר תוכננו מאות מטרות ביום. במבצע 'צוק איתן' למשל, תוכננו אלפי מטרות ביום וככל שעובר הזמן הדרישה המבצעית רק הולכת ועולה", מסביר אל"ם שי. "מצד אחד כמות כה גדולה של מידע עלולה לגרום לקריסת מערכות, אך מצד שני היא מייצרת הזדמנות בדמות המהלך שישפר את היעילות, החדות והדיוק ויאפשר לחיל להפעיל את כוחו בצורה טובה יותר".


אנשי אמ"ן, אגף התקשוב ויחידת "אופק" עובדים על בניית מאגרי מידע שירחיבו את בנק המטרות של צה"ל | צילום: הגר עמיבר

ניצול מיטבי של משאבים
מדובר בחלק מתפנית משמעותית בעולם התקשוב בצה"ל ובחיל-האוויר, שהביאה לשינוי נרחב, יצרה שפה משותפת בין הזרועות ובסיומה בנק המטרות יהיה גדול יותר ואמין יותר. התפיסה החדשה דנה בשיטת הפעלה אפקטיבית של כוחות הקרקע, האוויר והים באמצעות קישוריות, שיתוף והיתוך מידע, ומטרתה למקסם את היכולות המבצעיות על-ידי מערכות מתקדמות וטכנולוגיה משותפת. 

שימוש בטכנולוגיה מתקדמת ומערכות מידע הופך את שלב תכנון המטרות לפעולה ממוחשבת שכרוכה בסיכונים וטומנת אתגרים טכנולוגיים איתם מתמודדים המפתחים מדי יום, אולם לצד זאת "מחשוב" התהליך יעודד ניצול מיטבי של משאבים, חסכון בכוח-אדם ובתקציב. "המהלך עתיד ליצור צמצום בכוח-האדם בחוליית תכנון המטרות, ואף יביא להרחבתה של יחידת 'אופק', יחידת התוכנה של חיל-האוויר, מתוך הבנה שהיא מכפילת כוח עבור צה"ל".


שימוש בטכנולוגיה מתקדמת ומערכות מידע הופך את שלב תכנון המטרות לפעולה ממוחשבת

מסירים את המחיצות
השינוי שעובר צה"ל, אליו שותפות שלוש הזרועות, אגף התקשוב ואגף המודיעין, מתבטא במודעות טכנולוגית משותפת, מיצוי מיטבי של היתרונות היחסיים של כל זרוע ובניית מערכות מידע מתקדמות שעונות על הצורך המבצעי. "אנו מבינים שהיום ניתן לבנות יכולות רק באמצעות שיתוף פעולה. אנו מסירים את המחיצות ונוכחים לדעת שעבודה משותפת מניבה הצלחות רבות".

"קיימת מהפכה בעולם התקשוב המשנה את חיל-האוויר מקצה לקצה ומתאימה אותו לעולם החדש. הדבר המשמעותי הוא המעבר מסולידריות זרועית לסולידריות רב-זרועית בתחום טכנולוגיית המחשוב והתקשורת לשם ניהול ועיבוד מידע", מציג אל"ם שי, רמ"ח תקשוב בחיל-האוויר. "העולם החדש מתאפיין בקצב שינוי מהיר, לכן נדרשנו לשנות את המחשבה ולהתאים את עצמנו אליו".

 
"קיימת מהפכה בעולם התקשוב המשנה את חיל-האוויר מקצה לקצה"