יומן ארועים

Bookmark and Share
הכירו את היחידה לאבטחת מטוסים פורסם בתאריך 15.02.2016
תגיות: בינלאומי
כל פעילות של חיל-האוויר במדינות ברחבי העולם מאובטחות על-ידי אנשי היחידה לאבטחת מטוסים ומשלחות בחו"ל. לצד תהליך בניין כח מהפכני ביחידה בשנת 2015 נרשמה עליה משמעותית במספר ימי פעילות היחידה בחו"ל עקב ריבוי מתקפות הטרור ברחבי העולם
ורד תללה

13 בנובמבר 2015, פריז. ענן שחור מכסה את בירת צרפת לאחר ששמונה מחבלים ביצעו פיגועי ירי והתאבדות במספר מוקדים בעיר, 130 אנשים נרצחו והעולם מוכה בתדהמה. מתקפת הטרור המתוארת היא אחת מיני רבות שהתרחשו במהלך שנת 2015 באזורים שונים באירופה על-ידי ארגוני אסלאם קיצוניים. לצד זה, איום הטרור על מטרות ישראליות ברחבי העולם רק הולך וגובר ככל שנוקפות השנים.

על הרקע הזה, חל גידול משמעותי בעשור האחרון בגיחותיו של חיל-האוויר מעבר לים. שיתוף הפעולה הבינלאומי הפך למטרה אסטרטגית ומרכזית בפעילותו של החיל, בהיבט שיפור יכולות האימון, חלוקת ידע ומיצוב חיל-האוויר כחיל מוביל ומשמעותי. אולם, כיצד מגדילים את שיתוף הפעולה הבינלאומי, תוך מזעור הסכנה הביטחונית לאנשי החיל ולכליו, במציאות כה מורכבת?

היחידה לאבטחת מטוסים ומשלחות בחו"ל הינה אחת היחידות המעניינות בצה"ל ומשימתה אחת: לשמור על ביטחונם של האנשים ושל כלי-הטיס של חיל-האוויר כשהם מחוץ לגבולות ישראל. למעשה, על כל כלי-טיס צבאי שיוצא מגבולות ישראל ונוחת במדינה זרה, יעלו גם אנשי היחידה לאבטחת מטוסים כדי לוודא שהמשימה מתבצעת בהצלחה - וחוזרת בשלום. 


ליחידה לאבטחת מטוסים ומשלחות בחו"ל משימה אחת: לשמור על ביטחונם של האנשים ושל כלי-הטיס של חיל-האוויר מחוץ לגבולות ישראל | צילום: פיטר מקדי

עליה משמעותית בשנת 2015 במספר ימי פעילות היחידה בחו"ל
אנשי היחידה לאבטחת מטוסים סיכמו את שנת 2015 עם למעלה מ-1,500 ימי פעילות בחו"ל, כמות כפולה מזו שביצעו בשנת 2014. הסיבה לכך, טוענים אנשי היחידה, היא בעקבות ריבוי מתקפות הטרור בחו"ל וההבנה העמוקה בדרגים הגבוהים בחיל כי הסכנה לכוחות מוחשית יותר מתמיד. 

"הערכת מצב מודיעינית משקפת עליה מוחשית באיום הטרור על מטרות ישראליות בחו"ל", אומר סא"ל דדי, מפקד טייסת התעופה בבסיס שדה-דב, אליה משתייכת היחידה. "מצד המפגעים, יותר קל לבצע פיגוע כנגד מטרות ישראליות בחו"ל מאשר בארץ. כל פריסה של החיל, בין אם מדובר בצוות מצומצם באנשים ובין אם במשלחת גדולה שיוצאת לתרגיל מחוץ לשטחה של המדינה, מקבלת התייחסות נרחבת מצד אנשי היחידה לאבטחת מטוסים".


אנשי היחידה לאבטחת מטוסים סיכמו את שנת 2015 עם למעלה מ-1,500 ימי פעילות בחו"ל | צילום: פיטר מקדי

"הפגיעה עלולה להיות אסטרטגית ומורלית"
"היחידה נמצאת בתהליך בניין כוח מהפכני", חושף סא"ל דדי. "בשנה האחרונה התבצעו תהליכים מרכזיים שתורמים לצמיחתה והתבססותה של היחידה". אחד מהמרכזיים שבהם הוא מיסוד שמירת כשירות מבצעית ללוחמי היחידה בשירות סדיר ומילואים בבית-ספר מקצועי המוכר במערך האבטחה הממלכתית.

"למרות היקפי עשייה גדולים מאוד בשנה החולפת, היחידה מונה מספר מצומצם של אנשים בשירות סדיר. הדרך לבצע את המשימה נשענת בעיקר על ההירתמות והחיבור של מערך המילואים ביחידה - כדי לדאוג שכל משלחת של החיל בחו"ל חוזרת בשלום הביתה".

עם התגברות מתקפות הטרור ברחבי העולם, משימת האבטחה נעשית מאתגרת יותר לביצוע והעתיד טומן בחובו אתגרים נוספים. "מתקפות הטרור העתידיות תהינה הרבה יותר מתוכננות וגדולות ממה שאנחנו מכירים היום. המחבלים יראו לכם כמו אנשי המקום והם יעשו הכל על-מנת לעבור לכם מתחת לרדאר", פסק א' מילואימניק מנוסה ביחידה שצמח בשב"כ, במהלך הרצאה שהעביר לאנשי היחידה שסיכמה את אירועי הטרור שהתרחשו בשנת 2015 ברחבי אירופה. "אני לא רוצה לחשוב על סיטואציה במהלכה מצליחים לפגוע בחו"ל במטוס של חיל-האוויר או בצוות המטוס", מסכם רס"ן מתן מויאל, מפקד היחידה. "אסור אפילו שתהיה סבירות למצב כזה. אנחנו נותנים את המענה המשמעותי ביותר, כי פגיעה אפשרית עלולה להיות אסטרטגית ומורלית". 


עם התגברות מתקפות הטרור ברחבי העולם, משימת האבטחה נעשית מאתגרת יותר לביצוע | צילום: פיטר מקדי

שומרים על כשירות
בתרגיל טקטי שהתרחש לאחרונה התמודדו אנשי היחידה בשירות סדיר ובמילואים עם מצבים תרחישים מורכבים במיוחד: אנשי משלחת באימון מרכזי של חיל-האוויר במדינה באירופה מתכנסים באודיטוריום לקראת שיחת הפתיחה ולפתע נשמעת צעקת "אללה וואכבר" ומיד לאחריה מושלך חפץ חשוד אל עבר מרכז האודיטוריום. מה על אנשי היחידה לעשות במצב כזה? "הפעולה הראשונה שהם יעשו היא להשליך את אותו חפץ חשוד כמה שיותר רחוק מאנשי המשלחת", מסביר אסף כהן, מנהל התרגיל ומילואימניק ביחידה. "הדבר השני הוא לחלץ את חברי המשלחת. אנחנו מתרגלים בארץ במתווה של חו"ל. בכל אימון כזה רמת הכשירות והמוכנות של אנשי היחידה עולה, הם מפנימים לקחים שעולים מכל תרגיל וכך יהיו מאבטחים טובים יותר".