יומן ארועים

Bookmark and Share
אהבה יש באוויר פורסם בתאריך 14.02.2016
תגיות: אנשים , מערך המסוקים , מערך הקרב
מיוחד ליום האהבה: מערכות היחסים הייחודיות בין הטייסות האחיות של חיל-האוויר מתאפיינות בשיתוף פעולה מבצעי, חילוף ידע, עזרה הדדית ותחרות בריאה. "ההווי שלנו נושא אמירה שגם אם משתפים פעולה יש צורך להיות הכי הכי טובים כיחידה"
טל גלעדי

טייסות חיל-האוויר לדורותיהן מנהלות ביניהן מערכות יחסים המורכבות משיתוף פעולה מקצועי ומבצעי, תמיכה הדדית ותחרות על תואר הטייסת הטובה ביותר, המתוחזק על-ידי תחרויות מערכיות, אימונים משותפים וקרבה גיאוגרפית. לכבוד יום האהבה: חיל-האוויר חוגג את מערכות היחסים בין הטייסות האחיות של החיל, בין חברות אמת לתחרות בריאה.

"לטייסת שלנו ולטייסת 'מובילי הלילה' יש חומרי טיסה משותפים והרבה מהעבודה נעשית יחד", מתאר סגן אבישי מטייסת "דורסי הלילה". שתי הטייסות מפעילות את מסוק ה"יסעור" (CH-53) הוותיק וחלקות ביניהן ידע, משימות ואת כלי-הטיס. בבסיס היחסים בין טייסות חיל-האוויר, ניצב כאמור שיתוף הפעולה המבצעי השוטף בין טייסות המפעילות כלי-טיס זהה או חולקות פלטפורמה אחת ואף שוכנות באותו הבסיס.

"הקשר שלנו הוא ברמה היומיומית", מספרת סגן אורלי עוזרי, קצינת חימוש בטייסת "הצרעה" המפעילה את מסוק-הקרב "שרף" (אפאצ'י). "אנחנו מתייעצים בינינו על תקלות שצצות, חולקים ציוד וחימוש שזהה למסוק שלנו ולמסוק ה'פתן' שמפעילה טייסת 'מגע הקסם'". בכל גף טכני של טייסת תמיד יהיו כמה חיילים המוסמכים לטפל גם בכלי-טיס נוסף שבמערך כדי לסייע ברגע האמת במשימות מבצעיות אינטנסיביות ומורכבות. "אנחנו קוראים לטייסת 'מגע הקסם' אחותנו החורגת - תמיד נבוא לעזור להם והם לנו", מוסיפה סגן עוזרי בחיוך.


"לטייסת שלנו ולטייסת 'מובילי הלילה' יש חומרי טיסה משותפים והרבה מהעבודה נעשית יחד" | תמונת ארכיון

מתחרים על ה"אלפא"
לא רק הצהרות אהבה ועזרה הדדית תמצאו במערכות היחסים המיוחדות שבין טייסות החיל, אלא גם תחרות - מרכיב דומיננטי לא פחות בפעילות אנשי החיל. כל מערך נוהג לאתגר את טייסותיו בתחרות ביצועים שבמהותה מהווה אימון שגרתי לטייסות, ובפועל מספקת הזדמנות להפגין גאוות היחידה ולהראות - למי, למי, יש יותר כבוד?

במערך מטוסי הקרב מדי שנה מתקיימת תחרות ה"שיפוד", במסגרתה מוציאה כל טייסת קרב שמיניית מטוסים לטיסה קצרה אך גורלית, במהלכה נדרשים אנשי צוות-האוויר לבצע משימות תקיפה תוך התמודדות עם איומים קרקעיים ואוויריים. אצל מערך מסוקי הקרב מדובר ב"אפילוג", תחרות ירי שמציבה בפני המשתתפים מגבלות, הנחיות ברורות ומטרה אחת: ניצחון.


לא רק הצהרות אהבה ועזרה הדדית תמצאו במערכות היחסים המיוחדות שבין טייסות החיל, אלא גם תחרות | צילום: הגר עמיבר

אחרי תחקיר מעמיק ושכלול תוצאות מורט עצבים המתקיים במטה החיל, יקבלו המנצחים גביע ממפקד חיל-האוויר, מה שמהווה גורם נוסף לשיפור המוטיבציה והשאיפה למצוינות בקרב המתמודדים. "התחרות בין הטייסות היא בונה ומשפרת, תחרות על ביצועים שגורמת לנו למתוח את עצמנו עד קצה גבול היכולת ולשאוף הכי גבוה", מסבירה סגן עוזרי. "אם הטייסת השנייה תזכה ולא אנחנו, נפרגן בטעם מר כי אנחנו שמחים שיש לנו מתחרים ראויים, אך מצד שני רוצים להיות בעצמנו המצטיינים".

אז מה מביא עמו המאבק המתמיד בין הטייסות בניסיון להוכיח את עצמן, מלבד מסירות כפולה ושיפור ביצועים מבורך? מעשים קטנים ושטותיים המעלים חיוך גדול על השפתיים. באחת מתחרויות ה"אפילוג" לפני כמה שנים כשאירחה טייסת "הצרעה" את טייסת "הפתן" וטייסת "הקוברה" (טייסת "המסק"ר הראשונה" הפעילה את מסוקי ה"צפע"), חיכו בחדר התדריכים פתקים המאחלים בהצלחה לאנשי צוות-האוויר. אך אל תטעו באירוח החם, הפתקים שהוקדשו לטייסות האחרות נשאו את הכיתוב "בהצלחה בתחרות על המקום השני".


"בהצלחה בתחרות על המקום השני" | צילום: ורד תללה