יומן ארועים

Bookmark and Share
עקרונות הלחימה פורסם בתאריך 08.02.2016
תגיות: טייסת "הדרקון המעופף" , ביום אויב , תרגילים ואימונים
סדנה החדשה מבית היוצר של טייסת ביום האויב של חיל-האוויר, "הדרקון המעופף", עומדת ללמד את טייסות החיל איך להילחם לפי עקרונות המלחמה, במגרש משחקים עם המון אפשרויות אך עם חוקים ברורים
אליה לויטן


מטוסה של המדינה ה"כחולה" ממריא מבסיס נבטים בדרכו למשימת תקיפה שעשויה להביא את המדינה שלו לניצחון במערכה. הוא טס דרומה בשמי הנגב ומפציץ בהצלחה נכס אסטרטגי של מדינת האויב, המדינה ה"אדומה". בזכות מהלך זה ידה של המדינה ה"כחולה" על העליונה, אך מדינת האויב מתאוששת, והמשחק ממשיך.
לא מדובר במערכה אמיתית, או במשחק מחשב. כל זאת ועוד, קרה במגרש המשחקים של טייסת "הדרקון המעופף", טייסת ביום האויב של חיל-האוויר, במסגרת סדנה שעימתה את משתתפיה בעקרונות הלחימה.

כמו במשחק כדורסל
סדנת "עקרונות המלחמה" שיצאה לדרך בפעם הראשונה, היא סדנה חדשה שמעבירה הטייסת האדומה (כוח אדום מייצג את כוח האויב), טייסת "הדרקון המעופף", לטייסות החיל על-מנת להכשיר אותן ולהכין אותן ללחימה. כחלק ממיקוד האימון והדגשים שנתן מפקד חיל-האוויר לשנת 2016, בנתה הטייסת האדומה את הסדנה על-פי עקרונות המלחמה לפיהם פועל צה"ל: דבקות במשימה לאור המטרה, מיצוי הכוח, יוזמה והתקפיות, תחבולה, ריכוז המאמץ, רציפות והמשכיות, עומק ועתודה, אבטחה, רוח לחימה ופשטות וגמישות.

שכר ועונש
הסדנה, שארכה יומיים, עתידה להכשיר את כל טייסות הקרב בחיל, ובשנים הקרובות צפויה להשתתף אחת לתקופה טייסת קרב אחרת מהחיל לאימון הייחודי ולתרגל מצב לחימה. "מטרת הסדנה היא להכין את טייסות החיל ללחימה. ברמה הספציפית הסדנה הזו נוגעת בשדרת הפיקוד והמובילים הבכירים, שבמסגרת התרגול ניתן להם הרבה חופש לתכנן ולהשפיע. למרות שהסדנה כוללת סדרי כוח (סד"כ) גדולים אימון הפרט לא נפגע, וזה יתרון שאנחנו בטייסת האדומה יודעים לייצר".

הסדנה מבוססת על מנגנון של שכר ועונש - לכל תקיפה יש משמעות לשני הצדדים, כמו במלחמה אמיתית. "הסדנה בעצם מתארת לחימה בין שתי מדינות, אדומה וכחולה, כשהמטרה של כל מדינה היא לנצח את היריבה. לכל אחת מהן יש נכסים שצריך להגן עליהם ויש מטרות שצריך להשמיד. בנינו פה בדרום הארץ שדה קרב שלם שמורכב מתשתית גאוגרפית, סוללות טק"א, חוליות ביום אויב קרקעי, הכל משמש כחלק מהנכסים של המדינה האדומה שעל המדינה הכחולה להשמיד. ויש כמובן את מטוסי הקרב האדומים ומטוסי הקרב הכחולים. כולם נפגשים על מגרש המשחקים".

על בקרת האימון הייתה אמונה המנהלת הלבנה, שהורכבה מאנשי מערך הבקרה, ההגנה האווירית ואנשי צוות-אוויר מהטייסת האדומה שתפקידם להגיב בזמן אמת לפעולות הנעשות בשני הצדדים. בסופה של הסדנה סיפקו לטייסת הכחולה תחקיר של כל מה שביצעו בזמן אמת בתרחישי הלחימה והתוצאות של הפעולות שלהם. "מפקד הטייסת הכחולה צריך לחשוב מעבר למשימה הספציפית באותו מטס, עליו לחיות את המלחמה, בתוך מנגנון השכר והעונש. עם המנגנון הזה המדינה הכחולה צריכה לתכנן דרך קרב מאוד ברורה, וכך אנחנו מגיעים למהות של עקרונות המלחמה".

גבול דק
הסדנה בנויה בתוך מסגרת ולה חוקים ברורים, אך לטענתו של רס"ן אוהד, סגן מפקד הטייסת האדומה, המסגרת הזו מאפשרת חופש פעולה אדיר למפקדי הטייסות הכחולות - הטייסות המתורגלות. "חוקים מוגדרים דווקא מעניקים חופש פעולה לכוחותינו", הוא מסביר. "הם מאפשרים למפקד הטייסת לפעול ללא הגבלה כל עוד הוא שומר על החוקים. כמו בכדורסל, החוקים מוגדרים, אבל דרך המשחק, השיטה והטקטיקה בלתי מוגבלות. בניגוד לשיטות אימונים אחרות או סדנאות אחרות שם המשימה עצמה ספציפית הרבה יותר".

כמו בכל אימון שמעבירה טייסת "הדרקון המעופף", ניצבו הטייסים האדומים בסיטואציה מעט מבלבלת - מצד אחד, הם דימו מצב לחימה, ומי לא רוצה לנצח במלחמה ולהפגין את מלוא יכולתו? מצד שני, משימתם היא הכשרת טייסות החיל לניצחון. "המשמעות של להיות טייסת אדומה במתאר הזה עוברת על גבול דק מאוד בין הרצון לנצח לבין התפקיד המוטל עלינו. האחריות שלנו היא מתן האימון הטוב ביותר לטייסות הכחולות. יש נקודה שבה אם רמת הקושי גבוהה מדי, האימון הופך לשלילי והטייסות הכחולות לא מתקדמות, ולשם אנחנו לא רוצים להגיע".