יומן ארועים

Bookmark and Share
בסיס נבטים שומר על מטוסי העבר שלו פורסם בתאריך 07.02.2016
תגיות: בסיס נבטים , היסטוריה
פארק המטוסים השוכן בבסיס נבטים וכולל מספר מטוסי ישנים שהטיסו טייסות הבסיס נחנך בשבוע שעבר. לכבוד המאורע, חודש ושופץ אחד מהמטוסים המיתולוגיים של מערך התובלה, ה"סטרטוקרוזר"
טליה יריב וטל גלעדי

בטקס חגיגי שהתקיים בשבוע שעבר נגזר סרט פארק המטוסים בבסיס נבטים, בו מוצב גם מטוס ה"סטרטוקרוזר" ה"ענק" (בואינג 377) המיתולוגי שחודש ושופץ. בפארק, הנמצא בפתח הבסיס, עומדים היום מטוסי העבר של טייסות הבסיס, בניהם גם מטוס ה"עיט" (סקייהוק) שטס בטייסת "מגיני הדרום". "פארק המטוסים הזה מסביר לנו מאיפה באנו", אמר תא"ל ליהוא הכהן, מפקד בסיס נבטים, בטקס גזירת הסרט. "כששואלים מדוע חיל-האוויר הוא אחד מארבעת חילות-האוויר החזקים בעולם, אם לא החזק ביותר, התשובה היא שהוא לא זונח את המורשת שלו. חשיבותו של מטוס ה'סטרטוקרוזר' לחיל האוויר היא אדירה - במהלך מלחמת ההתשה איבדנו כשבעה אנשי צוות-אוויר בהפלת המטוס וזוהי אחת הדרכים שלנו לזכור אותם".


מפקד בסיס נבטים במהלך טקס חניכת פארק המטוסים | צילום: טל גלעדי

"עבודת החידוש נותנת תחושה כי ניתן לטוס עליו היום"
לקראת פתיחת פארק המטוסים באופן רשמי, הוחלט על חידושו של מטוס ה"סטרטוקרוזר" האגדי. ה"סטרטו", כך כונה בחיל-האוויר, נטל חלק במלחמת ששת הימים, בהצנחת אספקה בחצי האי סיני ובמלחמת יום הכיפורים. הוא יצא משירות בשנת 1978 והוצב בבסיס חצרים. בשנת 2011, במלאת 40 שנה לתקרית בה הופל אחד המטוסים בתעלת סואץ, הוצב ה"סטרטו" בבסיס נבטים. 

"עבודת החידוש והצביעה של ה'סטרטו' נותנת תחושה כי ניתן לטוס עליו גם היום", סיפר רס"ן אורן גבאי, מפקד גף מבנה בבסיס נבטים ומוביל פרויקט ה"השבחה החיצונית" של המטוס. "פרויקט החידוש נעשה בשיתוף עם אנשי טייסת 'ענקי המדבר' ויחד עם אנשי הקרקע שלנו. המטוס הוא תוצר של עבודה ממושכת ואינטנסיבית המציגה את מורשת הבסיס. עבורי מדובר בסגירת מעגל אישית - אבא שלי עבד על המטוס הזה לפני ארבעים שנה כשעבד בתעשייה האווירית, היום אני משפץ אותו וגורם לו להיראות כמו חדש".


מטוס ה"סטרטוקרוזר" בפארק המטוסים החדש | צילום: איילת אדר