יומן ארועים

Bookmark and Share
מן השמים אל הגבול: חה"א במשימת ההגנה מפני טרור פורסם בתאריך 07.02.2016
תגיות: מערך המסוקים , טייסת "מגע הקסם" , תרגילים ואימונים
חיל-האוויר לוקח חלק במשימת ההגנה על גבולות מדינת ישראל. מסוקי קרב, כלי-טיס בלתי מאוישים, מסוקי סער, מטוסי תובלה קלה ומטוסי קרב, כל אחד יכול להיות מוזנק בכל רגע כדי לסייע לכוחות הקרקע בשמירה על גבולות המדינה מפני ארגוני הטרור
טל גלעדי

עקב התעצמותם של ארגוני טרור בסמוך לגבולות המדינה, איומים ביטחוניים חדשים ומורכבים עלולים לפגוע במדינת ישראל ובריבונות על גבולותיה, תרחישים אליהם נדרש צה"ל להתאים את עצמו באימונים, בהצטיידות ובפעילות השוטפת. אז מהו חלקו של חיל האוויר בסיכול איומים קרקעיים בגבולות, משימה שבהגדרתה דווקא מזוהה עם החיל הירוק? כיצד מערך מסוקי הקרב בא לידי ביטוי במשימה זאת, ומהו מקומם של מטוסי הקרב? וגם, איך מתכוננים לקראת מה שאינו ידוע מראש?

"אנחנו מתאמנים לא מעט על הגנה על גבולות, כשהתרחישים איתם מתמודדים אנשי צוות-האוויר הם חדירה דרך הגדר, דהירה של רכבים משוריינים אל עבר כוחותינו ותקיפת מוצבי צה"ל", הסביר רס"ן א' סגן מפקד טייסת "מגע הקסם" המפעילה את מסוק הקרב "פתן" (אפאצ'י) שהובילה תרגיל נרחב וחוצה מערכים להגנה על גבולות המדינה מפני תרחישי טרור.

אירועי הגנה על גבולות מתחלקים לשני סוגים, הראשון הוא אירוע עליו יש מודיעין מקדים, אליו נערכים אנשי השטח והמטה המבצעי של החיל מבעוד מועד. הסוג השני, הידוע בעגה הצבאית כ"אירוע מתפרץ", אירוע שהמוטיב החוזר בו הוא אלמנט ההפתעה. 

"מסוק הקרב הוא מעין שולט באוויר"
האימון שהתקיים בשבוע שעבר הינו חלק מסדרת אימונים המוקדשת כולה להגנה על גבולות ישראל ותיערך בחודשים הקרובים, במסגרתה מתרגלת טייסת "מגע הקסם" בשיתוף פעולה עם טייסות מערך הכטב"ם (כלי-טיס בלתי מאויש), מערך הקרב, מסוקי סער ומערך החוזי והמודיעין. טייסת "הראשונה", המפעילה את מטוס התובלה הקלה "צופית" (ביצ'קראפט קינג-אייר) וטייסת "המל"טים הראשונה" המפעילה את כטב"ם "שובל" (הרון) לקחו חלק פעיל בתרגיל. "כשיש אירוע מתפרץ אנחנו מוזנקים מיד ותפקדנו הוא להיות כוח עזר עבור הלוחמים הקרקעיים. בזמן אמת מסוק הקרב הוא מעין שולט באוויר: מנהל את המערכה האווירית, מספק דיווחים לתא השליטה של חיל-האוויר על מה שמתרחש תחתיו בשטח ומסייע בסנכרון בין כלי-הטיס", תיאר רס"ן א'. "העבודה עם הכטב"מים מתבצעת כמו במבנה כשלכל אחד יש את התפקיד שלו, להם יש יכולות סריקה של תא שטח ולנו של תקיפה ממוקדת וקשר עם הכוח למטה. גם מטוסי ה'צופית' לוקחים חלק בסדרה כי במקרה של אירוע מתפרץ כמו חוליית טרור שחודרת ליישוב יש צורך בחוזי (מודיעין בזמן אמת)".

התרגיל הנוכחי היה על בסיס בלת"ם (בלתי מתוכנן), מרכיב חשוב ומרכזי כשמדברים על סיכול אירועים מתפרצים בגבולות. "אנחנו לא מגלים לאנשי הצוות את התרחיש בו יתקלו. הם מוזנקים, עולים על המסוקים ומתודרכים באוויר כמו באירוע מתפרץ אמיתי כשפשוט אין זמן להכנות מקדימות ואתה מקבל את המשימה תוך כדי פעולה", אמר רס"ן א'. יכולת לקבל החלטות מהירות בזמן אמת היא רלוונטית מתמיד כאשר מסביבנו מחליפים את מקומן של המדינות גופים לא רשמיים היכולים לייצר אירוע בדקות ספורות. "חוסר הוודאות מאפיין מאוד את השנים האחרונות, פעם היית יודע מראש שיקפיצו אותך ומתכונן לכך, אבל אופי הטרור בגבולות היום מייצר אירועים מהרגע להרגע, אתה עולה לאוויר ורק אז מבין את התמונה הכוללת".

גם מערך הקרב נערך לאירועים מתפרצים
מתי יגיע לזירה מטוס קרב ומדוע? "מטוס הקרב יכול לתת חימוש מאסיבי במידה ורוצים ליצור הרתעה או לחסום צירים", הבהיר סרן יהונתן, קמ"ד אימוני קרב במטה החיל. "כשיש אירוע בגדר ורוצים לשבש את התנועה של הרכב הנמלט, או כשצריכים להשמיד מטרה, יקראו למטוס הקרב".

יתרון נוסף למטוס הקרב הוא מהירות: סיכול אירועים קרקעיים זוהי אומנם לא משימה קלאסית של מטוס קרב, שבהיבט ההגנה על גבולות נועד לסיכול איומים אוויריים כמו חדירת מטוס, אבל גם מערך הקרב מתרגל מענה לאירועים מידיים בגבולות. "סדנאות רבות בתוכנית האימונים של טייסות הקרב מותאמות לשיפור יכולות המערך בתפעול מקרים כאלה. אנחנו מוסיפים לגיחות אלמנטים של חוסר וודאות, קבועי זמן קצרים יותר, תדרוך באוויר ובעיקר יוצרים אווירת לחץ כללית בקשר", פירט קמ"ד אימוני קרב.