יומן ארועים

Bookmark and Share
חוקרי מודיעין האוויר פורסם בתאריך 20.01.2016
תגיות: מלש"בים , חיל-האוויר נעים להכיר , מודיעין
את כל משימותיו המבצעיות של חיל-האוויר מלווה תכנון קפדני, שמכיל את תמונת המודיעין בזירה. מאחורי המשימות עומדים חוקרי מודיעין האוויר, שעומלים על בניית התמונה המודיעינית ומשפיעים בצורה מהותית על המערכה
נדב שחם

כל איש צוות-אוויר, או מפעיל כלי-טיס בלתי מאויש, יודע בדיוק מה מחכה לו כשהוא בדרכו למשימה מבצעית - אם מדובר בתקיפה, הגנה או איסוף מודיעין, בצפון, בדרום או הרחק מגבולות המדינה. מידע זה אינו מגיע במקרה, מאחוריו עומדת עבודה ארוכה ומפרכת של חוקרי מודיעין האוויר של החיל, אשר עושים את המיטב עבור הצלחת המשימה. "החוקרים מקבלים מידע מגופי המודיעין השונים ונדרשים לסנכרן ולעבד אותו על-מנת ליצור תמונה רלוונטית לצרכי החיל", מספרת קמ"ד מודיעין למבצעים בלהק המודיעין של חיל-האוויר, סגן נ'. "החוקרים מייצרים מידע חיוני למשימה".

חוקרי מודיעין האוויר מוצבים במהלך שרותם במטה המבצעי של החיל, ומחולקים למדורים המתמקדים בזירות השונות ועוסקים במגוון משימות, ביניהן ייצור מודיעין אסטרטגי לטווח הארוך וייצור מודיעין למשימות נקודתיות. בשגרה השוטפת השירות הינו במתכונת של יומיות, אך במצבי חירום ולקראת פעילויות מבצעיות, עובדים החוקרים מסביב לשעון במשמרות.

הכשרה ייחודית

התפקיד פתוח לחיילים ולחיילות, וכדי להתקבל אליו נדרשים המועמדים לעבור כמה שלבים. השלב הראשוני הינו מיונים ממוחשבים למספר תפקידים בחיל-האוויר כאשר כל מבחן בודק את יכולת ההתאמה של המלש"ב (מיועד לשירות ביטחון) לתפקיד שונה בחיל. אלו המאותרים לתפקיד חוקר מודיעין האוויר יידרשו לעבור סיווג בטחוני מתאים, ויעברו קורס בביסמ"ת (בית-הספר למקצועות התעופה) שאורכו שלושה חודשים.

"בתחילת הקורס מתמקדים בלמידה כללית על חיל-האוויר ועל הזירות מסביב ולאחר מכן עוברים מבחנים מעשיים הבודקים את יכולותיו של החניך לספק את התוצרים הדרושים", תיארה רב"ט ר', חוקרת מודיעין אוויר בלהק המודיעין. בסיום הקורס מקבל החניך שיבוץ על-פי ביצועיו או על-פי הצורך באותו הזמן, באחת המחלקות השונות של להק המודיעין. 

"ידיעת זהב" אחת שיכול לנפק חוקר יכולה לשנות את גורל המערכה ולהציל חיי אדם רבים. "התפקיד מעניין ומרתק. לצערי אי אפשר לספר עליו הרבה, אבל אפשר לומר שלמידע שאנו מספקים יש תרומה לביטחון המדינה, והוא משפיע באופן ישיר על הפעילות המבצעית של החיל", הסבירה רב"ט ר'.

 
1 | 2
 
"ידיעת זהב" אחת שיכול לנפק חוקר יכולה לשנות את גורל המערכה ולהציל חיי אדם רבים
"ידיעת זהב" אחת שיכול לנפק חוקר יכולה לשנות את גורל המערכה ולהציל חיי אדם רבים