יומן ארועים

Bookmark and Share
איך קולטים מערכת ב-24 שעות בלבד? פורסם בתאריך 10.01.2016
תגיות: מערך הכטב"ם , טכנולוגיה , פעילות מבצעית
חיילים בחובה, קצינים סדירים ואנשי מילואים התייצבו כולם בטייסת המפעילה את כטב"ם "הרמס 450" כדי להוציא לפועל משימה מאתגרת ומסווגת, במסגרתה נדרשו אנשי הטייסת לקלוט מערכת חדשה בפרק זמן חסר תקדים. מרוץ נגד השעון
אילון טוהר

יום חמישי, 1:30 בלילה. צלצול נשמע מהטלפון של הקצין הטכני של טייסת כלי-טיס בלתי-מאוישים (כטב"ם) המפעילה מטוסי "הרמס 450". בשיחת הטלפון מתבשר הקצין, רס"ן אבי, על כוונה להוציא את הטייסת למשימה מבצעית, באמצעות מערכת מודיעין חדשה שתוכננה להיקלט בטייסת סופית רק בשנה הבאה. "מאותו רגע מתחיל מרוץ נגד השעון", נזכר רס"ן אבי, כמה ימים אחרי שהוציא את המשימה המורכבת לפועל. "זה התחיל בדיונים, המשיך בהכנסתה של המערכת כולל בדיקות אחרונות, ועד להשלמת המשימה ביום למחרת. תוך 24 שעות המטוס הזה היה באוויר - משך זמן חסר תקדים לקליטתה של מערכת חדשה לגמרי שלא הייתה ברשות הטייסת. לא האמנו שנצליח להעמיד את המטוס כל-כך מהר".

רס"ן אבי לא היה לבדו: כבר למחרת בבוקר הוקפצו מהבית אנשי הטייסת, הן מגף הטיסה והן מהגף הטכני. החל מקצין שהגיע עם הילד שלו, בן 4 שמצא את עצמו מבלה יום אינטנסיבי בחיק הכטב"מים, דרך סגן-אלוף מעל גיל ארבעים שהגיע כדי לסייע למשימה, ועד לחיילים בחובה שהוקפצו מהבית, נחושים לקחת חלק ולתרום. "מדובר בחיילים סדירים, אחדים מהם היו עסוקים בלימודים, וחלקם הגיעו בלבוש אזרחי ונאלצו למצוא סרבל שיתאים להם כשהגיעו בהתראה קצרה", משבח רס"ן אבי. "לא שמעתי מהם אף לא תלונה אחת, כשכולם מחוברים למשימה עם ברק בעיניים. יחד עם הקצינים הסדירים ואנשי המילואים הצלחנו להשלים את המשימה בזמן בלתי נתפס".


מפקד הגף הטכני התבשר על צורך לבצע משימה באמצעות מערכת מודיעין שתוכננה להיקלט בשנה הבאה | "הרמס 450", תמונת ארכיון

מטרה אחת: הגנה על המדינה
"זו טייסת עם הרבה היסטוריה ואירועים מיוחדים רבים בעברה, וזה ללא ספק אחד מהם", מצהיר רס"ן ל', סגן מפקד הטייסת. "זה לא פחות מחריג לקלוט מערכת ביום אחד ובכל זאת להביא תוצרים מבצעיים. אנשים הגיעו בזמנם הפנוי לצורך מטרה אחת: הגנה על המדינה".

מערך הכטב"ם, כאחד המערכים המבצעיים ביותר בחיל-האוויר שנחשב להולך ומתפתח מבחינה טכנולוגית ומבצעית, נותר דרוך לקראת אפשרות של יציאה למשימה בכל גזרה ובכל זמן. "כסגן מפקד טייסת כטב"ם, בכל פעם שיש התחממות אני מבין שאנחנו עומדים לקראת תקופה מורכבת, אך מצד שני יודע שיש לנו את האנשים הכי טובים הן בקרב המפעילים, הן בגף הטכני והן במילואים", מוסיף רס"ן ל'.

הטייסת שמרה על כוננות מלאה, המוכנות המבצעית תורגלה וכמות המודיעין שזרמה לטייסת קבעה את אופי המשימות אליהן ייצאו. סרן א', אחד מסגני מפקד הטייסת, מדווח שכמות הגיחות המבצעיות באותו סוף שבוע היו רבות פי שלוש מבדרך כלל. "בסופו של דבר לא יכולנו להוציא את זה לפועל ללא ההירתמות של הגף הטכני. בכל פעם שכטב"ם נחת, ניגשו אליו הטכנאים ובזריזות המרבית הכינו אותו לקראת גיחה נוספת", הוסיף סרן א'.


"זו טייסת עם הרבה היסטוריה ואירועים מיוחדים רבים בעברה, וזה ללא ספק אחד מהם" | "הרמס 450", תמונת ארכיון