יומן ארועים

Bookmark and Share
במהלך 2016: תוכפל כמות מטוסי ה"איתן" פורסם בתאריך 30.12.2015
תגיות: מערך הכטב"ם , טייסת "הנשר הלבן" , "איתן"
טייסת "הנשר הלבן" אשר חוגגת 5 שנים להקמתה, צפויה לגדול בקרוב: בשנה הבאה צפויים להיקלט מטוסי "איתן" נוספים לטייסת ועד סוף 2020 היא מתוכננת לשלש את גודלה. "כשנסתכל אחורה בעוד עשר שנים, מה שאנחנו עושים היום ייראה לנו כאילו היינו בתחילת הדרך"
דוד גרינוולד
לפני כמאה שנים כתב חיים נחמן ביאליק את "ויהי יום", ספר המאגד בתוכו עשרות סיפורי אגדה המבוססים על סיפורי המקרא. באחד הסיפורים מתאר המשורר הלאומי את שלמה המלך, שאך לאחרונה למד לדבר עם בעלי החיים, קורא אליו את הנשר הלבן - מלך בעלי הכנף. חמישה ימים לאחר מכן, עת שישב בחצר ההיכל על כסאו הקבוע, גל רוח אדיר בישר על בוא האורח החדש. "והנה נשר לבן, עז וגדול מאוד, בוקע ויורד מבין העבים, ירד ונפנף כנפיים אדירות ופניו ארצה אל מושב המלך", מתאר ביאליק. "נשר נשרי הנשרים" הגיע כדי לשרת את המלך החכם מכל אדם.

לקראת סוף העשור הקודם, כשנתקלו אנשי חיל-האוויר בסיפורו של ביאליק, נפל להם האסימון: נמצא השם לטייסת ה"איתן" (הרון TP), הכטב"ם (כלי-טיס בלתי-מאויש) החדש שיהיה לכלי הגדול ביותר במערך הכטב"ם של חיל-האוויר. בימים אלו חוגגת טייסת "הנשר הלבן", שמרבית ממשימותיה עלומות, 5 שנים להקמתה - 5 שנים בהן ידעה רגעי שיא לצד רגעים קשים, מהם בנתה את עצמה מחדש והגיעה למעמד חדש.

היום משתדלים אנשי הטייסת לעסוק פחות בעבר ולהסתכל אל העתיד הרחוק והקרוב, בו צפויה "הנשר הלבן" להתפתח בכל הגזרות. "בשנה האחרונה קלטנו עוד ועוד יכולות ומשימות מבצעיות משמעותיות מסווגות, ובשנה הבאה הטייסת הולכת לקלוט כשירויות נספות מעבר למשימות המודיעין הסטנדרטיות. לפי הערכתי, אנחנו מממשים היום רק כ-20 אחוזים מהפוטנציאל שיש במטוס ה'איתן', וכיום אנחנו נמצאים בתחילת המהפכה", מספר סא"ל אופיר, מפקד טייסת "הנשר הלבן". "כשנסתכל אחורה בעוד חמש ועשר שנים, מה שאנחנו עושים היום ייראה לנו כאילו היינו ממש בתחילת הדרך, למרות שהטייסת נמצאת היום בשיא מבצעי. הפוטנציאל של המטוס הולך ומתעצם. מפקד חיל-האוויר הורה להכפיל את הטייסת בהיקף כמויות הסד"כ, האנשים, המשימות והיכולות, כשהמטרת העל נשארה פשוטה: להיות טייסת אסטרטגית ורלוונטית לכל זירה ובכל תחום".

מטוסים נוספים, יכולות חדשות וסימולטור
בטווח הקצר, שנת 2016 צפויה להיות שנת הצמיחה הגדולה של טייסת "הנשר הלבן". מספר מטוסי "איתן" חדשים מתוכננים להיקלט במהלך החצי הראשון של השנה בבסיס תל-נוף וכמעט להכפיל את כמות הכלים בטייסת כשגם כמות התאים, היכולות, והמצלמות יגדלו משמעותית. בהיבט הארגון, הטייסת צפויה לגדול ב-50 אחוזים כשטכנאים ומפעילים נוספים צפויים להצטרף לשורות "הנשר הלבן".

בטווח הרחוק יותר, עד שנת 2020 צפויה הטייסת לשלש את כמות המטוסים שברשותה, כשהמטוסים שייקלטו יהיו מתקדמים יותר בהיבט הוורסטיליות והשהייה באוויר - והמטוסים הנוכחיים צפויים לעבור תהליך שדרוג דומה. בנוסף, סימולטור "איתן" אשר נמצא היום בתעשייה האווירית מתוכנן להיקלט בחיל. לדבר סא"ל אופיר, "יהיו בחיל מאמני 'איתן' בשנתיים או בשלוש השנים הקרובות".

בשבועות האחרונים נערך בטייסת כנס בהשתתפות אנשי המילואים שמטרתו לבנות את תכנית העבודה לשלוש השנים הקרובות, כשהמגמה בחיל ברורה: יותר משימות למערך הכטב"ם, תוך ניצול יתרונותיו היחסיים. "הגישה בחיל היא 'לכטב"ם' כמה שיותר משימות", מספר סא"ל אופיר. "כשאנחנו מבינים שזה הכיוון שאנחנו הולכים אליו, אני רואה כאן בעוד חמש שנים טייסת אחרת לגמרי - למען האמת, אני רואה את ה'איתן' הופך למערך". 

"יש כאן חיילים שנבחרים בקפידה"
למי שמכיר מקרוב את היסטוריית הטייסת, התנופה האדירה של "הנשר הלבן" לחלוטין לא מובנת מאליה. בשנת 2012, מיד לאחר שהגיעה הטייסת לכשירות מבצעית, התרסק אחד ממטוסי ה"איתן" במהלך ניסוי של התעשייה האווירית, פריחת הטייסת נעצרה לחלוטין. "הטייסת הפסיקה לטוס לתקופה ארוכה, ולא היה ברור לאן היא הולכת. אני מעריך שאם האירוע הזה לא היה קורה היינו נמצאים היום במקום טוב יותר באופן משמעותי, אבל למדנו ממנו והיום הוא רק פסיק בהיסטוריה", מספר סא"ל אופיר. "בסך הכל מדובר במערך צעיר והפתעות עלולות לצוץ בכל שלב. היום אנחנו קולטים יכולות שמביאות סיכונים ואתגרים בתוך התהליך ולאור לקחי העבר אנחנו עושים את זה עקב בצד אגודל, כי ראינו מה אירוע שלילי גדול יכול לגרום למערך".

בחודשים האחרונים, עם התחממות הגזרה הצפונית, השתתפו מטוסי ה"איתן" בפעילות מבצעית ענפה והביאו לידי ביטוי את היתרונות המיוחדים של הכטב"ם הגדול ביותר של חיל-האוויר, יתרונות שרק ילכו ויתעצמו בשנים הקרובות. "בראייתי, אם נסתכל על מה שיהיה כאן במסיבת העשור, זה יהיה סיפור שונה לגמרי", מספר סא"ל אופיר. "ולא רק בהיבט הטכנולוגיה. מה שמייחד היום את הטייסת ומה שמביא את הפירות הם האנשים שלה. יש כאן חיילים מקצועיים ואיכותיים שנבחרים בקפידה. התחושה אצלנו היא שהיסודות החזקים של כוח האדם יעזרו לנו לעמוד בכל אתגר שהטייסת תידרש לעמוד מולו".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
בשנה הבאה צפויים להיקלט מטוסי "איתן" נוספים לטייסת ועד סוף 2020 היא מתוכננת לשלש את גודלה
בשנה הבאה צפויים להיקלט מטוסי "איתן" נוספים לטייסת ועד סוף 2020 היא מתוכננת לשלש את גודלה
תמונת ארכיון