יומן ארועים

Bookmark and Share
ניסוי נוסף למערכת "חץ" 3 פורסם בתאריך 10.12.2015
תגיות: "חץ" 3 , ניסויים , מערך ההגנה האווירית
הבוקר ביצע משרד הביטחון בשיתוף מפא"ת והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים, ניסוי יירוט מוצלח ראשון של מיירט "חץ 3", טיל חדשני המיועד ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. הניסוי בוצע בהובלת התעשייה האווירית ובהשתתפות חיל האוויר. תוצאותיו המפורטות עדיין מנותחות
מערכת אתר חיל-האוויר

כבר כמעט שלוש שנים עורכת מערכת הבטחון בשיתוף מפא"ת, הסוכנות האמריקאית וחיל-האוויר ניסויים במערכת ה"חץ" 3. הבוקר התבצע ניסוי נוסף.
לאחר שיגור המטרה גילה את המטרה מערך המכ"מים של מערכת החץ, העביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, אשר ניתח אותה וביצע תכנון מלא ליירטה. עם השלמת התכנון שוגר מיירט "חץ 3" לעבר המטרה והשמיד אותה. היירוט עצמו התבצע בחלל. בעתיד צפויים ניסויי יירוט נוספים עם מיירט "חץ 3", עד להפיכת המערכת למבצעית.

פברואר 2013 ניסוי ראשון
ניסוי הטיסה הראשון בטיל המיירט של "חץ 3" התבצע בפברואר 2013, כחלק מסדרה ארוכה של פיתוחים וניסויים לבחינת יכולות מערכת ה"חץ". היה זה צעד נוסף בבניית היכולות המבצעיות של ישראל להתמודד עם האיומים המופנים כלפיה. הניסוי הראשון התבצע משדה ניסויים במרכז הארץ ובמהלכו נבחנו לראשונה יכולותיה של מערכת "חץ 3". במשרד הביטחון דיווחו אז כי הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה.

חלק מסדרת ניסויים לבחינת יכולות
מערכת "חץ 3" נועדה ליירט טילים ארוכי טווח והיא חלק מרכזי ממערך ההגנה הרב שכבתית שמפתח משרד הביטחון. מאז שמערכת החץ קיבלה מבצעיות ראשונה בשנת 2000, היא משופרת ומקודמת באופן קבוע על ידי חיל-האוויר והתעשיות הביטחוניות. מטרת השדרוגים המתמשכים היא לתת למערכת יכולות גבוהות יותר במשימה - יירוט טילים בליסטיים ארוכי טווח.

בשנים האחרונות, התקדמה מערכת החץ בצעדי ענק. בגרסתה החדשה ביותר ("בלוק 4.1" בשפה המקצועית) היא זכתה לטילים מיירטים מתקדמים, מכ"ם חדש אשר הצטרף למכ"ם הקודם, סוללה מבצעית חדשה, מיגון מיוחד למשגרי הטילים ועוד. על מנת לבחון את החידושים במערכת, עורכים חיל-האוויר והתעשיות הביטחוניות ניסויים אשר בודקים בשטח את היכולות החדשות של המערכת. הניסויים מאפשרים לבחון את פעילות המכ"ם (בוחנים האם הוא מצליח לגלות שיגור טיל המדמה מטרה בליסטית), את המיירטים (באמצעות שיגור הלכה למעשה של הטיל המשודרג ובחינת תפקודו) וכיוצא בזה.

"חץ 3 מקפל בתוכו את כל הלקחים שלמדנו עד כה בתחום היירוט. הוא יהיה קל יותר לייצור ובלי ספק יהיה אחד מהטילים המתקדמים ביותר בעולם בתחום ההגנה האקטיבית", אומר בראיון לבטאון עוזי רובין, ראש מנהלת חומה הראשון שעסק בפיתוח מערכת ה"חץ".
"הטיל אמור לפעול במקביל לטילי החץ הנוכחיים ויתפקד כחימוש חדש אשר ישולב במערכת הקיימת ויספק את ההגנה מול הטילים בעלי הטווח הפוטנציאלי הגדול ביותר. "עוד לא פותח טיל דוגמת חץ 3 מחוץ לישראל", אמר רובין.

גם זה אינו סוף פסוק וגם לאחר "חץ 3" ימשיכו המפתחים לחפש דרכים לשפר את הטכנולוגיות והאמצעים, כדי לספק לאנשי מערך ההגנה האווירית הדרוכים והמוכנים את האמצעים הטובים ביותר נגד האיומים.

 

 
1 | 2
 

צילום: אביחי סוחר