יומן ארועים

Bookmark and Share
סוללת מילואים שנייה של כיפת ברזל הפכה למבצעית פורסם בתאריך 13.12.2015
תגיות: מילואים , מערך ההגנה האווירית , כיפת ברזל
סוללת מילואים שנייה של מערכת כיפת ברזל הוכשרה בשבועות האחרונים ולוחמיה, טכנאיה ומיירטיה ממשיכים להתרגש מההתקדמות הטכנולוגית המהירה שעברה, ומהפעילות המבצעית החשובה. מהגנ"א: "עולם כיפת ברזל נמצא באבולוציה מתמדת"
טל גלעדי
"מי מבינכם סטודנט?", שאל תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית (הגנ"א), את המילואימניקים וכעשרה הרימו את ידם. "למי יש עבודה?" הוא הוסיף ושאל, וכל היתר הצביעו. אחד עובד במעבדת אלקטרוניקה והאחר פספס כבר עשרה ימים בלימודי רוקחות, אך בשיחה עם מהגנ"א בלילה קר על גבעה מבודדת, היו כולם לוחמים, טכנאים ומיירטים חדורי מטרה במערך כיפת ברזל במשרה מלאה. החודש הם התכנסו לכמה ימים מרוכזים עבור אימון השלמה להקמת סוללת מילואים שניה למערכת, שבסופו הפכו לסוללה כשירה ומבצעית.

במבצע "צוק איתן", נשלחו אנשי סוללת המילואים אל תוך המים העמוקים מבלי שעברו אימון הקמה מסודר, כי בכיפת ברזל כמו בכיפת ברזל: "היכולות מקדימות את זמנן", כפי שאמר מהגנ"א בדבריו אל המילואימניקים. הם מעידים כי המבצע בקיץ 2014 היה האימון הטוב ביותר שיכלו לעשות, עם מעל 700 יירוטים למערכת.

אל המילואים הם מגיעים בשמחה, משווים ביניהם את מספר היירוטים שיירט כל אחד במהלך שירותו ונזכרים במבצע האחרון, במהלכו סגרו חלקם חמישים ימים אינטנסיביים אך מספקים. "משמרת של מיירט היא שלוש שעות בדרך כלל, אך בימי מבצע 'צוק איתן' מיירטים נשארו למשמרות של ארבע שעות ויותר ולא רצו להפסיק. ממש 'התחרינו' בינינו על המשמרות, כולם רצו לשבת בעמדה", מספר רס"ל (מיל') יוני מועלם, מיירט בסוללת המילואים. "אתה מרגיש משמעותי וחשוב, והאהדה שקיבלנו מהאזרחים חיממה את הלב".

מפקד מערך ההגנ"א בירך את המילואימניקים על נכונותם והסביר: "כשאתה מביא איש מילואים, אתה חייב לתת לו להרגיש שיש לו ערך מוסף והוא לא בא להעביר את הזמן. כל מי שפה מתייצב מתוך תחושת מחויבות ואחריות וזה ראוי להערכה. מלבד הפן המבצעי, חלק בלתי נפרד משירות המילואים הוא העמקת הקשרים האנושיים והחברות האישית". ביקורו של מפקד המערך באתר היירוט ובמשגר אחד מתוך שלושה שנפרסו, נחתם בהבטחה ותקווה לעתיד שקט: "מערך כיפת ברזל הוא סוג של ברומטר המעיד על המצב הביטחוני במדינה, אנחנו מקווים שלא נאלץ להפריע לשגרתכם עוד הרבה".

המערכת מוסיפה להתפתח
סוללת המילואים השנייה שהפכה בשבועות האחרונים לסוללה מבצעית באופן סופי, לאחר תהליך ארוך של כניסה לכשירות, היא הסוללה הראשונה שפוגשת את שדרוג המערכת בדמות בלוק תוכנה חדש. בעוד כמה שבועות יוכשרו גם שאר סוללות כיפת ברזל הסדירות וסוללת המילואים השנייה. עד מאי 2016, תעבור כל מערכת כיפת ברזל לבלוק החדש.

"בעולם אחר, היה אפשר לדחות את שדרוג המערכת בעוד שנה, אבל אויבינו אינם נחים על זרי הדפנה, על כן אנחנו ממשיכים במגמה של שיפור המוכנות. עולם כיפת ברזל נמצא באבולוציה מתמדת, ואתם, שחלקכם מלווים את כיפת ברזל מהיום שנולדה, יושבים בסוללה ומרגישים שמדובר בעולם אחר", אמר מהגנ"א. "המערכת השתנתה והתקדמה ביכולתה לטפל בכמות כפולה של משגרים ומטרות בו זמנית, וכן בהתמודדותה עם משימות הגנת שמיים מגוונות".

רובם המכריע של אנשי המילואים באימון ההשלמה משרתים במערך כיפת ברזל מהיירוט הראשון שביצע, אי שם בשנת 2011. "בכל פעם שאני מגיע לימי מילואים אני מבחין בהתפתחות הטכנולוגית המרשימה שעברה מערכת כיפת ברזל, מכניסתה לחיל-האוויר לעומת יכולותיה וביצועיה כיום", אמר רס"ל (מיל') וואלם. "הניסיון שצברנו במבצעים האחרונים שיפר את הביצועים שלנו משמעותית ואת אופן ההתמודדות ברגעי אמת", מעיד לוחם נוסף בסוללה.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
אנשי המילואים של כיפת ברזל התכנסו החודש לאימון השלמה להקמת סוללת מילואים שניה
אנשי המילואים של כיפת ברזל התכנסו החודש לאימון השלמה להקמת סוללת מילואים שניה
תמונת ארכיון