יומן ארועים

Bookmark and Share
ביקורת פתע בבסיס חצרים פורסם בתאריך 03.12.2015
תגיות: תרגילים ואימונים , טייסת "אבירי הזנב הכתום" , טייסת "הפטישים" , המערך הטכני , מערך הבינוי , זירה צפונית , גזרת עזה
רגע לפני תרגיל הפתע המטכ"לי בפיקוד דרום, תרגיל פתע אינטסיבי הופעל בבסיס חצרים: למשך 22 שעות נכנס הבסיס למצב כוננות במסגרת ביקורת פתע שבחנה בעיקר את טייסות התחזוקה והבינוי. "מדובר בתרחישים שחייבים לקחת בחשבון כאשר מדברים על מצב לחימה"
שחר צורני

יום הטיסות נגמר. הטכנאים קיבלו את המטוסים שחזרו מהגיחות האחרונות של היום אל הדת"קים, אנשי צוות-האוויר נכנסו לתחקיר היומי ועובדות חדרי המבצעים סגרו את הטיסות ליום המחר. בעוד מספר דקות כולם יסיימו את יום העבודה ויוכלו לצאת לערב פנוי. רגע לפני שטייסת "אבירי הזנב הכתום" תתרוקן כמעט לחלוטין, מכריזה הפקמ"צית: "ירדה פקודה מבצעית (פ"מ) מהמטה". אנשי הטייסת עוד לא הספיקו להבין מה קורה סביבם ואיזה פ"מ הם נדרשים לבצע וכבר נשמע צלצול בפעמון: "ביקורת", עונה הקול שמעבר לדלת.

ביקורת פתע בתחום הרציפות התפקודית שבחנה את טייסות התחזוקה והבינוי התקיימה השבוע בבסיס חצרים ובמסגרתה נכנס הבסיס כולו למצב כוננות. הביקורת נבנתה בהתאם לשדה הקרב הנוכחי ולאיומים המשתנים ודימתה מצב לחימה מתפרץ מכלל החזיתות, בדגש על גזרת הצפון. מתכנניה התאימו את התרחישים השונים הן לאירועים מתפרצים בגזרה הדרומית והן לאלו בצפון תוך התחשבות בהימצאותם של הכוחות הזרים בשמי סוריה ושינויים בטיסות הקואליציה, בעקבות גל טרור בעולם. "הביקורת בוחנת את טייסות התחזוקה והבינוי וטייסות הטיסה בתרחישים של מעבר מהיר ללחימה וביצוע משימות תוך כדי אירועים בלתי-מתוכננים (בלת"מים) ואירועי רציפות תפקודית", סיפר סגן מפקד בסיס חצרים, סא"ל דן.

"מותחים את הבסיס לקצה"
במהלך הביקורת שדימתה מצב לחימה מתפתח, נדרשו המשתתפים לתת מענה לתרחישי אמת ביניהם פגיעה באנשים ומילוי מקומם בחירום, פגיעה בתשתיות ופגיעה במערכות. "אנו מדמים אירועים שונים שמותחים את תפקוד הבסיס לקצה", אמר אל"ם (מיל') גיא.

כלל המשרתים בבסיס חצרים השתתפו לא פעם בתרגילים שמדמים לחימה מסוג זה, עם זאת הביקורת הנוכחית הצליחה להפתיע ולאתגר את כולם, ממפקדי הטייסות ועד הטכנאים. "באופן יחסי הבסיס כולו מתרגל תרחישים קשים ומתן מענה בזמנים קצרים פעמים רבות, למרות זאת הביקורת הפעם הייתה מורכבת ומאתגרת מאוד. אנו נדרשים להתמודד עם אירועים רבים במקביל ולבחון איזו פעולה עלינו לבצע קודם. אנו מתייעצים מה נכון לעשות ובודקים את המשמעויות של כל אירוע", שיתף סא"ל דן. "הביקורת נבנתה בהתאם ללקחים שהופקו ממבצע 'צוק-איתן' וממלחמות קודמות ומציבה למפקדים בשטח דילמות פיקודיות שעלולות לעלות בזמן אמת", הוסיף אל"ם (מיל') גיא.

השתתפו בעבר - בוחנים בהווה
הביקורת, בהנחייתו של ראש להק ציוד (רלצ"ד), מתקיימת בכל אחד מבסיסי החיל אחת לכמה שנים ומטרתה לבדוק את מוכנותם של מערכי התחזוקה והבינוי בבסיס ללחימה. "תא"ל (מיל') יעקב (קובי) בורטמן שהיה רלצ"ד בין השנים 2006-2009, הקים צוות שאמור היה לדלות מידע על בעיות בבסיסים בשלהי מלחמת לבנון השנייה", סיפר אל"ם (מיל') גיא, מפקד הביקורת. "מאז ועד היום הצוות שכולל עשרות אנשי מילואים ותיקים בוחן כ-4 בסיסים בשנה".

כאמור, הביקורת מובלת על-ידי אנשי מילואים שחוו מגוון אירועים מבצעיים ומערכות לאורך שירותם ואף פיקדו בעבר על האנשים שאותם הם בוחנים כיום. "כולנו מילואימניקים ותיקים שיודעים להסתכל על תהליכים. הממצאים שאנו מוצאים מגיעים אל מפקד הבסיס במטרה לעזור לבסיס להשתפר", פירט אל"ם (מיל') גיא. "היפה בעניין הזה הוא שרוב המבוקרים היו פקודים של אנשי המילואים כך שהם מקבלים את הביקורת בפתיחות ובהבנה כי הם מבינים שהיא מגיעה מאנשים שהיו שם בעבר, שמבינים את המערכת ומכירים את השטח".

פתע גם בפיקוד דרום
תרגיל פתע מטכ"לי יצא אמש לדרך בגזרת פיקוד דרום, בו משתתפים גם כוחות חיל-האוויר במשימות משותפות לפיקוד ולחיל. התרגיל, שתוכנן מראש, נועד לשמירה על כשירות וכוננות כוחות צה"ל למצב חירום. לאורך התרגיל מדמות היחידות השונות תרחישים מבצעיים בדגש על מרחב עזה והנגב המערבי.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
תמונת ארכיון