יומן ארועים

Bookmark and Share
מיוחד למלש"בים: המורות של הביס"ט פורסם בתאריך 17.11.2015
תגיות: מלש"בים , חיל-האוויר נעים להכיר , בית ספר לטיסה
לרגל יום הסטודנט המצוין היום ברחבי העולם, אתר חיל-האוויר מספק לכם הצצה לחייהן של החונכות בבית-ספר לטיסה, שמלמדות את החניכים בדרך אל הכנפיים, ואל התואר האקדמי. "יש חניכים שלא היו מצליחים לעבור את השלבים הראשונים בקורס אם הבנות לא היו כאן"
שחר צורני

אין ספק שקורס-הטיס הוא אחד מהאינטנסיביים, הארוכים והקשים ביותר בצבא. כדי לקבל את כנפי הטיסה הנכספות נדרשים החניכים לעבור שלוש שנים של עבודה קשה, משמעת, לחץ ובעיקר המון לימודים. לכבוד יום הסטודנט הבינלאומי, המצוין היום ברחבי העולם, יצאנו לבדוק מיהן החיילות שמסייעות לפרחי-הטיס לעבור את המבחנים הרבים ועוזרות להן להשלים את התואר האקדמי - שלב בלתי נפרד מהדרך אל הכנפיים.

חווית שירות מגוונת
במתחם האקדמיה של בית-הספר לטיסה (ביס"ט) ניתן לראות פרחי-טיס בשלבים השונים כשלצדם חיילות בשירות סדיר ששרוך שחור על זרוען. את השרוך, המעיד על היותן חונכות, קיבלו הבנות לאחר כמעט חצי שנה של למידה. "הקורס שלנו ארוך מאוד ומורכב מהרבה למידה עצמית. אנחנו לומדות פיזיקה וחשבון דיפרנציאלי ואינטגראלי במסגרת אקדמית ועוברות קורסים בתחום ההדרכה", מספרת רב"ט סופי קדישב, חונכת בביס"ט.

הבנות שהגיעו לתפקיד לאחר שבחרו בו בשאלון ההעדפות שקיבלו בתום יום המא"ה, סיימו חמש יחידות לימוד במתמטיקה ובפיזיקה בבית-הספר התיכון וכבר לומדות קורסים באוניברסיטה שאף מזכים אותן בנקודות זכות אקדמיות. בבית-הספר לטיסה זה לא משנה אם המורה אוהבת אותך או האם את משתתפת בשיעור, כאן המבחן האמיתי - הוא מבחן התוצאה. "בסוף התנאי שלנו לקבלת השרוך הוא לסיים עם ממוצע ציונים של מעל 85. מי שבודק את המבחן זאת האוניברסיטה שאין לה שום אינטרס לתת לנו ציון טוב. הבוחנים אפילו לא יודעים שאנחנו כתבנו את המבחן".

גם בסוף הקורס כאשר נראה שהלמידה הסתיימה וכעת מתחיל השירות הסדיר, הבנות אינן מפסיקות ללמוד. "לאחר שמסתיימת ההכשרה הראשונה ואנחנו מקבלות את השרוך ישנה הכשרה נוספת שבמקביל אליה אנחנו כבר חונכות. כל הזמן יש התפתחות בתפקיד הזה ולאורך כל הדרך אנו מתקדמות", ממשיכה רב"ט סופי וסג"ם ספיר הורנשטיין, קצינת חונכות, מאשרת: "זה תפקיד שסדר היום שלו נראה אחרת מתקופה לתקופה. בסופו של דבר הגף הקטן הזה מאפשר לכל אחת מהבנות לחוות תקופת שירות מגוונת מאוד".

הרגליים על הקרקע והראש בעננים
החונכות בביס"ט נמצאות מידי יום סביב פרחי-טיס שחולמים להגיע לשמיים, אך דווקא השירות שלהן מחובר לקרקע, שכן הן מתעסקות במשך שנתיים עם אותו החומר הלימודי שזוכה לכינוי "משעמם" בפי רבים. לאחר שיחה קצרה עם הבנות הן מפצירות בי לשכוח את כל מה שחשבתי עד היום ומספרות שעל-אף שהן חיות עם רגליים על הקרקע - הן מרגישות בעננים. "התפקיד מספק מאוד והחניכים מעריכים אותנו", מספרת סמל עדן קאהן. "הרבה פעמים אנחנו עובדות עם חניכים שקשה להם עם המקצועות האלה. לראות אותם מצליחים ועוברים את כל המבחנים בסוף זה לא דבר של מה בכך".

החונכות מעידות פה אחד כי הן אמנם עוסקות במקצועות הריאליים, אולם זהו לא עיקר תפקידן. הן המורות המקצועיות מחד, והאוזן הקשבת מאידך, ומשמשות עבר החניכים מקור ידע לצד מקום מכיל ומבין. "המרכז של העניין הוא הקשר האישי שיש לחונכות עם החניכים. הן צריכות ליצור קשר עם כל חניך, במיוחד עם אלו שקשה להם יותר", מסבירה סרן רון דהן, מפקדת גף האקדמיה בביס"ט. "החונכות נמצאות בקשר רציף עם החניכים ועם המרצים באוניברסיטה ועובדות מסביב לשעון. יש חניכים שלא היו מצליחים לעבור את השלבים הראשונים בקורס בלעדיהן".

לכל אחת מהחונכות ישנה שיטת העבודה שלה, ודרכה הייחודית לשלב בין הפן המקצועי לזה האנושי. רב"ט שלי מקפידה לפנות לחניכים השקטים כדי שישאלו שאלות ואילו רב"ט ליטל יוצרת את תחושת הנוחות בכך שמעניקה לכל חניך את מלוא תשומת הלב. "לא משנה כמה אנשים קוראים לי בכיתה או כמה אני עסוקה, כשאני מתיישבת לעזור לחניך אני מבקשת שיסביר לי הכל מההתחלה ולא נותנת תחושה שאני צריכה לענות מהר כי יש תור ארוך של חניכים אחריו".

"זה נכון שיש את הפן הלימודי, אבל אנחנו מדברות על חניכים שנמצאים במסלול אינטנסיבי ובאופן טבעי לפעמים קשה", מסבירה רב"ט עדן. "אנחנו צריכות לתת להם מוטיבציה ולהגיע למקום שהם מרגישים מספיק בנוח לפנות ולשאול", מסכימה רב"ט סופי.

<

 
1 | 2 | 3 | 4
 

צילום: איילת אדר