יומן ארועים

Bookmark and Share
כטב"ם חדש לחה"א: ה"כוכב" מבצעי פורסם בתאריך 10.11.2015
תגיות: "כוכב" (הרמס 900) , מערך כטב"ם , טכנולוגיה
הוא טס מאות שעות טיסה מבצעיות במהלך מבצע "צוק איתן", אך לאחריו חזר לתהליך הקליטה המבצעית בטייסת. שנה לאחר מכן, מל"ט ה"כוכב" (הרמס 900) יעלה מחר לאוויר ויצטרף באופן רשמי לשורות מערך כלי-הטיס הבלתי מאוישים. "ה'כוכב' יביא למהפכה בעולם הכטב"ם"
מערכת אתר חיל-האוויר

מערך כלי-הטיס הבלתי מאוישים (כטב"ם) של חיל-האוויר יקבל השבוע חיזוק משמעותי: מל"ט (מטוס ללא טייס) "כוכב" (הרמס 900) יהפוך מחר באופן רשמי למבצעי ובכך יגדיל את סדר הכוח (סד"כ) של המערך, שהולך והופך דומיננטי בשדה הקרב.

בטייסת שקולטת את ה"כוכב" ההתרגשות בשיאה, בכל זאת לא בכל יום קולטים מטוס חדש. בפעם האחרונה היה זה לפני 16 שנים, עת קלטו את כלי-הטיס הבלתי-מאויש "הרמס 450" שהיה אז פלא טכנולוגי. דמיינו מה קרה בעשור וחצי בטכנולוגיה, והוסיפו לכך את המשפט של מפקד הטייסת, סא"ל דניאל, "שה'כוכב' יביא למהפכה בעולם הכטב"ם", והרי לכם הסיפור כולו.

באופן ברור, את רוב הדברים המעניינים על כלי-הטיס החדש, לא ניתן לספר. במקום "הרמס 450" הוא נקרא "הרמס 900", ויכולותיו כנראה לא רק כפולות. כן ניתן לומר שמדובר בקפיצת מדרגה טכנולוגית שמאפשרת לחיל-האוויר יכולות חדשות, זירות נוספות ואופקים רחוקים. כטב"ם נמדד ביכולתו להביא אל השטח מערכות משוכללות יותר בכמות גדולה יותר, ולבצע משימות איכותיות יותר. על כן ניתן לומר שהשיפורים המשמעותיים ב"הרמס 900" הם כושר הנשיאה הרב וגופו הגדול המאפשרים למטוס לשאת מספר מערכות מבצעיות שונות בו זמנית. המל"ט נבנה כך שיוכל לשאת מטען ייעודי על כנפיו, עובדה המחזקת את היכולת לשאת סוגי מטע"דים שונים. יכולת השהייה באוויר (מעל ליממה, בהתאם למטען שנושא המטוס) מאפשרת משימות ארוכות מאוד בטווחים רחוקים בגיחה אחת בלבד.

טבילת האש הראשונה: במבצע "צוק איתן"
עם פתיחת מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014 נעשה בחיל-האוויר מאמץ להכניס ללחימה כמה שיותר יכולות חדשות, בראשן "כוכב", שכן מערך הכטב"ם טס במהלך המבצע ללא הפסקה וכל מטוס שהמריא היה משמעותי לעמידה ביעדים.

"בתוך ימים בודדים ממתן הפקודה הצלחנו לאפשר תקניות זמנית ל'כוכב' בודד", תיאר רס"ן עמית, קצין פרויקט ה"כוכב" במטה החיל. ב־15 ביולי 2014 המריא המל"ט למשימה מבצעית ראשונה בשורות החיל, משימה אשר הייתה חלק משרשרת פעולות בסופן התבצעה תקיפת מטוסי קרב והשמדו תשתיות טרור. "כוכב" טס במהלך המבצע מאות שעות, במהלכן ביצע את המשימה שהוקצתה לו יותר מ־100 פעמים באחוזי הצלחה גבוהים מאוד. במקביל למשימותיו הוא אפשר לכטב"מים אחרים להתפנות למשימות נוספות.

"במבצע 'צוק איתן' עשה ה'כוכב' את טבילת האש הראשונה שלו", מספר מפקד הטייסת סא"ל דניאל ומציין בגאווה את החיבור והשותפות של חברת "אלביט", יצרנית המטוס, בתהליך הקליטה. "באמצע מבצע, ללא תהליך קליטה סדור אבל כתף אל כתף עם אנשי חברת 'אלביט' הביא ה'כוכב' תוצאות מרשימות בכל קנה מידה". במהלך המבצע התבצעו פעולות התחזוקה בידי חברת "אלביט", שכן צוותי הקרקע של החיל טרם הוסמכו לטפל במטוס וגם בתוך קרונות ההפעלה ישבו נציגי היצרן שהדריכו את המפעילים בזמן אמת. בספטמבר האחרון הוציא בפעם הראשונה הגף הטכני של מל"ט ה"כוכב" גיחה עצמאית, וסימן אבן דרך משמעותית בדרך לקליטה המבצעית המחודשת.

לא בלתי מאויש, מאויש מרחוק
האתגר הגדול של הטייסת היום הוא לקלוט פלטפורמה חדשה במקביל לפעילות המבצעית של הטייסת. סא"ל דניאל מבין שאין לו פריוולגיה להאט והקליטה התנהלה במקביל לעשייה היומיומית. במערך שרק הולך ומתרחב, וכאשר מעל ממחצית שעות הטיסה בחיל שייך לו, אין רגע ביום ובלילה שאין כטב"ם באוויר. קשה היום לדמיין כיצד פעל החיל לפני עידן הכטב"ם.

עולם כלי-הטיס הבלתי-מאוישים טומן בחובו רבדים רבים, אך סא"ל דניאל היה מעדיף שיקראו לו "כלי-טיס מאויש מרחוק". אפשר להגיד הרבה על הטכנולגיה המתקדמת ונכון שאין אדם בקוקפיט אבל הטייסת הזו מלאה באנשים, והמרחק משדה הקרב רק מעצים את הדילמות. מפקד הטייסת מעיד שהסטריליות המדומה - מטעה מאוד.

סא"ל דניאל אינו מפחד להתמודד עם הסוגיה, הוא עצמו חווה במבצעים האחרונים בעזה את המורכבות. אחד הדגשים שלו בהכשרת מפעיל הכטב"ם הוא לבנות עם האנשים עולם ערכים מגובש שמבין את ההשפעה על שדה הקרב העתידי וגורל המעורבים בזירה. כשהוא מסתכל קדימה הוא יודע שככל שהטכנולוגיה תאפשר, אנשי המערך ידרשו לחשוב מה נכון ש"מכונה" תעשה, ובחזקת מי נמצא היתרון היחסי.

סוגיית היתרונות של מערך הכטב"ם מורכבת: מצד אחד אפקטיביות מבצעית ויעילות כלכלית, ומצד שני סוגיות מוסריות ומנטליות של נוכחות הלוחם בשטח. אבל הכיוון ברור, יותר ויותר משימות "קלאסיות" של מטוסים מאוישים עוברים למערך הלא מאויש. שיקולי זמן השהייה באוויר, הזמינות לארועים מתפרצים וכן, גם סיכון חיי אדם ויעילות כלכלית נכנסים למשוואה.

אז "הכוכב" החדש יותר גדול, יותר חזק ויכול לבצע כמה משימות במקביל, הביצועים המרשימים שלו בתחילת הדרך רק מסמנים את העתיד, ובטייסת כבר מחכים לקחת אותו עד קצה היכולת. מחר יעצרו אנשי הטייסת לרגע כדי לתת לו כבוד בטקס קצר. עבור סא"ל דניאל תהיה זו סגירת מעגל אישית, הוא היה בצוות ההקמה כצעיר בטייסת בקליטת ה"הרמס 450" והיום הוא מוביל את הטייסת לעידן חדש. "זו זכות גדולה" הוא אומר וניכרת בו ההתרגשות.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
מערך הכטב"ם של חיל-האוויר יקבל השבוע חיזוק משמעותי: מל"ט "כוכב" (הרמס 900) יהפוך מחר באופן רשמי למבצעי
מערך הכטב"ם של חיל-האוויר יקבל השבוע חיזוק משמעותי: מל"ט "כוכב" (הרמס 900) יהפוך מחר באופן רשמי למבצעי

תמונת ארכיון