יומן ארועים

Bookmark and Share
חה"א: הכוח הזר היחיד בתרגיל במיסיסיפי פורסם בתאריך 06.11.2015
תגיות: בינלאומי , מערך התובלה , קרנף (הרקולס) , שמשון (הרקולס J)
תרגיל ה-Southern Strike, אחד מהתרגילים האוויריים הגדולים ביותר בתחום התובלה הטקטית והמשולבים התקיים בשבועיים האחרונים במיסיסיפי. לראשונה בתולדות התרגיל: כוח זר לקח בו חלק – הכוח הישראלי
טליה יריב

חיל-האוויר ממשיך להדק את שיתוף-הפעולה עם המעצמות החזקות בעולם: בבסיס "גולף-פורט" במיסיסיפי התקיים החודש תרגיל רב-זרועי מרשים, Southern Strike, בו השתתפו מטוסי ה"הרקולס" הישראלים. לראשונה בתולדותיו של התרגיל, שהובילה אוויריית המשמר הלאומי האמריקאי (Air National Guard) השתתף בו כוח זר יחיד - הכוח הישראלי. בתרגיל השתתפו נציגים מכלל הכוחות המזוינים האמריקניים עם כאלף משתתפים וכמאה כלי-טיס שונים, בהם גם מטוסי ה-F-22 ומטוסי ה-F-35. לראשונה פרס במסגרת התרגיל מטוס ה"שמשון" לארץ זרה (C-130J), מטוס התובלה הטקטית הצעיר של החיל.

"מבחינתנו התרגיל מהווה קפיצת מדרגה משמעותית בשיתוף הפעולה עם הכוחות האמריקניים", מספר תא"ל ליהוא הכהן, מפקד בסיס נבטים, שהשתתף אף הוא בתרגיל. "רוב התרגיל כלל תכנון משותף של האמריקאים יחד איתנו, במסגרת כך נהנינו משיתופי פעולה צמודים רבים שכללו הטסת והצנחת כוחות אמריקאים. כל זאת עומד בצורה ברורה מאוד בהגדרה שלנו לחיזוק שיתוף הפעולה האסטרטגי עם ארה"ב, הפגנת היכולות הישראליות וכמובן הלימוד המשותף".

כבדים בארץ זרה
ייעודו העיקרי של התרגיל הוא חיזוק שיתוף הפעולה עם כוחות הקרקע, לכן תורגלו בו משימות הדגל של מערך התובלה הטקטית - הצנחת לוחמים, אפסניה, פינוי פצועים ואספקה בהיטס. "אנחנו יוצאים לתרגיל עם רצון ותעוזה לנסות דברים חדשים", סיפר סגן ליאור, מפקד גף פקחי ההעמסה בפריסה לפני צאתם לתרגיל. "בתרגיל היו לא מעט דברים שביצענו בפעם הראשונה. כיוונו את עצמנו לפי האמריקאים ושיטת העבודה בה הם מעמיסים ומטיסים, כדי להכיר שיטות חדשות".

במשך שבועיים, טסו מטוסי "קרנף" (הרקולס C-130) ומטוס "שמשון" (סופר הרקולס C-130J) לצד מטוסים אמריקניים ומלבד האימון במתארים השונים, התחזק שיתוף הפעולה בין החילות. "ההבדל בין תרגול בארץ לבין תרגול בארה"ב הוא העבודה בשטח לא מוכר. כשאנחנו מתאמנים בשטח זר לנו, ניתנת לנו הזדמנות בלתי רגילה לאימון איכותי שמתקרב לאירוע מבצעי שאליו לא ניתן להתכונן באופן מלא", סיפר רס"ן רועי, מפקד יחידת ההנחתה הקדמית (יה"ק), שתרגלה הנחתת מטוסים ישראלים וגם אמריקאים במנחתי אספלט ועפר.

למידה הדדית
עבור חיל-האוויר הישראלי, התרגיל טמן בחובו אימון על משימותיו המורכבות, ביניהן טיסה בשטח הררי, טיסה בגובה נמוך, ביום ובלילה. במהלך התרגיל תורגלו מספר משימות אשר בוצעו לראשונה על-ידי מטוסי חיל-האוויר, אחת מהן היא תדלוק אווירי של מטוס "קרנף" את המסוקים האמריקניים מסוג UH-60 ו"צ'ינוק" (CH-47) ולוחמים אמריקאים מיחידות שונות אשר טסו ב"קרנפים" וב"שמשון".

"אנחנו רוצים להדק את שיתוף הפעולה עם ארה"ב ולהציג להם את יכולותינו", סיפר רס"ן חגי, רמ"ד תרגילי שיתוף פעולה בינלאומיים בלהק האוויר. "מטרתנו העיקרית היא לשפר את הכשירות המבצעית של חיל-האוויר, דרך אימון איכותי שבזכותו נחזור לארץ מוכנים יותר לביצוע משימות מהסוג עליהן התאמנו. אנחנו משתתפים בתרגיל כדי ללמוד דברים חדשים מהאמריקאים ולתרגל משימות מאתגרות".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5