יומן ארועים

Bookmark and Share
עוף שלדג: ותיקי היחידה מייעצים ללוחמים הצעירים פורסם בתאריך 01.11.2015
תגיות: שלדג
לוחמים חדשים יצטרפו השבוע ליחידת שלדג, לאחר שיצלחו את 24 חודשי המסלול המפרך. רגע לפני שהם מצטרפים למשפחה הלוחמת, לוחמי היחידה הוותיקים מעלים זיכרונות ומספקים כמה עצות לדרך החדשה
טל גלעדי וזהר בונה

המשימה הראשונה שקבע מפקד יחידת שלדג הראשון, אל"ם (מיל') מוקי בצר, הייתה לבחור שם ליחידה הטריה. לצורך ביצוע המשימה התכנסו כל אנשי היחידה והחלו לזרוק רעיונות לאוויר. "בהתחלה הציעו שמות של עצים ושמות מהתנ"ך", נזכר אל"ם (מיל') בצר, "הצעתי שנחשוב על ציפורים בגלל שאנחנו חלק מחיל-האוויר, כאשר עלה השם 'שלדג' אמרתי 'עצרו! זה השם'".

"השלדג לבן החזה אוהב לעמוד בגובה רב כדי לאתר את טרפו, ואז בתנועה חדה לצלול אליו. היות והמקור שלו חד וגדול, ממש אימתני, לחיה המסכנה אין סיכוי לשרוד", מתאר מומחה לצפרות. צורת הציד הזו היא שכיוונה את אל"ם (מיל') בצר לשם היחידה החדשה. "הדג שוחה לו במים, לא יודע שמישהו צופה בו, ומשום מקום מגיע השלדג ותופס אותו עם המקור", הוא אומר. "כך השלדג שומר על העיקרון החשוב ביותר עבור יחידת קומנדו - עקרון ההפתעה".

השבוע יצטרפו לוחמים חדשים ליחידת שלדג, לאחר 24 חודשי הכשרה מפרכת. רגע לפני שהם הופכים ללוחמים מן המניין ביחידה המובחרת, וותיקי היחידה המיוחדת נותנים כמה טיפים ללוחמי הקומנדו הצעירים.

לפעול מהראש ומהלב
"עברתם במסלול תהליך ארוך ומייגע", פותח רס"ל (מיל') י'. "זה לא סוד שכשהוא נתקל בדילמות, לוחם טוב לעולם צריך להפעיל שיקול דעת". מה קורה כשמגיע הרגע להחליט, וככל שעוברות הדקות הגוף מאיים לקפוא על המקום? "האינסטינקטים והיכולות האישיות שלכם להתמודד ולהגיב חשובות לא פחות מנהלי הקרב ומהמיומנות הטכנית", אומר רס"ר (מיל') א'. "הדרך טובה ביותר היא לסמוך על עצמך".

אולם, כשעולה השאלה האם צריך להתנתק רגשית בכדי לצלוח משימות מבצעיות מורכבות, הם אינם תמימי דעים. רס"ר (מיל') א' גורס כי ברגעים כאלה מוטב לשים את הרגשות בצד. "היכולת לקבל החלטה במהירות היא הרבה פעמים מה שיהפוך את ההחלטה למוצלחת, ולפעמים להיכנס למצב 'אוטומט' יכול לעזור". רס"ל (מיל') י' לעומת זאת, משוכנע שחובת הלוחמים היא "לפעול מהראש ומהלב".

רעות שכזאת
כל לוחם יודע היטב מהו הדלק ממנו נוצרות חוויות כאשר שעון הפז"ם דופק בקצב - החברים. אנשים הם כל הסיפור, מעידים אנשי המילואים של היחידה. "הזיעה, המדים והנשק הם מנת חלקם של כל היחידות הלוחמות, אבל מה שמאפיין את שלדג הוא האנשים", מדגיש רס"ר (מיל') א', ונזכר בסיפור ממחזור הכשרתו. "בתקופה הראשונה במסלול, הינו צריכים לעבור 'בוחן לוחם' שמאשר שאנו עומדים ברף הכושר הגופני. בתחילת השבוע כל הצוות עבר את הבוחן, מלבד חייל אחד שלא צלח את הריצה. ביום שישי במקום לצאת הביתה, כל הצוות נשאר אתו כדי לרוץ את המקטע ולוודא שיעבור".

סיפור דומה מספר רס"ר (מיל') יהושע, כשהוא חוזר לאחור אל אחד מהבחנים המסכמים במסלול. "במשך חמישה ימים ניווטנו בשטח. באחד הימים נפצעתי ברגלי אבל התעקשתי להמשיך", הוא משחזר, "בלילה האחרון הרגשתי שאני לא יכול יותר, במיוחד בשל הידיעה שאני האחרון וכולם מחכים למעלה. שם נכנסו לתמונה החברים שלקחו את התיק שלי ואמרו לי שאני מסוגל. בלעדיהם לא הייתי מצליח לעשות את זה". המסר הוא ברור: היו שם אחד בשביל השני, והיעזרו בחבריכם כדי להתגבר על האתגרים שעתידים לצוץ.

מה שרואים מכאן לא רואים משם
מה נשתנה בין ימי המסלול לשגרת השירות השוחקת? "המסלול הוא רצף של אי וודאות", מגלה רס"ל (מיל') י', "יחד עם זאת, כשמגיעים לשירות הדברים מתבהרים והפעילות המבצעית היא שמשאירה אותך חד ודרוך. אתה יודע שתוכל להתמודד עם כמעט כל מה שתתקל בו, וכמובן שכמו בכל דבר בחיים, הניסיון שצוברים משפיע".

עבור רבים מלוחמי היחידה, הטקס המסורתי במצדה אחרי שירדה השמש אל מול כתובות האש הבוערות, כשמפקד חיל-האוויר דיבר אל המשפחות המתרגשות, הוא הרגע הזכור ביותר בשירות. "היום אני מבין כמה השירות בשלדג עיצב את האישיות שלי, וכמה הוא לא דומה למה שעוברים בכל יחידה מובחרת אחרת. הקשר העמוק ביננו שנבנה במסלול האינטנסיבי ובפעילות המבצעית המאומצת, מלווה אותי עד היום", מתוודה רס"ר (מיל') יהושע.
"הגעתם גבוה מאוד ורחוק מאוד. שימרו על ענווה וצניעות והיו שמחים על מי שאתם", מברכים לוחמי היחידה הוותיקים את אלו החדשים שניצבים במעמד קבלת סיכת הלוחם הנכספת.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
השבוע יקבלו לוחמים חדשים את סיכת שלדג הנכספת
השבוע יקבלו לוחמים חדשים את סיכת שלדג הנכספת

תמונת ארכיון