יומן ארועים

Bookmark and Share
צוערי קורס בקרים 100 מקבלים סיכות פורסם בתאריך 13.10.2015
תגיות: מערך הבקרה , הכשרות
רגע לפני שהם מסיימים את ההשלמה החילית ומקבלים את דרגות הקצונה, צוערי מערך הבקרה השלימו עוד שלב בדרך להיותם בקרים מן המניין וקיבלו אתמול את סיכת הבקר. "עתיד מערך הבקרה ואיתו בטחון שמי המדינה מונח מעתה גם על הכתפיים שלכם"
שחר צורני

צוערי קורס בקרים מספר 100 יעמדו על רחבת המסדרים ויקבלו את דרגות הקצונה בעוד כשבוע. רגע לפני סיומו של הקורס הארוך והאינטנסיבי שנמשך חמישה חודשים, הגיעו אתמול הצוערים ובני משפחותיהם ליחידת הבקרה האזורית (יב"א) הדרומית וקיבלו את סיכות הבקר.

"טקס סיום קורס בקרים הוא אמנם סוף הכשרתם הראשונית של הצוערים, אך למעשה מהווה את יריית הפתיחה למרוץ הגדול במסלול המפותח והמפרך אשר נמצא בלב העשייה המבצעית של חיל-האוויר", אמרה סגן שי, מפקדת הקורס. "עתיד מערך הבקרה ואתו בטחון שמי המדינה מונח מעתה גם על הכתפיים שלכם. היום אתם מצטרפים למשפחה קטנה ואיכותית הנמצאת בחזית פעילותו של חיל-האוויר. מעתה אתם חלק בלתי נפרד מהמערך שעמל לילות כימים על-מנת לשמור ולהגן על שמי מדינת ישראל ולהבטיח את קיומה".

"מדינת ישראל מתמודדת עם קשת איומים רחבה ומורכבת מסיני ומעזה, מלבנון ומסוריה ועד לאיראן", פירט אל"ם ערן, מפקד המערך. "לחיל-האוויר חלק חשוב בתפקיד ההגנה וההתקפה מול קשת איומים מורכבת זו, ולמערך הבקרה תפקיד מפתח במימוש יכולתו וכושרו המבצעיים של חיל-האוויר כזרוע האסטרטגית של מדינת ישראל".

מגשימה את החלום
בין המסיימים ישנן שלוש בנות שהתגייסו תחילה לתפקיד מש"קיות בקרה ויצאו לקורס הבקרים, אולם אחת מהן עזבה לשנתיים את היב"א ומילאה תפקיד בתחום אבטחת המידע. לפני חמישה חודשים היא יצאה להשלמה נוספת וכעת חזרה "הביתה" והגשימה את החלום. "יצאתי לקורס קצינים ובגלל חוסר בתקנים שובצתי כקצינת אבטחת מידע. לאורך כל הדרך נלחמתי כדי להגיע בחזרה למערך כי רציתי להיות בציר המבצעי של חיל-האוויר", הסבירה שירלי, צוערת בקורס. "המשמעות של התפקיד היא גדולה, ישנה אחריות רבה על כתפיים צעירות ואנו מעורבים בכל פעילות שמתרחשת בשמי המדינה. יש כאן תחושת שליחות. במהלך הקורס צברתי ידע רב, חוויות וחברים לכל החיים". 

מלהקה צבאית ליב"א
גם הצוער אלעד שירת בתפקיד אחר לפני שהגיע לקורס בקרים, אך בשונה מהבנות שהכירו את עולם התוכן, הוא עסק במקצוע שונה לחלוטין. טרם גיוסו לצה"ל, אלעד עשה שנת-שירות במסגרתה עסק בתחום המוסיקה. בגלל הפרופיל הנמוך ותחום העיסוק שלו במהלך השנה החולפת, שירת אלעד כסאונד-מן בלהקות צבאיות. "בין שנת-השירות לגיוס לצה"ל הלכתי עם חבר לחוג כושר קרבי והבנתי שאני יכול לעשות יותר ממה שנקבע לי בפרופיל", הוא סיפר. "במהלך השירות העליתי את הפרופיל וקיבלתי מיונים לקורס-טיס". לבסוף הגיע אלעד לקורס בקרים ובעוד כשבוע אף יהפוך לבקר מן המניין, אולם בדרך היו מספר רגעים בהם חשב לוותר. "אני בן 23 הגיל בו רוב החיילים כבר משתחררים בו", הוא הסביר. "זה קצת יותר קשה ולכן גם היה שלב שכמעט חתמתי ויתור, אבל בסוף הבנתי שזה פער שאפשר לצמצם בקלות וטוב שאני פה".

ילד של אמא
עטרת, אמו של הצוער עמית, הגיעה ליב"א לטקס קבלת הסיכה של בנה נרגשת במיוחד. היא שירתה ביב"א הדרומית בתפקיד שנקרא חשבת יירוט, המקביל למש"קית בקרה כיום, לפני 27 שנים. "הסיור ביחידה החזיר אותי אחורה. המבנה השתנה וגם כמות כח-האדם גדלה", היא נזכרה. "כשהייתי מספרת בבית על הכדורים הסודיים היו צוחקים עלי והיום עמית מבין על מה אני מדברת. זוהי מעין סגירת מעגל. אני גאה בעמית מאד".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
"טקס סיום קורס בקרים הוא אמנם סוף הכשרתם הראשונית של הצוערים, אך למעשה מהווה את יריית הפתיחה למרוץ הגדול"
"טקס סיום קורס בקרים הוא אמנם סוף הכשרתם הראשונית של הצוערים, אך למעשה מהווה את יריית הפתיחה למרוץ הגדול"

צילום: הגר עמיבר