יומן ארועים

Bookmark and Share
חשאית ופורצת דרך: גיחת המל"ט הראשונה פורסם בתאריך 19.09.2015
תגיות: טייסת "המל"טים הראשונה"
זה קרה לפני 44 שנה. מל"ט של חיל-האוויר המריא למשימה מבצעית וסיפק תמונות מאזור תעלת סואץ. מה היה בתמונות, למה הן היו כל כך דחופות ומדוע המבצע הוסתר מהאמריקאים?
נדב ברגר

ה-17 בספטמבר 1971. מטוס "ענק" (סטרטוקרוזר) המריא בשעות הצהריים למשימת צילום אלכסונית באיזור תעלת סואץ במטרה לאסוף מודיעין על מיקום הכוחות המצריים. במרחק של כ-22 ק"מ ממזרח לתעלה, כשהמטוס בשטח הישראלי, שוגר לעברו טיל קרקע-אוויר מסוג SA-2 והמטוס הופל. המכונן רס"ן חנניה גזית הוא היחיד שהצליח לנטוש את המטוס בזמן, שבעת אנשי הצוות האחרים נהרגו בהתרסקות.

סוללות הטק"א המצריות קודמו ככל הנראה לאזור התעלה זמן קצר לפני הגיחה, זאת בעקבות הפלת מטוס "סוחוי 7" מצרי על-ידי חיל-האוויר הישראלי ששה ימים קודם לכן. במטה המבצעי של החיל הופתעו ממיקומן החדש של הסוללות וחיפשו פתרון על-מנת למפות את מיקומן העדכני מבלי לסכן צוות נוסף. באותם הימים נמצאה טייסת "המל"טים הראשונה" בשלבי הקמה ראשוניים, כשהיא מצויידת ב-12 מטוסים ללא טייס מסוג "מבט" (טלדיין ראיין 124) שהגיעו מארצות-הברית שבועות בודדים קודם לכן ועדיין נמצאו בתהליכי קליטה. ה"מבט" הינו המל"ט הראשון שהגיע לידי חיל-האוויר, ועד לשלב זה הוא ביצע ארבע גיחות בלבד בשורות החיל - כולן בצוותים מעורבים של ישראלים ואמריקאים, למטרות קליטה בלבד וללא פן מבצעי.

המראה מבצעית ראשונה
הקמת טייסת המל"טים נועדה לתת מענה בדיוק לאותה בעיה שהטרידה את חיל-האוויר באותן השנים - הטק"א. לשם כך רכש החיל שני סוגים של מל"טים בשלב הראשון - ה"מבט" שנועד לבצע משימות צילום אנכי/פנורמי שיאתרו את סוללות האויב, יצלמו שדות תעופה ומטרות אסטרטגיות נוספות, וה"תלם" שנועד "להתחזות" למטוס מאויש, לטוס מעל לסוללות הטק"א של האויב ולגרום לו לשגר לעברו - מה שיחשוף את מיקום הסוללות ויבזבז את מלאי התחמושת שלו.

בשלב זה היה בארץ רק ה"מבט" שנועד למשימות צילום, וגם הוא כאמור בשלבי קליטה. "אחרי הפלת הסטרטוקרוזר קראו לי לבור ואמרו לי 'אנחנו צריכים שתכסה את כל פריסת הטילים המצרית החדשה לאורך התעלה'", מספר סא"ל (מיל') שלמה ניר, מקים הטייסת ומפקדה הראשון. "לאף אחד בטייסת לא הייתה עדיין הסמכה, ושאלו אותי אם אנחנו מסוגלים לבצע את זה ללא התמיכה של האמריקאים. זה היה הימור גדול מצדי, אבל אמרתי שכן. תכננו את המשימה בעצמנו לפי דרישות להק המודיעין, הזנו את נתוני המשימה וכל אחד מאנשי הטייסת מילא את תפקידו בלי אף אמריקאי בשטח". המטוסים הוצבו באותם ימים בבסיס רפידים (בח"א 3) שבסיני, בקרבת התעלה. ב-19 בספטמבר 1971, יומיים לאחר הפלת הסטרטוקרוזר קיבלה הטייסת את פרטי המשימה המדויקים. ב-22 בספטמבר פקודת המבצע יצאה לדרך, וה"מבט" המריא בפעם הראשונה במסגרת חיל-האוויר למשימה מבצעית תחת מעטה חשאיות, צילם את סוללות הטק"א שבאזור התעלה ומיד עם נחיתתו נשלחו התמונות לבחינת אנשי המודיעין של החיל בתל אביב. לראשונה, עשה החיל שימוש מבצעי במטוס ללא טייס והפיק ממנו תוצרים יקרי ערך.

"הגיחה הייתה מוצלחת, התוצאות היו טובות מאוד, חיל-האוויר וכל המודיעין הצה"לי התעדכנו במיקום המחודש של הסוללות, אבל נותרה בעיה אחת. בגלל החשאיות הרבה הטיסה נעשתה ללא ידיעת האמריקאים וזו הייתה למעשה הפרה של החוזה בינינו. מבחינתם 'חטפנו' להם מטוס, וכשהם גילו את העניין הם לא הסכימו להמשיך להסמיך אותנו", מגלה סא"ל (מיל') ניר. "הם רצו לחזור לארצות-הברית אבל הצלחתי לשכנע אותם שדובר במקרה חריג ובסופו של דבר הם הסכימו להישאר ולסיים את טיסות הקליטה וההסמכה. במבט לאחר, זאת היתה ללא ספק אבן דרך משמעותית מאוד בתולדות הטייסת".

יש לציין כי ביולי 1969, בעיצומה של מלחמת ההתשה, המריא כלי-טיס בלתי-מאויש לגיחת צילום לראשונה בהיסטוריה של צה"ל מטעם אגף המודיעין. הכלי צילם 50 תמונות של המערך המצרי מעבר לתעלת סואץ והתוצאה שכנעה את הקצינים הבכירים באמ"ן להקים צוות פיתוח מיוחד לקידום הנושא.

44 שנות התפתחות
את סיפורה של הגיחה המבצעית הראשונה ללא טייס במסגרת חיל-האוויר חלק לאחרונה סא"ל (מיל') ניר עם אנשי הטייסת לדורותיה בערב חגיגי שהתקיים לרגל הקמת מועדון הטייסת, אשר נוסד במטרה לחבר בין פורצי הדרך משנות ה-70 לבין דור המפעילים הנוכחי. לאורך 44 שנות קיומה קלטה הטייסת מגוון משימות וכלים חדשים שהפכו את מערך המל"טים למערך מבצעי ביותר בחיל ולחלק בלתי נפרד משדה הקרב העכשווי.

"מאז ועד היום גדל מערך הכטב"ם והתפתח למחוזות המאפשרים כיום יכולות מבצעיות חדשות ומתוחכמות כמעט ללא גבולות", אמר מפקד הטייסת הנוכחי, סא"ל תומר. "אל מול האיומים השונים במזרח התיכון הטייסת חולשת כיום על משימות רבות מאוד. היא מבצעת את משימות האיסוף והצילום המסורתיות באופן יום יומי, גם ברגעים אלו ממש, מגנה על הגבולות מצפון ומדרום מפני אירועים בלתי צפויים, מסייעת לכוחות היבשה בליווי צמוד ומתכוננות ליום פקודה בכל זירה אפשרית".

 
1 | 2 | 3 | 4