יומן ארועים

Bookmark and Share
המרוץ להשגת מטוס הקרב הטוב בעולם פורסם בתאריך 07.09.2015
תגיות: תעשיות ביטחוניות , F-22 , אדיר (F-35I)
לפני כ-18 שנה טס לראשונה F-22 "ראפטור", מטוס הקרב החמקן הראשון מהדור החמישי. למרות הנסיונות לייצר לו מתחרים ברחבי העולם, מצליח ה-F-22 להישאר מוביל בעולם תחת מעטה מסתורין ואיסור מכירתו למדינות זרות
טליה יריב

מאז טיסת הבכורה שלו לפני 18 שנים ועד היום, נחשב "ראפטור" למטוס הקרב הטוב ביותר בעולם. יכולות התמרון והמהירות שלו בשילוב עם המבנה האווירודינמי מעניקות לו יכולות טיסה מרשימות שלא נראו במטוס קרב עד ייצורו.

מירוץ החימוש להשגת מטוס הקרב המהיר, החמקן והטוב בעולם הוזנק עם פיתוחו של ה-F-22. "מרגע חשיפת ה-F-22 בפני העולם, כולם החלו לעבוד על ייצור מטוסי חמקן", מסביר אריה אגוזי, מומחה לענייני תעופה והעורך הראשי של אתר I-HLS. "נוצרה תחרות בין מעצמות העולם - מי תהיה צעד אחד קדימה מהשאר. הטכנולוגיות ממשיכות להתפתח ובזכות כך המטוסים החדשים ביותר הם גם המתקדמים ביותר".

מנסים להתחמק
יכולת החמקנות, המאפשרת למטוס להיות "בלתי נראה" למכ"מים של אויביו, הפכה למטרה המרכזית ביותר במרוץ להשגת מטוס הקרב המתקדם בעולם. יחד עם זאת, תכונת החמקנות מורכבת ביותר להשגה מבחינה הנדסית וכיום שני המטוסים החמקנים היחידים המבצעיים מהדור החמישי הם ה-F-22 וה-F-35, שעתיד להצטרף לחיל-האוויר בעוד כשנה וחצי.

"סוחוי" T-50, שאמור להיות התשובה הרוסית למטוס ה-F-22, יוצג לפי התכנון בשנת 2016. התשובה הסינית, מטוס ה-J-20, הינו פרויקט סודי של הרפובליקה הסינית שאמור גם הוא להתחרות במטוסי הדור החמישי. יחד עם זאת, ה-F-22 שיוצר על-ידי חברות "לוקהיד מרטין" ו"בואינג" אשר סיפקה את הכנפיים, הגוף ומערכות האוויוניקה, הוא עדיין המטוס החמקן היחיד שהוכיח עצמו מבצעית.

ה-F-22 טס במהירות של מעל 2.47 מאך ומסוגל לבצע פניות חדות ומהירות בזכות טכנולוגיית הניהוג הווקטורי (Thrust Vector Control) העושה שימוש בהסטת צינורות הפליטה של המטוס. למטוס מערכות ל"א (לוחמה אלקטרונית) מתקדמות ומכ"ם חזק המשמש כחיישן העיקרי והחשוב ביותר במטוס. "מדובר במטוס מתקדם מאוד, למרות שיוצר יחסית לפני שנים רבות", מדגיש אגוזי. "הוא בנוי מחומרים מיוחדים ובצורה אווירודינמית מיוחדת השוברת את רוב קרינת המכ"ם וכך הופכת אותו לחמקן. למרות שהוא מטוס 'זקן' ביחס לחמקנים החדשים, המערכות בו מוחלפות כל הזמן לחדשות יותר וכך הוא נשאר רלוונטי".

מדינות רבות ברחבי העולם, ביניהן גם ישראל, התעניינו ברכישת ה-F-22 לפני מספר שנים, אך האיסור על יצוא המטוסים מחוץ לארה"ב גנז את התוכניות. בעקבות איסור היצוא והעובדה כי ארה"ב היא הלקוחה היחידה המפעילה את המטוסים הללו, יוצרו פחות מ-190 מטוסים, מספר נמוך מאוד ביחס לעלות הייצור. בעקבות כך נחשב ה-F-22 למטוס הקרב היקר ביותר בעולם עם מחיר של כ-330 מיליון דולר ליחידה. האיסור על מכירת המטוס נובע מהמערכות המותקנות בו ומעליונותו האווירית על פני מטוסי קרב אחרים, בשונה ממטוס ה-F-35 שעוצב כמטוס זול יותר וגמיש לשינויים הנמכר למדינות שונות.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
מאז טיסת הבכורה שלו לפני 18 שנים ועד היום, נחשב "ראפטור" למטוס הקרב הטוב ביותר בעולם
מאז טיסת הבכורה שלו לפני 18 שנים ועד היום, נחשב "ראפטור" למטוס הקרב הטוב ביותר בעולם

קרדיט: ewallpapers-hub