יומן ארועים

Bookmark and Share
יחידת הבקרה מבקרת באוגדת עזה פורסם בתאריך 06.09.2015
תגיות: יחידת בקרה אווירית , לחימה ברצועת עזה , מערך הבקרה , יחידת בקרה אזורית , כוחות קרקע
יחידות הבקרה האוויריות מקשרות בין תאי השליטה של חיל-האוויר לבין כלי-הטיס בשמים, ומפקחות על התמונה האווירית. במסגרת המוכנות לגזרת עזה, יצאו הבקרים מהיחידה הדרומית לסיור באוגדת עזה ולמדו על מאפייני הגזרה וסיוע באש מן האוויר
שחר צורני

כחלק ממוכנות מערך הבקרה לגזרת עזה, יחידת הבקרה הדרומית (יב"א) ביקרה באוגדת עזה בכדי להעמיק את הקשר בין היחידה לאוגדה. במהלך הביקור נחשפו הבקרים לעבודה השוטפת של האוגדה, ושמעו על התפתחות הגזרה מאז מבצע "צוק איתן".

בהתאם לאופי הגזרה - שטח מצומצם והתמודדות עם ארגון טרור - נוצר שיתוף פעולה צמוד בין כלל זרועות צה"ל, שהוכיח עצמו כמהותי לביצוע משימות כל הזרועות במהלך המבצע. "מכיוון שמדובר בשטח קטן והרבה כלים במרחב האווירי המצומצם, חשוב להבין מי שולט בכוחותינו. בנוסף צריך לעשות את ההפרדה בין כלים שהם שלנו לבין כלים שאינם. חשוב להבין איפה עובר התפר ומי האנשים שאנו עובדים מולם", הסביר סרן דויד בקר ביחידה.

מהבונקר אל השטח
היב"א הדרומית כשמה כן היא - חולשת על המרחב האווירי הדרומי של מדינת ישראל. תפקידה לסנכרן ולנהל את כלי-הטיס במרחב האווירי הדרומי של ישראל בדגש על בטיחות הטיסה. בשגרה היא הגורם המקשר בין תאי השליטה לבין כלי-הטיס בשמיים. בלחימה היא משמשת כצינור הידע גם בין האוגדה לכוחות בשטח, ועובדת לצד האוגדה החל משלב התכנון ועד לשלב הביצוע. "אנחנו עובדים מול היב"א כאשר אנו רוצים לקבל תמונה אווירית רחבה יותר של השמיים", ציין סא"ל א', ראש צוות מכלולי שדה בפיקוד דרום. "בעת הצורך אנחנו מזניקים כוחות בעיקר לצורך תצפית וכשיש צורך בפינויים אנו עוזרים לתפעל אותם".

עבודתם של אנשי היב"א נעשית בתוך הבונקר אל מול המסכים כך שהם רחוקים יותר מן המתרחש בשטח. הסיור, שיזמה קצינת המבצעים ביחידה, היווה הזדמנות עבור הבקרים להתחבר לשטח ולראות את הפעילות דרך עיניהם של לוחמי יחידות חיל הרגלים (חי"ר) הנמצאים בזירת האירוע.
בשנים האחרונות בלב המאמץ לחיזוק שיתוף הפעולה בין כוחות הקרקע לבין חיל-האוויר נמצא הקשר בין הפיקוד לבין מטוסי הקרב. לאחרונה התחילו אנשי מערך הבקרה להוביל פרויקט חדש ששם דגש דווקא על תחום המסוקים והסיוע. "המטרה הגדולה היא להדק את הסנכרון בין כוחות החי"ר לכוחות האוויריים. כמו שבקר מבין איך שולטים במשימות אוויריות ומכיר מקרוב את תאי השליטה, עליו להבין גם את השליטה בכוחות החי"ר", אמר סרן דויד. "בסופו של דבר היב"א מקבלת פקודה וצריכה להיענות. חשוב לעשות תיאום ציפיות, להכיר את האנשים ולהבין איך זה נראה מקרוב".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
בהתאם לאופי הגזרה – שטח מצומצם והתמודדות עם ארגון טרור – נוצר שיתוף פעולה צמוד בין כלל זרועות צה"ל
בהתאם לאופי הגזרה – שטח מצומצם והתמודדות עם ארגון טרור – נוצר שיתוף פעולה צמוד בין כלל זרועות צה"ל

צילום: הגר עמיבר