יומן ארועים

Bookmark and Share
מיוחד למלש"בים: לוחמי פלגת הנגב בבסיס נבטים פורסם בתאריך 26.08.2015
תגיות: חיל-האוויר נעים להכיר , מלש"בים , בסיס נבטים , פלגת הנגב
אחת לשבועיים יציג אתר חיל-האוויר את התפקידים הייחודיים ברחבי החיל. השבוע: לוחמי פלגת הנגב השוכנת בבסיס נבטים. "זהו פרויקט חשוב ומצליח בשנים האחרונות בחיל-האוויר שמוכיח את עצמו בכל יום"
טליה יריב

לפני כשנתיים וחצי הוקמה באחד הבסיסים החדשים של חיל-האוויר פלגה לוחמת המגנה עליו בכל רגע. פלגת הנגב נמצאת תחת גף ההגנה הקרקעית (הגנ"ק) בבסיס נבטים ותפקידה להגן על הבסיס ועל אנשיו. אל הפלגה מגיעים חיילים חרדים שמעוניינים לשרת בצה"ל בתפקיד לוחמה, בדומה לגדוד נצח יהודה בחטיבת כפיר. פלגת הנגב היא שלוחה נוספת של עמותת "נצח יהודה" בצה"ל השולחת חיילים אל חיל-האוויר. "חשיבות קיום הפלגה בבסיס היא גבוהה מאוד", אומר סמל שמואל קירש, נהג מבצעי בפלגה. "חיל-האוויר משקיע בנו משאבים רבים ובכך אנחנו מרגישים שהתפקיד שלנו חיוני ואין לו תחליף בהגנה על הבסיס. רוב האוכלוסייה שאמורה להתגייס לפלגה אינה מכירה אותה, לכן אנחנו פועלים היום על חשיפתה לכמה שיותר מלש"בים".

לשמור על נכסי חיל-האוויר
בשונה משאר בסיסי חיל-האוויר, חיילי פלגת הנגב המגנים על בסיס נבטים הינם לוחמים, בשל חשיבותו הגבוהה ונכסיו החיוניים והאסטרטגיים. בנוסף, האיומים על הבסיס והאזור בו הוא נמצא גוברים על רקע קרבתו לדרום הר חברון ולכמות הגדולה של שוהים בלתי חוקיים הנמצאים באזור. על כן, הוחלט להציב בבסיס נבטים לוחמים בעלי הכשרה שיעלו את רמת הביטחון בבסיס הן בשמירה על החיילים והן בשמירה על הנכסים.

"משימות הפלגה הן בעיקר אבטחת הבסיס, באופן רגלי ורכוב, ביום ובלילה", מסביר רס"ן נדב סויסה, מפקד גף הגנ"ק בבסיס נבטים. "בנוסף, חיילי הפלגה המבצעים גם תעסוקה מבצעית כמו כל גדוד לוחם אחר בצה"ל במשך כשלושה חודשים בשנה באזור יהודה ושומרון".

תנאים מותאמים לאוכלוסייה יחודית
ההיכרות הראשונה של חיילי הפלגה עם תפקידם קורית ביום מיוחד בו מוזמנים המלש"בים לבסיס ובפניהם מציגים את הפעילות והתפקיד של חיילי הפלגה. לאחר מכן, מתגייסים אותם חיילים ביום הגיוס המרוכז המתקיים שלוש פעמים בשנה, אליו מגיע נציג מהפלגה שמלווה אותם בתהליך הראשוני. את הטירונות וההכשרה עוברים הלוחמים בבית-הספר למקצועות הח"יר של חיל-האוויר ליד בסיס חצרים והיא נמשכת חצי שנה.

במסגרת ההכשרה לומדים הלוחמים על תורת הלחימה של הגנ"ק באופן מקצועי בקורס "מגן הנגב" שהוא ייחודי ללימודי הפלגה. אחרי שנתיים של שירות צבאי, משתחררים הלוחמים משירות סדיר ומשלימים לימודים לתעודת בגרות במשך שנה הנקראת שנת משימה. בשנה זו מקבלים הלוחמים אפשרות להשלים תעודת בגרות מלאה במוסדות חינוכיים שונים באדיבות צה"ל ועמותת "נצח יהודה".

ללוחמי פלגת הנגב ניתנים תנאים מיוחדים המותאמים לאוכלוסייה ממנה הגיעו, בהקשרי פיקוד ותנאי שירות ובהקשרי שמירת הדת וערכיה. "מסלול זה מקנה לחייל כלים בסיסיים להשתלבות בחברה לאחר השחרור", מספיר רס"ן סויסה. "לוחמים בפלגה יש רמת מוטיבציה גבוהה מאוד לשרת. בכל אירועי הביטחון בבסיס מביאים הלוחמים תוצאות חיוביות ומרשימות, עושים את העבודה על הצד הטוב ביותר. הפרויקט הוא אחר מהחשובים והמוצלחים ביותר בשנים האחרונות בחיל-האוויר ומוכיח עצמו בכל יום".