יומן ארועים

Bookmark and Share
לראשונה: נשק SDB ב"סופה" פורסם בתאריך 18.08.2015
תגיות: מערכות ונשק , אמל"ח , טייסת "אבירי הזנב הכתום" , טייסת "הפטישים"
כעשור לאחר נחיתתו קלט מטוס "סופה" (F-16I) את הנשק המתקדם "ברד חד" (SDB): טייסת "אבירי הזנב הכתום" המפעילה את ה"סופה" עברה לאחרונה את ביקורת הכשירות על הנשק, ותהיה היחידה להפעילו לצד מטוס ה"רעם" (F-15I)
שחר צורני

טייסת "אבירי הזנב הכתום" המפעילה מטוסי "סופה" (F-16I) קלטה אמצעי לחימה (אמל"ח) חדש מדגם SDB (Small Diameter Bomb). הפצצות שנקראות בחיל-האוויר "ברד חד", הינן פצצות מונחות המסוגלות להגיע לטווחים ארוכים ומתאפיינות ביכולת חדירה מדויקת. לאחרונה התקיימה בטייסת ביקורת כשירות מבצעית שתפקידה לתת את החותמת הסופית על פעילות הטייסת עם הנשק בעת לחימה. "הביקורת היא האירוע שמסמן את כניסת הטייסת לכשירות. היא סופו של תהליך משותף של המטה, עולם התחזוקה, עולם ההדרכה וטייסת 'הפטישים' שסייעה בתהליך הקליטה", הסביר רס"ן אסף, שהוביל את הביקורת בלהק מבצעי-אוויר. "בנינו יחד את תפיסת ההפעלה ותורת הלחימה ועכשיו עברנו את המבחן הסופי".

עד כה הייתה טייסת "הפטישים" המפעילה מטוסי "רעם" (F-15I) היחידה שהפעילה חימוש זה בחיל-האוויר. עתה, לאחר תהליך ארוך של הכנות ואימונים החלה גם טייסת "אבירי הזנב הכתום" להפעילו ותהיה לטייסת ה"סופה" הראשונה שתפעיל את החימוש המתקדם. "הצורך המבצעי הוא פיזור היכולות בין הטייסות, כדי לייצר גמישות נוספת לחיל. התהליך מאפשר לשלב את יכולות מטוס ה'סופה' עם יכולות ה'ברד חד' שהוא נשק משמעותי", אמר רס"ן אסף. "הטייסת כבר מחזיקה ביכולות מיוחדות כמו צילום ואיסוף מודיעין, וכתוצאה מכך כל מטוס יוכל להשתמש בחימוש למשימות ולמתארים שונים", הוסיפה סגן שי, נווטת קרב בטייסת ומובילת תהליך הקליטה בה. "קליטת החימוש במטוס ה'סופה' מאפשרת לטייסת להשתלב במשימות מיוחדות ובזירות שונות ומהווה קפיצת מדרגה בהיבט יכולות המטוס".

ביקורת הכשירות בחנה את כלל הגורמים בטייסת החל מאנשי צוות-האוויר ועד הצוות המתכנן והמערך הטכני. במהלך הביקורת דימו המשתתפים אימון של מתארי לחימה שונים בגזרת הצפון, נבחנו על הספרות הכתובה והציגו פעילות תיאורטית של פעולה מבצעית בזמן אמת. "הקליטה של האמל"ח מביאה עמה תפיסת הפעלה חדשה שעוסקת במטרות דינמיות ובטיסה עם כמות גדולה של חימוש. חיברנו את הטייסת לדרישות המבצעיות של החיל כדי לבנות מתאר טיסה מותאם שדורש תפעול מערכות רבות", פירט רס"ן אסף. "המתאר הביא את יכולת הטייסת לקצה. נדרשנו לפעול באופן חשאי, בלילה, לבצע את משימותינו ולהביא תוצאים מבצעיים משמעותיים", סיפר מפקד הטייסת, סא"ל תומר.

כניסת "ברד חד" לטייסת "אבירי הזנב הכתום" מהווה קפיצת מדרגה והיא בעלת משמעות רבה עבור אנשי הטייסת בפרט וחיל-האוויר בכלל. כשירות הנשק הייחודית נותנת מענה לצרכים מיוחדים ומהווה גורם חשוב בלחימה. "מדובר ביכולת מכפילת כוח לטייסת. זוהי פריצת דרך למטוס ה-F-16 שיעבוד ביכולת נשיאה מרובה המגדילה משמעותית את כמות החימוש וטווחי הטיסה. אנחנו מוכנים לתת את התוצר המבצעי ואנו ממשיכים להתקדם ביכולות הפיתוח", סיכם סא"ל תומר.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
טייסת "אבירי הזנב הכתום" המפעילה מטוסי "סופה" (F-16I) קלטה אמצעי לחימה חדש מדגם SDB
טייסת "אבירי הזנב הכתום" המפעילה מטוסי "סופה" (F-16I) קלטה אמצעי לחימה חדש מדגם SDB

צילום: הגר עמיבר