יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חדש למערך ההגנה האווירית פורסם בתאריך 05.08.2015
תגיות: מערך ההגנה האווירית , הגנה אקטיבית , החלפת פיקוד
תא"ל צביקה חיימוביץ' נכנס היום לתפקידו החדש כמפקד מערך ההגנ"א. מפקד המערך היוצא, תא"ל שחר שוחט יסיים את שירות הקבע בחיל-האוויר. "נהפוך כל אבן כדי להיות אפקטיביים יותר, איכותיים יותר ומספקים הגנה טובה יותר למדינת ישראל"
ורד תללה

תא"ל צביקה חיימוביץ' אשר פיקד עד לאחרונה על כנף ההגנה האקטיבית במערך ההגנה האווירית (הגנ"א) נכנס היום לתפקידו החדש כמפקד מערך ההגנ"א. תא"ל חיימוביץ' מחליף בתפקידו את תא"ל שחר שוחט שיסיים את שירות הקבע בחיל-האוויר וימשיך בשירות מילואים פעיל. "לחיל-האוויר תפקיד מרכזי בכל מרכיבי תפיסת הביטחון. מערך ההגנ"א מוביל את מרכיב ההגנה", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, במהלך טקס החלפת הפיקוד.

מערך ההגנ"א נמצא כיום בתקופת פריחה והתקדמות בעשייה המבצעית ובבניין הכוח. "התקדמות המערך ניכרת והפוטנציאל להמשך רב", הוסיף מפקד חיל-האוויר. "בשלוש השנים האחרונות הוביל תא"ל שחר שוחט את המערך. אלו הן היו שנים עתירות פעילות ועשייה. שחר, הובלת את המערך בשקט ובבטחה. ידעת להוביל את הכוח בלחימה, לנווט לשינויים רבים ולהנהיג את האנשים. אתה מעביר מערך מצוין ששינה פניו באופן יוצא דופן. מערך הממשיך להתחזק".

שלוש שנים של עבודה אינטנסיבית
משנת 2012, השנה בה קיבל לידיו תא"ל שחר שוחט את הפיקוד על המערך, התרחשו אירועים מבצעיים במסגרתם נדרשו לוחמי המערך לעבוד באינטנסיביות בהגנה על העורף. בין האירועים המשמעותיים: מבצע "עמוד ענן" ו"צוק איתן", יירוטים בארבע חזיתות: לבנון, רמת הגולן, עזה וסיני. בנוסף, בזמן מילוי תפקידו לוחמי המערך יירטו למעלה מ - 1,300 טילים ורקטות על-ידי מערכת "כיפת ברזל" בהצלחה והפילו ארבעה כלי-טיס על-ידי מערכת "יהלום" (פטריוט).

אירועים אלו התרחשו במקביל להתעצמות המערך: קליטת מערכות "כיפת ברזל" ו"חץ", פיתוח מערכת היירוט החדשה "שרביט קסמים" ויכולות הגנה נוספות, תרגילים בינלאומיים גדולים ושינויים ארגוניים. "את דרכי התחלתי בטירונות בבסיס פלמחים והיום מסיים גאה כמפקד המערך", שיתף תא"ל שוחט את אורחיו בטקס החלפת הפיקוד הערב, ביניהם מקורביו ממערכי הגנ"א בעולם. "זכיתי במעלה השרות לתפקידים מגוונים ומרתקים, חדשניים ופורצי דרך בחזית העשייה למען בטחון המדינה".

מפקד מערך ההגנה האווירית של צבא גרמניה, מייג'ור גנרל (אלוף) רוברט לובנשטיין, הגיע לכבד את לתא"ל שחר שוחט בסיום תפקידו. "זה תענוג גדול וכבוד לברך אותך לרגל סיום תפקידך", אמר מג'ור גנרל רוברט לוונסטיין. "במשך השנתיים האחרונות, בזמן מילוי תפקידך כמפקד מערך ההגנ"א העבודה המשותפת בין הצבאות בכל הנוגע להגנה אווירית התחזקה. משנת 2014 שיתוף הפעולה הזה צבר תאוצה במהלכו אף הגענו להשקיף על תרגיל ה- Juniper Cobra. היה לי כבוד לעבוד איתך ואני מודה לך על חברות יוצאת דופן, על תמיכה ואמונה בי ובמערך ההגנה האווירית הגרמני".

"נהפוך כל אבן כדי להיות יותר אפקטיביים"
כאמור, את הפיקוד מקבל תא"ל צביקה חיימוביץ' שפיקד על כנף ההגנה האקטיבית. "המציאות באזורינו מורכבת, דינמית ובעיקר לא יציבה. משטרים קורסים ומוחלפים, ארגוני טרור הופכים את אזורי הגבול לאזורי ספר ואזורי פעולה נוחים", הסביר תא"ל חיימוביץ'. "האויבים מקרוב ומרחוק ממשיכים כל העת במאמצי התעצמות והתחמשות כשבראשם איום התלול מסלול (תמ"ס) לסוגיו ובגווניו השונים. גם בממד האווירי בדמות איום כלי-הטיס הבלתי מאוישים (כטב"ם) וטילי השיוט. נדרש לבחון את כוחנו גם בעתיד וזה יהיה מאתגר, מורכב ומשמעותי יותר. אנחנו נהפוך כל אבן כדי להיות אפקטיביים יותר, איכותיים יותר ומספקים הגנה טובה יותר למדינת ישראל".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 

צילום: הגר עמיבר