יומן ארועים

Bookmark and Share
מחממים מנועים: טייסת ה"אדיר" (F-35I) נפתחת פורסם בתאריך 26.07.2015
תגיות: F-35 , אדיר (F-35I) , בסיס נבטים
שנה וחצי לפני הגעת מטוסי ה"אדיר" (F-35I) הראשונים לישראל, תיפתח באופן רשמי טייסת ה"אדיר" בטקס בבסיס נבטים. זוהי הטייסת הראשונה שתיפתח, כשהסכם לטייסת נוספת כבר נחתם. "חיל-האוויר הוא פורץ דרך בקבלת המטוסים, זה כולל גם חוסר וודאות"
טליה יריב

בעוד שבוע תיפתח טייסת ה"אדיר" (F-35I) הראשונה באופן רשמי, ופתיחתה של הטייסת מכינה את הקרקע בחיל-האוויר לקליטת המטוסים הראשונים שעתידים לנחות בארץ בעוד כשנה וחצי. בהמשך, תיפתח טייסת מטוסי "אדיר" נוספת, ובחיל-האוויר כבר נבחנת האפשרות לפתיחת טייסת שלישית למטוס.

לאנשי צוות ההקמה צפויה עבודה רבה מרגע פתיחת הטייסת ועד לקליטת המטוס הראשון בעוד כשנה וחצי. בתור המדינה הראשונה שתטיס את המטוס מחוץ לארצות-הברית, על אנשי צוות-האוויר והגף הטכני ללמוד על המטוס ועל תפעולו, כל אחד בתחומו. "חיל-האוויר הוא פורץ דרך בקבלת המטוסים הללו וזה כולל גם המון חוסר וודאות", סיפר סא"ל יותם, מפקד טייסת ה"אדיר" הראשונה. "האתגרים שניתקל בהם ונאלץ להתמודד עמם לבד, יהיו לידע שנעביר למדינות נוספות שיקבלו את המטוס גם הן. אנחנו נרכוש הרבה מאוד ניסיון שיהיה חשוב בדרך בה נפעיל את המטוס מחוץ לארצות-הברית".

ה"אדיר" אינו דומה לאף אחד ממטוסי הקרב הקיימים בחיל, והטכנולוגיות החדישות שלו קיימות החל במבנה הייחודי וכלה במערכות המידע המתקדמות. מטוס ה-F-35, או ה"ליינטנינג 2 כפי שהוא מכונה בארה"ב, הוא מטוס הקרב הרב-משימתי הבינלאומי היחיד בעולם מהדור החמישי. "מרגע פתיחת הטייסת נעבוד בעיקר על למידת חומרים על המטוס מהאמריקאים, ועל בניית תכניות וכשירויות חדשות שיותאמו לחיל-האוויר הישראלי", סיפר רס"ן אהוד, קצין פרויקט ה"אדיר" בצוות ההקמה של הטייסת. "במקביל נתחיל בהכשרות לאנשי הטייסת העתידיים בארץ ובחו"ל, גם בגף הטיסה וגם בגף הטכני, כולם צריכים ללמוד את המטוס מאפס ולכל אחד תפקיד ספציפי מאוד בהפעלתו".

ל"אדיר" הישראלי יהיו מערכות שונות משאר מטוסי ה-F-35 האחרים בעולם בעקבות שילוב הטכנולוגיות הישראליות בו. שיתוף הפעולה לייצור המערכות עבור ה"אדיר" הישראלי מתקיים עם חברות ישראליות רבות: התעשייה האווירית, "אלביט מערכות", תדיראן, סימיגון, ALD, כבירן, PDI\BL, IBM-Telelogix וסימנס טכנומטיקס.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
בעוד שבוע תיפתח טייסת ה"אדיר" (F-35I) הראשונה באופן רשמי
בעוד שבוע תיפתח טייסת ה"אדיר" (F-35I) הראשונה באופן רשמי

צילום: הגר עמיבר