יומן ארועים

Bookmark and Share
ניסוי מוצלח למערכת "כיפת ברזל" פורסם בתאריך 02.07.2015
תגיות: כיפת ברזל , מערך ההגנה האווירית
משרד הביטחון קיים השבוע ניסוי נוסף שבחן את שדרוג היכולות המבצעיות של מערכת "כיפת ברזל" אל מול מגוון חסר תקדים של איומים. הניסוי שהושלם בהצלחה יאפשר את התפתחות מערך ההגנה האווירית. שר הביטחון: "לחיל-האוויר יש יכולות מענה שאין בזרועות אחרות"
מערכת אתר חיל-האוויר

משרד הביטחון קיים השבוע ניסוי לשדרוג היכולות המבצעיות של מערכת "כיפת ברזל", כחלק מסדרת ניסויים שנועדה להרחבת ביצועי המערכת ושיפור יכולותיה אל מול מגוון חסר תקדים של איומים.

את הניסוי הובילה מנהלת "חומה" במנהל למחקר ופיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית (מפא"ת), והקבלנית הראשית של הפרויקט - חברת רפא"ל. במשרד הביטחון מציינים כי הניסוי הושלם בהצלחה.

"מדינת ישראל מאוימת באופן קבוע. החל מפעולות טרור, עבור ברקטות וטילים הנמצאים ברשות ארגונים תת-מדינתיים מסביבנו וכלה בצבאות של מדינות אויב. אל מול האיומים הללו יש לחיל-האוויר יכולות מענה שאין בזרועות אחרות", אמר שר הבטחון משה יעלון בראיון בלעדי לבטאון חיל-האוויר. "בסופו של דבר תהיה כאן מערכת הגנה אקטיבית בת ארבע שכבות. בשכבה התחתונה, 'כיפת ברזל', שהיום כבר אינה דומה לדור הראשון של המערכת והיא בעל יכולות משופרות".

עומדים על המשמר, גם בשגרה
מערכת "כיפת ברזל" הינה מערכת ליירוט טילים בטווח קצר. במהלך מבצע "צוק איתן" אנשי גדוד "כיפת ברזל" יירטו מעל 700 שיגורים מרצועת עזה לעבר מדינת ישראל, והגנו על עורף ישראל במעל 90 אחוזי הצלחה - מספר חסר תקדים. על פעילותם במהלך המבצע האינטנסיבית קיבלו אנשי הגדוד אות הערכה מהרמטכ"ל דאז, רא"ל בני גנץ.

אנשי מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) נשארים דרוכים ומוכנים לכל משימה גם בשגרה, ועומדים על המשמר למקרה של כל התחממות בזירות השונות. למערך ההגנ"א תפקיד מכריע ביצירת הרתעה והבאת ביטחון בזמן אמת. "בהגנה אווירית more is more - ארוך יותר, מדויק יותר, מגוון יותר, בפריסה רחבה יותר וביותר זירות", אמר אל"ם רן, מפקד בית-הספר להגנה אווירית. "למערך ההגנ"א יש יכולת קישוריות רב שכבתית. הוא המקשר בין הגנה להתקפה, בין החזית ופיקוד העורף".

לצד היכולות, הטכנולוגיות והמרכיב האנושי האיכותי, אנשי החיל ממשיכים כל העת לפתח ולקדם את המערכות ותפיסות ההפעלה. "אנחנו לא חושבים שיש הגנה הרמטית וגם לא תהיה", סיכם אל"ם רן. "מתווה הלחימה ב'צוק איתן' שונה מאוד ממתווה הלחימה בזירה הצפונית. האיומים שלנו והאויבים שלנו לא דומים למה שהתמודדנו איתם, אנחנו מתחקרים באומץ ומשתפרים איפה שניתן".

 
1 | 2 | 3
 
משרד הביטחון קיים השבוע ניסוי לשדרוג היכולות המבצעיות של מערכת "כיפת ברזל"
משרד הביטחון קיים השבוע ניסוי לשדרוג היכולות המבצעיות של מערכת "כיפת ברזל"