יומן ארועים

Bookmark and Share
מרתון הבקרה 2015: מי היחידה המנצחת? פורסם בתאריך 22.06.2015
תגיות: מערך הבקרה , תחרויות
יחידות הבקרה האזוריות עובדות בשיתוף פעולה וגיבוי יום יומי. בשבוע שעבר חוקי המשחק השתנו: כל יחידה שלחה את טובי חייליה אל בסיס עובדה למרתון הבקרה השנתי עם מטרה אחת – לזכות בתחרות. אז מיהי יחידת הבקרה הטובה ביותר לשנת 2015?
שחר צורני

בשגרה עובדים אנשי מערך הבקרה בשלל יחידות אזוריות הפזורות ברחבי הארץ. הם מסנכרנים את פעילות כלי-הטיס בשמיים ואחראים לניהול המרחב האווירי, כל אחד מיחידתו ובאזורו הגיאוגרפי. אולם בשבוע שעבר התרכזו כולם תחת קורת גג אחת - יחידת הבקרה (י"ב) בבסיס עובדה כדי לקבוע: מיהי היחידה הטובה מכולן?

כבר בשעות הבוקר המוקדמות היה ניתן לראות את הבקרים ואת מש"קי הבקרה מהיחידה הצפונית תולים שלטים ומסמנים על פניהם צבעי מלחמה ירוקים. מולם עמדו אנשי יחידת הבקרה האזורית (יב"א) ממצפה רמון ושרו בקול, וכל זאת בביתם של הדרומיים ביותר - הי"ב, יחידת הבקרה המשמשת גם כמרכז הדרכה למערך. אווירת התחרות הייתה בשיאה, כאשר כל יחידה רצתה להוכיח שהיא - המוצלחת ביותר.

לעשות "סדר" בשמיים
במהלך המרתון התחלקו הבקרים לצוותים והתחרו במשימות הגנת שמי המדינה, תקיפה ותעבורה. בזה אחר זה הם התיישבו אל מול המסך השחור שעליו אינספור נקודות בכדי לעשות "סדר" בשמיים. בזמן שמדריכות הסימולטור דימו עבורם את התרחישים השונים ואף את הטייס בקשר, עליהם היה להפגין ידע בתפעול המערכות ובקריאת התמונה האווירית, להתמודד עם אירועים בלתי-מתוכננים ובמקביל לעבוד בצוות. "הבקרים צריכים להבין את התמונה הכוללת, להכיר את מדיניות החיל ולסווג את המטרות ואת איומי האויב", סיפר סגן י', בקר ביחידה הבקרה שבעובדה. "הם מקור ידע שמחבר בין תאי השליטה למטוסים בשטח. עליהם לגרום לתכנון להתבצע, תוך סנכרון המרחב וקבלת החלטות בזמן אמת", הוסיף סגן ל', בקר נוסף ביחידה.

גם חבר השופטים, שהורכב מפורום המפקדים הנוכחי ומפקדי עבר במערך, התמודד עם אתגרים בזמן השיפוט והיה צריכים לדבוק ביושר ובאובייקטיביות לאורך כל הדרך. "כשופט האתגר הוא להתנתק מהאופן שבו אני פועל כבקר ומהדרך בה אני הייתי מבצע את הסימולציה", סיפר סא"ל (מיל') מוטי, בקר ותיק במערך. "אני צריך לזכור שהם בקרים צעירים וצורת העבודה שלהם היא אחרת משלי".

ובמקום הראשון...
בשונה מיתר האימונים של המערך, המרתון חרט על דגלו שתי מטרות מרכזיות. הראשונה והמתבקשת היא שמירת הכשירות המבצעית של המערך. אליה נוספה מטרה פחות שגרתית שהייתה משמעותית בתחרות: גיבוש בין היחידות. "אנו מערך אחד אחיד ומאוחד", אמר אל"ם ערן, מפקד מערך הבקרה. "זו סיסמה שיכולה להיות תלויה על הקיר אבל מקבלת משמעות בימים כמו אלה". כך, בזמן שהשירים והצעקות נשמעים ללא הפסקה, בתוך הבונקר קולות ההמון לפתע משתתקים ומתחלפים במתח, ריכוז ומקצוענות. "התגובות השנה היו קיצוניות יותר מכל אירוע מבצעי שיצרנו", שיתף סא"ל טל, ממפקדת המערך. "חשוב ליחידות לנצח. הן לוקחות את התחרות רחוק ורוצות להיות הכי טובות והכי מקצועיות".

כשהסתיימו מקצי הבקרה בשעות אחר הצהריים, התפנו המשתתפים להסדרת הנשימה. בינתיים, בחדר אחר התכנסו השופטים ודנו בתוצאות. הם ניקדו על העבודה בסימולציות, על המבחן העיוני וגם על המורל. הקרב היה מתוח וצמוד ולאחר שעה ארוכה הגיע הרגע שכולם חיכו לו - ההכרזה. מאותו הרגע בו עמד מפקד המערך בקדמת הבמה, השקט והמתח הציפו את החלל. "ובמקום הראשון: יחידת הבקרה הדרומית".

 
1 | 2
 
במהלך המרתון הבקרים התחלקו לצוותים והתחרו במשימות שונות
במהלך המרתון הבקרים התחלקו לצוותים והתחרו במשימות שונות