יומן ארועים

Bookmark and Share
60 שנה לחלוץ המבצעים המשולבים פורסם בתאריך 10.06.2015
תגיות: פעילות מבצעית , היסטוריה , בסיס שדה-דב
כאשר נחסמו מצרי טיראן בפני מעבר ישראלי, נדרש צה"ל להתנסות לראשונה במבצע עם שיתוף פעולה של כל זרועותיו – אוויר, יבשה וים. מראשית שנות ה-50 ועד היום מהווה שיתוף הפעולה נתח חשוב ועיקרי בפעילותו של צה"ל. 60 שנה למבצע "ירקון"
ורד תללה

מבצע "ירקון", שיצא לפועל השבוע לפני 60 שנים, היה מבצע החילוץ העמוק ביותר מעבר לקווי האויב שידע צה"ל עד אז והראשון בו הופעלו כוחות אוויר, יבשה וים יחדיו. מבצע "ירקון" שחייב שיתוף פעולה של כל זרועות צה"ל נערך במסגרת היערכותו לקראת האפשרות של פתיחת מצרי טיראן בפעולה צבאית, לאחר שנחסמו בפני מעבר ישראלי על-ידי המצרים. על-מנת לבחון את מעבר כלי הרכב לאורך החוף המערבי של מפרץ אילת הוטל על שישה סיירים מגדוד 52 של חטיבת גבעתי לסייר מעבר לקווים במשך שלושה ימים.

מחלצים בשדה האויב
אימוני צה"ל בכלל וחיל-האוויר בפרט לקראת המבצע נמשכו זמן רב והיו אינטנסיביים במיוחד. "מדינת ישראל הייתה חסרת אמצעים וניסיון", סיפר בעבר תא"ל (מיל') עמנואל (מנו) שקד ששימש סגן מפקד המבצע לבטאון חיל-האוויר. "כל מה שסופר על המשימה העתידית נשמע כפנטזיה. אמנם כבר אז האמנו בכוחנו, אך מבחינה פסיכולוגית טרם הורגלנו למבצעים נועזים וארוכי טווח כאלה".

מטוס "דקוטה" (DC-3) של טייסת "הראשונה" נועד לשמש כחוליית פיקוד קדמית (חפ"ק) במבצע ולהצניח מכלי מים לסיירים, בעוד ששישה מטוסי "פייפר" (PA-18) היו אמורים לפנות את הסיירים בתום המבצע. בזמן החילוץ הסיירים הדליקו נר עשן על-מנת שאנשי צוות-האוויר יזהו אותם מלמעלה. משזיהו אותם נחתו בזה אחר זה שני המטוסים הראשונים, הסיירים הועלו על המטוסים ואלה המריאו מיד. לאחר מכן, שני מטוסי "פייפר" נוספים חילצו את הנותרים.

"שיתוף הפעולה מכפיל כוח בזמן אמת"
זו לא הייתה הפעם הראשונה בה טייסת "הראשונה" השתתפה בלוחמת היבשה, אך פעולה רוחבית זאת של צה"ל הציבה בפניה אתגרים רבים. היא שיתפה פעולה במבצע "ירקון" עם היחידות הלוחמות איתן היא בקשר הדוק במשך השנים וגם עד היום וביניהן יחידות של חיל-הרגלים, ספינות מבצעיות של חיל-הים ויחידות מיוחדות. זאת היא מבצעת על-ידי מתן תמונת מודיעין רחבה ויצירת קשר אינטימי בין צוות המשימה במטוס לכוחות הרלוונטיים הנמצאים בחזית הלחימה.

טייסת "הראשונה" החלה את דרכה כטייסת סיור וקישור למשימות שעיקרן איסוף מודיעין ועבודה מול כוחות הקרקע, הצנחה של אספקה עבורם, העברת הודעות, קישור בין כוחות או תיווך ארטילריה בשנות ה-50, כאשר חלק מהן קיימות עד היום. "הטייסת נמצאת בקשר הדוק עם כל הזרועות עד היום, משתתפת בכל אימון ונלחמת יחד עם כוחות הקרקע", הבהיר רס"ן שי, סגן מפקד הטייסת. "אין דבר כזה שחיל-הים או זרוע היבשה יצאו למבצע מבלי שחיל-האוויר ייקח בו חלק. שיתוף הפעולה הצה"לי חיוני בייחוד בזמן לחימה, כאשר כל זרוע תורמת מיתרונותיה עבור הכלל ואין ספק שזה מכפיל את כוחנו".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
בזמן החילוץ הסיירים הדליקו נר עשן על-מנת שאנשי צוות-האוויר יזהו אותם
בזמן החילוץ הסיירים הדליקו נר עשן על-מנת שאנשי צוות-האוויר יזהו אותם