יומן ארועים

Bookmark and Share
קורס 170 עולים לטיסה אחרונה כחניכים פורסם בתאריך 09.06.2015
תגיות: קורס טיס , מסדר כנפיים , "לביא" (M-346)
רגע לפני שהם מקבלים את הדרגות וכנפי הטיסה, חניכי קורס 170 עברו היום את המבחן המכריע בקורס ועלו לטיסתם האחרונה כחניכים. "רק אחרי הנחיתה הבנתי שקרה פה משהו גדול"
שחר צורני

בעוד פחות משבועיים בוגרי קורס-טיס 170 יעמדו על רחבת המסדרים ויקבלו את דרגות הסגן וכנפי הטיסה. כמה צעדים לפני המעמד המיוחד עמדו השבוע המסיימים בפני המבחן האחרון - טיסות מסכמות שנעשו לראשונה גם על מטוס ה"לביא" (M-346). "הטיסה הזאת היא גיחת מבחן שמסמלת את סופו של קורס-הטיס בה הם מבצעים את כל מה שהם למדו בשלוש השנים האחרונות", אמר סרן אלון, מפקד קורס 170 במגמת קרב.

לטיסות המסכמות משמעות גדולה עבור פרחי-הטיס. מלבד העובדה שהן משמשות כחותמת הסופית עבורם הן מתבצעות בנוכחות טייסים בכירים החל ממפקד חיל-האוויר אלוף אמיר אשל כמו גם ראשי הלהקים, מפקד בסיס חצרים וראש אגף כוח-האדם אלוף חגי טופולנסקי. "אנחנו מתכוננים למסכמות כבר כמעט שבועיים ומנסים לעבור את זה כמו גיחה רגילה", שיתף גיא, חניך במגמת קרב. "אבל בכל זאת יש לחץ והתרגשות בעיקר לפני הטיסה, כי במהלכה לא חושבים מי יושב מאחוריך אלא רק על המשימות".

אחד החניכים שהטיסה המסכמת הייתה עבורו אירוע מרגש במיוחד הוא מ', פרח-טיס במגמת קרב. בשונה משאר הגיחות שביצע במהלך הקורס בהן ישב בקוקפיט יחד עם מדריך הטיסה שלו, הוא עלה לטוס כשמאחוריו מפקד חיל-האוויר. "רק לאחר הנחיתה הבנתי שקרה פה משהו גדול", הוא סיפר. "זו חוויה מדהימה לסיים ככה את הקורס ואני אזכור אותה כל החיים".

הפעם הבאה שבה יטוסו המסיימים תהיה לאחר מסדר כנפיים, כשהם צוותי-אוויר מן המניין. "הטיסה עמוסה ומרכזת את כל התכנים שלמדנו כמו שמירה על מבנה, התמודדות עם מתארים בלתי מתוכננים והתנהלות מול טייס מוביל", פירט גיא. החניכים אמנם עברו את כל המבחנים ונחתו בהצלחה על הקרקע, אך הם מעידים כי הסוף שנראה קרוב מתמיד עדיין מרגיש רחוק. "אין נפילת מתח. אנחנו עוד לא חושבים על הסוף, ובגלל זה גם קשה לנו לסכם את החוויה. זה עוד לא נגמר".

 
1 | 2
 
עבור מ' הטיסה הייתה מרגשת במיוחד כשמאחוריו מפקד חיל-האוויר
עבור מ' הטיסה הייתה מרגשת במיוחד כשמאחוריו מפקד חיל-האוויר

צילום: הגר עמיבר