יומן ארועים

Bookmark and Share
הסכם אסטרטגי נחתם עם חה"א האמריקאי פורסם בתאריך 09.06.2015
תגיות: חילות אוויר זרים , חיל-האוויר האמריקאי , בינלאומי , שיתוף פעולה
שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר הישראלי לאמריקאי עלה מדרגה בשבוע שעבר, כאשר חתמו החילות על מסמך אסטרטגי להעמקת שיתוף הפעולה ביניהם ולמיסודו. במסגרת ההסכם: תכנית עבודה שנתית בנושאי תרגילים ובניין כוח משותף
נועה פניגשטיין

הסכם היסטורי נחתם בשבוע שעבר בין חיל-האוויר הישראלי לחיל-האוויר האמריקאי (חהא"א): במהלך מפגש ראשון מסוגו בין החילות מיסדו העמיתים באופן רשמי את שיתוף הפעולה האסטרטגי בין השניים וחיברו תכנית עבודה למימושו בשנה הקרובה. "מדובר באירוע מכונן ונקודת ציון משמעותית בשיתוף הפעולה בין החילות שבא לידי ביטוי במעמד חתימה לראשונה, של הסכם מסגרת להעמקת שיתוף הפעולה האסטרטגי בכל תחומי העשייה המשותפים", מספר תא"ל יעקוב שהרבני, נספח חיל-האוויר בוושינגטון.

המסמך החשוב, Air Senior National Representative, מביא את כל עולמות התוכן שבהם מתקיים שיתוף פעולה בין שני הגופים תחת קורת גג אחת באמצעות בניית מנגנון שנתי ותכנית עבודה משותפת בעולמות תוכן אלה. המטרה היא לקדם את הנושאים שעומדים בליבת הצרכים והאינטרסים המשותפים של כל אחד מהחילות. "יש שיתוף פעולה עמוק ורב שנים בין החילות מעצם זה שארה"ב היא בת הברית המשמעותית והאיתנה ביותר שלנו", מסביר תא"ל שהרבני. "מה שהופך את המסמך למיוחד זה שהוא מסדיר את שיתוף הפעולה בין החילות עד כה, ומזהה אזורים חדשים בהם נוכל לשתף פעולה", מוסיף סגן ראש מזכירות חהא"א ליחסים בינלאומיים מייג'ור ג'נרל לורנס מרטין. "במובן זה, המסמך אינו מהווה רק מסגרת מעשית שמאפשרת לנו לקדם את הסוגיות שחשובות לשני החילות, הוא גם משמש כאסמכתא ברורה לחברות העמוקה והמחויבות השוררת בנינו.

"הישג משמעותי עבור חיל-האוויר"
התהליך שקדם למעמד החתימה ארך כמעט שנתיים והתחיל מביקורו של מפקד חהא"א, גנרל מארק וולש, כאורח חיל-האוויר הישראלי באוגוסט 2013. את עבודת המטה מהצד הישראלי ריכז ענף תב"ל תוך סנכרון הדוק עם מחלקות בניין הכוח, הפעלת הכוח ולהק ציוד. בסיומו חתמו כאמור בשבוע שעבר ראש מטה החיל הישראלי תא"ל עמיקם נורקין, וסגן ראש מזכירות חהא"א ליחסים בינלאומיים מייג'ור ג'נרל לורנס מרטין. "במהלך הביקור שני המפקדים דיברו על חשיבות שיתוף הפעולה והצורך בהעמקה שלו", מספר תא"ל שהרבני. "תחת אותה הנחיה לקחנו את החזון ותרגמנו אותו למסמך מעשי שמייצר הגדרה מבוססת של אותה ההעמקה".

במסגרת ההסכם הוקמו 12 צוותי עבודה שיובלו על-ידי קצינים בכירים משני החילות ויעסקו בנושאי העניין המשותפים לשתי הזרועות ובקידומם: ביניהם צוותים האחראיים על תרגילים משותפים, בניין כוח בדגש על קליטת מטוס ה"אדיר" (F-35) בחיל הישראלי, רפואה תעופתית ובטיחות טיסה. "בתקופה הקרובה נתאמן יחד בתרגיל 'רד-פלאג', החיל האמריקאי יפרוס לכאן כדי להשתתף בתרגיל 'דגל-כחול', ואף נהיה לחיל הזר הראשון שישתתף בתרגיל רחב היקף של המשמר הלאומי", מוסיף תא"ל שהרבני. "אנחנו נמצאים בתקופה טובה ופורה בין החילות. חשוב לציין שאפשר לספור על כף יד אחת את המדינות שחתומות על הסכם דומה, דבר ששם אותנו במקום מיוחד מאוד וזהו הישג משמעותי עבור חיל-האוויר".

 
1 | 2 | 3
 
מטוס F-15E אמריקאי באימון שנערך ב-2013 בבסיס עובדה
מטוס F-15E אמריקאי באימון שנערך ב-2013 בבסיס עובדה

צילום: גיא אשש