יומן ארועים

Bookmark and Share
יחידת הבקרה נרתמת להגנה על הסביבה פורסם בתאריך 05.06.2015
תגיות: מערך הבקרה , איכות הסביבה
היום מצוין ברחבי העולם יום איכות הסביבה. יחידת הבקרה האווירית הצפונית תעשה בשנה הקרובה צעדים להגנה על שמורת הטבע ותפעל להעמקת תחושת האחריות בקרב החיילים ולצמצום היקף הנזק הנגרם לחיות הבר באזור
אילון טוהר

לכבוד יום איכות הסביבה הבינלאומי: יחידת הבקרה האווירית (יב"א) הצפונית לקחה על עצמה את מיזם "שומרי ההר" לצמצום השפעתו של הבסיס על התקיימותה התקינה של שמורת הטבע ולחיבור החיילים לסביבתם.

"במסגרת המיזם נעסוק ראש ובראשונה בנושא ההדרכה כחלק מהכוונה שלנו להטמיע את התודעה הסביבתית בקרב החיילים. היבט זה של המיזם נוגע למפגשים שכבר החלו ולסיורים שנקיים יחד עם חיילי היחידה בשנה הקרובה על-מנת להכיר את הטבע סביבנו", סיפר רס"ן אלעד לוי, קצין טכני ביב"א. "בנוסף לנושא הסיורים נקיים פרויקטים שאנשי היחידה יהיו בהם שותפים אקטיביים לכל דבר ועניין".

שומרים על אזורי המחיה של העטלפים
המיזם הושק כחלק מתחרות "צבא ההגנה לטבע" בטקס שנערך בבסיס המכללות הצבאיות בגלילות בסוף חודש מרץ, בהשתתפות בכירי צה"ל ואנשי רשות הטבע והגנים. התחרות בסימן "מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם" מהווה שיתוף פעולה בין צה"ל לבין החברה להגנת הטבע ובשיתוף רשות הטבע והגנים, שמטרתו עידוד המעורבות של חיילי כל הזרועות בשמירה על הסביבה. כחלק מהתחרות הנערכת זו בפעם השנייה, בסיסי צה"ל מציעים רעיונות לפרויקטים סביבתיים בתחומם, מתוכם נבחרים שמונה אשר ימומנו על-ידי קרן הדוכיפת של החברה להגנת הטבע.

אחד החלקים הבולטים במיזם הוא הטיפול ב"זיהום האור". היחידה מפיצה כמות גדולה של אור חזק ובכך מגבילה את אזור המחיה של העטלפים בסביבתה. על-מנת לטפל בבעיה זו יוצבו במיוחד כחלק ממיזם זה מצלמות אשר יסייעו לספור את כמות חיות הבר לרבות העטלפים סביב הבסיס. "באמצעות מדד זה נדע למקד את התאורה בתוך היחידה, כך שנמשיך לתפקד בצורה שוטפת אך מצד שני גם לא נגביל את שטח המחיה של עולם החי סביבנו", הסביר רס"ן לוי. "נעשה זאת על-ידי ווידוא ההשפעה של גופי התאורה בבסיס וכך נדע לצמצם את היקף הנזק שהם עושים ולהציע פתרונות. לדוגמא נוכל לייצר כיסוי על המנורות הקיימות. בסוף התהליך נדע באמצעות המצלמות האם הצלחנו להגדיל את שטח המחיה של העטלפים".

סוגיה נוספת היא האשפה. "כחלק מהמיזם נדאג להפרדת האשפה ולקיום תהליכי מחזור, ובנוסף נפעל לגידור פחי האשפה כיוון שהם עלולים לסכן את בעלי-החיים הנמצאים בשמורה", מוסיף רס"ן לוי.

מדור שמוקדש לבטיחות ולהגנת הסביבה
חיל-האוויר פועל למען איכות הסביבה במישורים שונים שמיזם זה הוא רק אחד מהם. "החשיבות של הגנת הסביבה מקבלת יותר ויותר הכרה גם בארץ וגם בצה"ל ובחיל-האוויר, והנושא של מחזור והפרדת פסולת הוא רק דוגמא לכך", אמר רס"ל ניצן כהן, ראש מדור הגנת הסביבה ובטיחות."יש לנו אחריות לשמור על כל ערכי הטבע שיש, בין אם בעלי-חיים, בין צמחייה ובין אם קרקעות בהקשר של שפכים ושל זיהום. זו אחריות שרק מתחדדת בשל גודל המתקנים של חיל-האוויר, השטחים שהוא תופס והפעילות המרובה שהוא לוקח בה חלק".

 
1 | 2
 
כחלק מהמיזם ידאגו אנשי היחידה להפרדת האשפה ולמחזור
כחלק מהמיזם ידאגו אנשי היחידה להפרדת האשפה ולמחזור