יומן ארועים

Bookmark and Share
"החברים סיימו תואר ואני מסיים מסלול" פורסם בתאריך 19.05.2015
תגיות: 669
סמל ס', שיהפוך היום ללוחם ביחידה 669, היה אמור לחזור לביתו שבקנדה לאחר שנה אחת בישראל. למרות זאת, לאחר שלמד בישיבת הכותל ובמכינה קדם צבאית החליט להתגייס לצה"ל והשתלב במסלול ההכשרה של יחידת החילוץ ופינוי הקרבי בהיטס
דוד גרינוולד

"המסלול מחולק לשלבים ובכל סיום שלב יש שבוע מאוד אינטנסיבי שנקרא 'מסכם שלב'. את אחד השלבים סיימנו בניווט ארוך ובסוף הניווט היינו צריכים לטפס על הר גבוה - 800 מטר. כשהגענו למעלה חיכה לנו הסמל, ועל אחת האבנים היה כתוב: 'מי שלא נשם אבק דרכים, לא ישאף אוויר פסגות'. מאז אני חושב על המשפט הזה. קשה זה טוב. צריכים לעבוד קשה כדי להגיע להישגים גדולים. זה משהו שמאוד מאפיין את ארץ ישראל", כך מספר סמל ס', שמסיים היום עם שאר חבריו למחזור מ"ב את מסלול ההכשרה של יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669).

כל אחד ממסיימי המסלול עבר 18 חודשים מאתגרים עד לטקס החגיגי ולכולם סיפור אישי מיוחד, אך בין אלה מתבלט סמל ס', חייל בודד שעלה לפני ארבע שנים מקנדה כדי ללמוד שנה אחת בישיבת הכותל שבירושלים, ולאחר דרך ארוכה מצא את עצמו כלוחם חילוץ ביחידת עילית בצה"ל. "כל החברים שלי בקנדה סיימו השבוע תואר ראשון ואני עכשיו מסיים מסלול. אני לא מקנא בהם בכלל", הוא אומר. "רציתי לעשות יותר מזה. להוציא מעצמי דברים שאפשר להוציא רק בצבא".

התכוון להגיע לשנה בלבד - ונשאר
את המילים שאומר סמל ס' מתוך כוונה עמוקה, אולי נדיר לשמוע מחייל בשירות חובה. הוא בן 22 ומתגורר עם עוד ארבעה חיילים בודדים בירושלים, אך גדל בבית ציוני בעיר טורונטו שבקנדה, בו התחנך לאהבת ישראל. "הבית שלנו תמיד נחשב לאכסניה עבור ישראלים שעוברים שם, ואני הייתי מדריך בבני עקיבא. ההורים שלי עסקו תמיד בצרכי ציבור וחינכו את האחים שלי ואותי להסתכל על הכלל", מספר סמל ס'. "לימדו אותנו תמיד לדאוג לסביבה שלנו ולקחת אחריות כדי להפוך את המציאות לטובה יותר".

לאחר שסיים את לימודי התיכון, עלה לישראל במטרה ללמוד שנה אחת בישיבת הכותל ולחזור ללימודים אקדמיים בקנדה, אך במהלך לימודיו בישיבה הוא הבין ששנה אחת לא תספיק לו. "בהתחלה באתי לישראל כדי לחוות ולהיות חלק מהמדינה הנפלאה הזאת, אבל לא הבנתי עד כמה היא יפה", הוא מספר בחיוך. "הרגשתי שקורה כאן משהו גדול שאני רוצה להיות שותף לו. חשבתי לעשות שירות מתנדב מחו"ל של 14 חודשים, אבל הדברים התגלגלו אחרת". רק לאחר גיוסו לצה"ל עבר סמל ס' יום סיירות והתקבל למסלול ההכשרה של יחידה 669. הוא נאלץ לחתום על דחיית שירות של שנה וחצי, במהלכה למד במכינה הקדם צבאית בני דוד - עלי. "שם ינקתי את האהבה האמיתית לישראל", הוא אומר.

"היחידה כולה היא עבודה למען האחר"
שנה וחצי לאחר מכן, התחיל את מסלול ההכשרה ביחידה 669. "התגייסתי ל-669 כי היחידה כולה היא עבודה למען האחר. 'בצרה קראת ואחלצך' זה לא סתם משפט, זו סיסמה שמייצגת את מסירות הנפש השליחות שמאפיינת את היחידה. מהיום הראשון שלנו בטירונות המפקדים חינכו אותנו לזה", הוא אומר. "המסלול היה מאתגר מאוד והביא אותנו למצבי קיצון כדי שנעמוד במשימות שמיועדות לנו. עם הזמן התחברתי לאנשים שמסביבי והבנתי שמעבר לזה שאצטרך להציל חיי אדם, בתרחישים מסוימים אני אצטרך להציל את אלה שישנים לידי. למדתי מחברי הצוות על רעות, על אהבת העם והארץ במובן הלאומי ולא רק במובן הדתי שהייתי רגיל אליו. כולם הגיעו עם אמונות אחרות ועם ערכים שונים שלמדו בבית, וביחד יצרנו אחרי שנה וחצי צוות ומחזור למופת שאני יכול להגיד על כל אחד ואחד שגילו לי עולם שלם שלא הכרתי".

סמל ס' מהווה דוגמה ליהודים צעירים שגרים בחו"ל ומעוניינים להתגייס לצבא: דרכו ודרך חיילים בודדים רבים שדומים לו, אשר מתגברים על מכשולים רבים בדרכם לשירות משמעותי בצה"ל, הם מבינים שאפשר להגשים את חלומם. ומי יראה אותו מקבל את סיכת החתול ביום הגדול? "ההורים שלי ושתי האחיות הקטנות שלי מגיעים מקנדה וגם סבא וסבתא שלי שמתגוררים בארץ יגיעו. גם הרב שלי מהמכינה בעלי וארבעת השותפים שלי לדירה יבואו כדי לראות אותי. זה חשוב לי מאוד - אחד מהם הוא אחי הקטן שיתחיל בעוד שנה קורס-טיס. אולי יום אחד הוא יטיס את המסוק שיקראו לי לזנק אליו", הוא מחייך.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
"לימדו אותנו תמיד לדאוג לסביבה שלנו ולקחת אחריות"
"לימדו אותנו תמיד לדאוג לסביבה שלנו ולקחת אחריות"

צילום: הגר עמיבר