יומן ארועים

Bookmark and Share
באוויר ובים, בשלוש שפות שונות פורסם בתאריך 20.05.2015
תגיות: טייסת "מגיני המערב" , תרגילים ואימונים , סער-5 , חיל הים
תרגיל בינלאומי שכלל אוניות אמריקאיות ויווניות הגיע לסיומו השבוע. את התרגיל הובילה טייסת "מגיני המערב" והוא נשא על דגלו את שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות
שחר צורני

שלושה שבועות חלפו מאז יצאו ספינות הטילים מסוג "סער" של חיל הים הישראלי אל האי כריתים. במרחק אלפי קילומטרים מהם עשו את אותה הדרך משחתת Arleigh Burke האמריקאית והצי היווני שכלל פריגטה וצוללת. במשך שלושת השבועות איחדו המדינות השונות את כוחותיהן לתרגיל משותף העונה לשם "נובל דינה" ש התחיל בכריתים והסתיים בחופי המדינה.

לצד הכוחות הימיים הצטרפו לתרגיל גם כוחות אוויריים מישראל ומחו"ל כאשר המרכזיים שביניהם הם מסוקי ה"עטלף" (פנתר), מסוקי הסיור הימי. התרגיל הימי שנושא על דגלו את שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות הוא גם סמל לשילוביות בין זרוע הים לזרוע האוויר שראשיתו בקשר בין הטייסת "מגיני המערב" לחיל הים. מסוק ה"עטלף", שאותו מפעילה הטייסת, מותאם לנחיתה על ספינות טילים מסוג "סער 5" ומצויד במכ"מים טובים לעבודה מעל הים כך שתפקידו העיקרי הוא לייצר תמונה ימית רחבה לספינות. "ההובלה של התרגיל הייתה טריוויאלית עבורנו. העבודה בצמוד לחיל הים בשגרה ובחירום היא ייחודית לטייסת שלנו", הסביר רס"ן מאיר, סגן מפקד הטייסת. "אנחנו רגילים לעבוד איתם ויודעים לתרגם את שפתם לשפת חיל-האוויר".

מתאמנים, לומדים ומהדקים את הקשר
לאחר חודשים של הכנות וימי הפלגה אל חופי האי נפגשו סוף סוף כלל המשתתפים לתדריכים משותפים ולפתיחתו של האימון. במהלכו תרגלו הציים מתארים שונים כאשר התרחיש המרכזי בהם הוא אימון נגד צוללות. בזמן שהכוחות הימיים בצעו את משמותיהם בים המריאו מסוקי ה"עטלף" אל מעל הספינות והציגו להם את התמונה הימית מסביב. "תרגלנו מתארים משותפים בין הציים כמו איתור עצמים במים", אמר רס"ן מאיר. "וגם אימוני פרט מול הספינה הישראלית כמו תרגול הנחיתה עליה וההמראה ממנה".

בתום השלב הראשון של התרגיל שהתקיים ביוון, הפליגו הצוותים בחזרה לישראל וקיימו את השבוע האחרון מול חופי המדינה. שבוע זה היה משמעותי במיוחד עבור אנשי צוות-האוויר מהטייסת משום שתרגלו דברים שלא חוו קודם ולמדו רבות. "בישראל תרגלנו בפעם הראשונה נחיתה על ספינה אמריקאית שהמנחת שלה בעל שיפוע שאנחנו לא רגילים אליו. זאת הייתה חוויה מאוד מעניינת וטובה עבורנו", הסביר רס"ן מאיר. "בנוסף חיל-האוויר היווני הפעיל במהלך התרגיל את מסוק 'הסי-הוק'. למדנו מהם הרבה על יכולותיו ופעילותו וכן התקיים ביקור של גורמים מהטייסת ומלהק ציוד ושיח עם היוונים".

פרט למסוקי "העטלף" השתתפו בתרגיל גם כוחות נוספים של חיל-האוויר הישראלי מפלטפורמות שונות של מערך התובלה והחוזי. התרגיל היווה אימון משמעותי וחשוב למדינות המשתתפות, לזרועות ולטייסת בפרט, הידק קשרים והעלה את הרמה המבצעית של המשתתפם. "לאימון יש חשיבות ברמה לאומית כחלק משיתוף הפעולה בין המדינות ברמה הגבוהה ביותר", סיכם רס"ן מאיר. "וגם ברמת הטייסת אנחנו משתפרים ומשפרים משנה לשנה".

 
1 | 2 | 3
 
לראשונה תרגלו "מגני המערב" נחיתה על מנחת של ספינה אמריקאית בעל שיפוע רב
לראשונה תרגלו "מגני המערב" נחיתה על מנחת של ספינה אמריקאית בעל שיפוע רב

 צילום: יששכר רואס