יומן ארועים

Bookmark and Share
מערך התובלה הישראלי והאמריקאי בשיתוף פעולה פורסם בתאריך 14.05.2015
תגיות: מערך התובלה , ארה"ב , תרגילים ואימונים
מערך ההרקולס הישראלי והאמריקאי תרגלו שיתוף פעולה במסגרת תרגיל ה"נובל שירלי". שני המערכים התאמנו על משימות קלאסיות של מטוסי ההרקולס. "השיא של התרגיל היה בטיסות המשותפות כמו למשל הצנחת צנחנים אמריקאים וישראלים"
שני פומס

תרגיל "נובל שירלי" (Noble Shirley) - תרגיל שיתוף פעולה בין חיל-האוויר הישראלי לחיל־האוויר האמריקאי באירופה USAFE)) במערך התובלה הטקטית הסתיים. האימון התקיים בבסיס נבטים בנגב בו תרגלו הכוחות המשתתפים מתארים שונים. "שיתוף הפעולה הזה קורה אחת לכמה שנים. אנחנו מתאמנים על משימות קלאסיות שמאפיינות את מערך התובלה הטקטית כמו הצנחה של ציוד ללוחמים, הצנחת לוחמים וטיסות במבנה ולבד", סיפר סא"ל עמירם, מפקד טייסת "אבירי הציפור הצהובה" שמפעילה את מטוסי ה"קרנף" (הרקולס). "השיא של התרגיל היה בטיסות משותפות עם משימות כמו הצנחת צנחנים אמריקאים וישראלים".

טייסת ה"קרנף" הישראלית היא זו שהובילה את האימון מול טייסות ההרקולס האמריקאיות, אך בתרגיל השתתפו גם טייסת "הפילים" עם מטוסי ה"שמשון" (C-130J), יחידת פקחי ההעמסה, יחידת ההנחתה הקדמית (יה"ק) ומרכז הטסה והכשרות מיוחדות (מרהו"ם). "הטייסות שהגיעו לכאן מוצבות בדרך כלל באירופה, שם חלות עליהן מגבלות שנובעות בעיקר מאיכות הסביבה ושטחים מיושבים. שטחי האימון במדינת ישראל מתאימים מאוד לאימון שחסר להם באירופה", הוסיף סא"ל עמירם.

"אני חושב שהדבר המאתגר מבחינת השותפים שלנו היה הנחיתה במנחתי עפר. זה דבר שהם לא עושים בכלל באירופה", אמר סא"ל אורי, מפקד טייסת "הפילים". המטוסים האמריקאים באימון הנוכחי הם הרקולסים מדגם J בדומה למטוסי ה"שמשון" הישראליים. "יש לנו פה הזדמנות לטוס איתם ולהחליף מידע. אנחנו נמצאים במצב בו יש לנו עדיין מה ללמוד, למשל שיטות הצנחה חדישות שהם משתמשים בהן ואנחנו עדיין לא. אנחנו לומדים מהניסיון המצטבר שלהם גם באחזקת המטוס ומרגישים שגם אנחנו יכולים להעשיר אותם בידע שצברנו", הוסיף מפקד "הפילים". "יש ביננו הבדלים אבל גם הרבה מן המשותף, בעיקר בגלל שאת ההכשרה הבסיסית שלנו רכשנו בחיל-האוויר האמריקאי".

"מצפים בכיליון עיניים לחזור"
התרגיל הזה אמנם לא חל פעם ראשונה, אך גם בחיל-האוויר הישראלי וגם הנציגים מטעם חיל-האוויר האמריקאי מדגישים את חשיבותו. "יש כאן מערכת יחסים חשובה שיש לה הרבה רבדים. חיל-האוויר האמריקאי וחיל-האוויר הישראלי מתקשרים בהרבה מאוד שיטות. יש המון ממשקים בין פלטפורמות נוספות והתרגיל הזה הוא חלק ממערכת היחסים", אמר סא"ל אורי.

"ארצות הברית הגיעה לישראל בשביל תרגיל ה'נובל שירלי 2015', זה תרגיל שחוזר על עצמו ויש לנו קשר ארוך עם הכוחות הישראליים שמתרגלים אתנו. זה משפר מאוד את יכולות שילוב הכוחות שלנו. אנחנו מצפים בכיליון עיניים להמשך השותפות", אמר קפטן פרד, מוביל התרגיל מטעם האמריקאים. "מערכת היחסים בין ישראל וארה"ב חשובה מאוד ואנחנו רוצים לשמר אתה מצב הקיים. זהו כבוד גדול להיות פה ואנחנו מצפים בכיליון עיניים לחזור".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
טייסת ה"קרנף" הישראלית היא זו שהובילה את האימון מול טייסות ההרקולס האמריקאיות
טייסת ה"קרנף" הישראלית היא זו שהובילה את האימון מול טייסות ההרקולס האמריקאיות