יומן ארועים

Bookmark and Share
מהדקים את הקשר בין הבקרים לצוותי-האוויר פורסם בתאריך 11.05.2015
תגיות: מערך הבקרה , צוות אוויר
שיתוף הפעולה בין הבקרים לצוותי-האוויר והתקשורת ביניהם משפיעים רבות על הצלחת המשימה. על-מנת לבצע את הנדרש באופן הטוב ביותר תוך הבנה, אחריות הדדית ושיח בין הצדדים, התקיים קורס לשיתוף פעולה שחשף את הבקרים וצוותי-האוויר זה לעבודתו של זה
שחר צורני

בקר, איש צוות-האוויר ומערכת קשר הם סך הגורמים שיכולים למנוע אסון. די בשנייה של קשב בכדי למנוע התנגשות בין כלי-טיס או ברגע של ריכוז בכדי לסכל הפלת מטוס. "הצלת שני אנשי צוות-אוויר מנטישה. התראת על מטוס שלא הצלחנו לראות בשטח שהיה יכול להפיל אותנו", אמר צוות-האוויר לחברו הבקר במסגרת הקורס לשיתוף פעולה בין הבקרים לצוותי-אוויר, לאחר שתרגלו טיסה במרכז לאימון משימתי.

קורס שיתוף הפעולה התקיים על-מנת לחזק הקשר בין הבקרים לצוותי-האוויר ולהביא לעבודה יעילה ואיכותית יותר. במהלכו הפכו שלושה בקרים מיחידות הבקרה (יב"אות) השונות לסדירים בטייסת "העטלף" שבבסיס רמון, המפעילה את מטוס "הסופה" (F-16i) למשך שלושה שבועות. "מערך הבקרה עובד מול כל חיל-האוויר", אמר סגן עידן, בקר ביב"א הצפונית. "אבל שיתוף הפעולה הכי גדול הוא עם מטוסי קרב כי אנחנו אחראים על ההזנקות של הכוח ליירוט".

משפרים יכולות ומשפיעים
במשך כל ימי הקורס עבדו הבקרים ואנשי צוות-האוויר זה לצד זה כשהם נמצאים תחת קורת גג אחת. הם פתחו את הבוקר בתדריך משותף וסיימו את היום בתחקיר וכל זאת בכדי לשפר את שיתוף הפעולה ביניהם וכתוצאה מכך גם את האפקטיביות המבצעית של החיל. "העבודה זה עם זה משמעותית עד כדי כך שיש אמירה שהבקר הוא מספר חמש במבנה", סיפר סגן עידן. "כשאתה יושב ביב"א אתה לא תמיד מרגיש את זה, אבל כאן נוצר שיח והייתה חשיפה לשני העולמות כך שהמשפט קיבל משמעות". במהלך שלושת השבועות בהם נערך הקורס חוו הבקרים את עולם התעופה וצוותי-האוויר את תחום הבקרה. כל בקר טס בק סיט במספר גיחות וכמו כן צוותי-האוויר שמעו הדרכות בנושא שידור וראו מקרוב את מערכות הבקרה. "זה שיפר את היכולות של שני מהצדדים וגרם לנו להיות טובים יותר. הכרנו את הצד השני ואת עבודתו וראינו איך התפקיד שלנו משפיע על צוותי-האוויר והיכן אנחנו יכולים לעזור עוד יותר ולהפך".

הימים האינטנסיביים והעבודה ביחד יצרו תקשורת טובה בין הצדדים, בנו אמון ביניהם והביאו לאחריות הדדית. אך לא רק בפן המקצועי היו השלכות, הקורס חיבר בין המשתתפים גם ברמה האישית. "הקורס יצר מפגש פנים אל מול פנים עם קולגה שעד עכשיו היינו מדברים מולה רק בקשר וחשף אותנו לאנשים ולא רק לקול שמאחורי המערכת", שיתף סגן עידן. "זה יצר שיתוף הפעולה מדהים. הכרנו חברים והרגשנו לגמרי חלק מהטייסת כך שהיה קל יותר ללמוד, ללמד ולהשתפר".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
"שיתוף הפעולה הכי גדול הוא עם מטוסי קרב"
"שיתוף הפעולה הכי גדול הוא עם מטוסי קרב"