יומן ארועים

Bookmark and Share
מיוחד למלש"בים: הכירו את כבאי החיל פורסם בתאריך 06.05.2015
תגיות: חגים ומועדים , כיבוי
מיוחד עבור ל"ג בעומר, החג הכי בוער בשנה: הכירו את כבאי חיל-האוויר – היחידים שידעו לכבות מטוס שעולה באש ולחלץ את הטייס, או לכבות שריפה שפורצת בבניין מגורים. "בשביל להיות בתפקיד הזה צריך לעבוד מתוך תחושת שליחות"
שני פומס

מטוסים מלאים בדלק שממריאים ונוחתים מדי יום, הימצאות בסמוך לשמורות טבע, שימוש רב בחשמל - בבסיסי חיל-האוויר קיימת מדי יום הסכנה שתפרוץ שריפה. מי שעומד מוכן אל מול האיום הזה הם אנשי הכיבוי של הבסיס. המטרה אחת: לכבות את השריפה מהר ככל שניתן ולראות שאין נפגעים.

בכל אחד מבסיסי החיל בו תבקרו תוכלו למצוא תחנת כיבוי אש. הכבאים שמפעילים אותה ואחראים לכבות שריפה בעת הצורך הם חיילי חובה שהוכשרו במיוחד למשימה. כל בסיס הוא נכס אסטרטגי שחשוב לשמור עליו, אך בכל אחד אתגרים שונים. בבסיסים בהם פועלים כלי-טיס הכבאים עוברים הכשרה מיוחדת ולומדים כיצד לכבות מטוס בוער ולחלץ את הצוות שבפנים. "יש הבדל בין כיבוי מטוס לבניין. במטוס יש דלק וחימוש ולכן אלמנט הזמן הוא קריטי יותר", מסביר רס"ם אלבל תקלה, קצין מטה כיבוי אש במחלקת ביטחון של חיל-האוויר.

ביב"א לא נוחתים או ממריאים כלי-טיס דליקים, אך הכבאים של היחידה ניצבים בפני אתגר אחר ולא פשוט. "הכשירות שלנו שונה מזו של כבאים בבסיסי תעופה", מסביר רס"ל ליאור תורג'מן, ממונה על כיבוי ביחידת הבקרה האזורית (יב"א) הצפונית. "הכבאים שלנו מתמחים בעיקר בשריפות שדה ויער בגלל שהיב"א נמצאת בתוך שמורת טבע. היחידה ממוקמת בקצה ההר למעלה ואם יש שריפה ההר יכול להפוך למעין 'לפיד'".

מגבירים את הכוננות לקראת ל"ג בעומר
חיילי הכיבוי נותנים מענה לבסיס בו הם משרתים, אך לא פעם הם מסייעים גם ליישובים אזרחיים או לבסיסי צה"ל סמוכים שזקוקים לעזרה. דוגמה מהתקופה האחרונה עליה ניתן לספר היא שבסיס חצרים סייע לכבות שריפה במפעל נייר באופקים. כמו כן, תחנות הכיבוי של החיל השתתפו בכיבוי השריפה באסון הכרמל, כחלק מן המאמץ הלאומי. פעמים רבות גורמי הכיבוי של חיל-האוויר משתפים פעולה עם גורמי כיבוי אזרחיים וגופים נוספים כמו למשל רשות הטבע והגנים. "ביום כיפור לפני שנתיים הייתה שריפה בחלק המערבי של ההר וכוחות רבים הגיעו לכבות. בסוף הצלחנו להשתלט על השריפה", מספר רס"ל ליאור. "יש לנו הרבה מה ללמוד אחד מהשני וכשאנחנו עובדים ביחד אנחנו מכפילים את הכוח שלנו".

"אם צריך סיוע אין כאן שאלה בכלל", מוסיף רס"ם אלבל. "אנחנו צבא העם ואם יש אזרחים שצריכים את הסיוע ויש קריאה לעזרה כיבוי יגיעו בכל עת". גם במהלך חגיגות ל"ג בעומר שיחלו הערב חיילי הכיבוי יהיו דרוכים ומוכנים לסייע. "בסוף השבוע של החג אנחנו נגביר את הכוננות ויהיו גם כבאים שיהיו בכוננות מהבית להזנקה מידית", מספר רס"ל ליאור ונותן מספר המלצות כיצד לערוך מדורת חג בטוחה: "כל מדורה צריכה להיות באחריות של מי שמדליק אותה, לא צריך ליצור מדורת ענק ותמיד לדאוג שיש אפשרות לכבות ולשמור מרחק מחומרים דליקים כמו צמחייה".

"התפקיד דורש קור רוח"
קורס הכבאים של חיל-האוויר מתקיים בבסיס עובדה בדרום בבית הספר למקצועות התעופה (ביסמ"ת) והמיון אליו חל לאחר הטירונות. הקורס נמשך כארבעה שבועות והמשתתפים בו עוברים תכנים מקצועיים בתחום הכיבוי וההצלה כמו למשל כיבוי מטוס, חילוץ ממבנה או כיבוי שריפת ענק. כבאים בבסיסי חיל-האוויר משרתים במשמרות של שבוע.

הפעילות של כבאי חיל-האוויר פעמים רבות מבוססת על שגרה שמתמקדת בעיקר בהדרכות על בטיחות, אימונים ופעולות יזומות למניעת אש, אך במקרה חירום הכל מיד משתנה. "המאפיין העיקרי של עבודת הכבאים הוא שהם צריכים לעבור משגרה לחירום תוך זמן קצר מאוד", אומר רס"ם אלבל. "זה דורש קור רוח ויכולת לעבוד תחת לחץ ובעבודת צוות. בשביל להיות בתפקיד הזה אתה צריך לעבוד מתוך תחושת שליחות אמתית ומתוך הבנה שאתה מסכן את החיים שלך על מנת להציל אנשים במצוקה".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
"הכבאים שלנו מתמחים בעיקר בשריפות שדה ויער בגלל שהיב"א נמצאת בתוך שמורת טבע"
"הכבאים שלנו מתמחים בעיקר בשריפות שדה ויער בגלל שהיב"א נמצאת בתוך שמורת טבע"

צילום: היב"א הצפונית