יומן ארועים

Bookmark and Share
מטוסי ה"סופה" חזרו מאימון ביוון פורסם בתאריך 03.05.2015
תגיות: סופה (F-16I) , תרגילים ואימונים , שת"פ עם זרים , חילות אוויר זרים
כל טייסות ה"סופה" הישראליות נחתו היום בבסיסי האם שלהן לאחר שבועיים אינטנסיביים ביוון, שם התאמנו יחד עם חיל-האוויר המקומי. לראשונה אירחו היוונים חיל זר כחלק מתרגיל חילי הנערך אחת לשנה
אילון טוהר

במהלכה של מה שצפויה להיות שנת שיא בתחום שיתוף הפעולה של חיל-האוויר הישראלי עם יוון, פרסו טייסות ה"סופה" (F-16I) אל בסיס אנדרבידה בצפון מערב חצי האי הפלפונס. היום הגיעו לסיומם שבועיים של אימונים על מגוון זירות ומתארים כחלק מתרגיל גדול המנוהל על-ידי המרכז לאימון מתקדם של חיל-האוויר היווני, ונערך באופן קבוע אחת לשנה. "מדובר בטיסה שנעשית בשטחים לא מוכרים ואל מול איומים חדשים, מה שמכניס מתח בריא לטייסת", שיתף סרן אור מטייסת "האחת" בתחושות מסביב.

שת"פ ראשון מסוגו בתרגיל החילי של יוון
הפריסה נעשתה כחלק מתרגיל שנתי של חיל-האוויר היווני הנערך כבר עשרים שנה, ונקרא INIOHOS, מילה יוונית שניתן לתרגם כ"עגל המוביל את המרכבה". זהו תרגיל חילי בו משתתף כל מערך הקרב היווני, הכולל מטוסי F-16 כמו גם מטוסי "מיראז'" ו"פאנטום", לצד מערכים נוספים. לראשונה בחרו היוונים לשלב חיל-אוויר של מדינה זרה כחלק מתרגיל זה. "שיתוף הפעולה עם יוון הולך וגדל משנה לשנה", הסביר סרן גיל, רמ"ד תרגילי חו"ל בלהק האוויר. "ניתן לייחס זאת גם לתהליכים אסטרטגיים באזור, וגם לעבודה המוצלחת שאנחנו מבצעים ביחד".

אחת מהמטרות של שיתוף הפעולה היא הפריה הדדית בין המדינות. "שיתוף הפעולה נוח מאוד גם בגלל הדמיון התרבותי בינינו לבין היוונים, שמאוד נוח לעבוד איתם. בנוסף, הרבה מהמערכות שלהם דומות לשלנו", הוסיף סרן גיל. "הם שמים יותר דגש על מידת העצמאות של המוביל ואנחנו מביאים את הוורסטיליות המבצעית הגבוהה שלנו ואת החתירה לביצוע המשימה".

חשיבות צבאית לשיתוף הפעולה עם יוון
למשך שבועיים שלמים עזבו צוותי-האוויר את שפת האם שלהם ותפקדו כדוברי אנגלית לכל דבר במכשירי הקשר. מעבר לפערים הלשוניים, התמודדו אנשי צוות-האוויר עם חווית הטיסה בערכות משותפות יחד עם חיל זר, לו תורת לחימה שונה ולאופן ביצוע משימות שונה. "בסופו של דבר אנחנו טסים על פלטפורמות דומות ומדברים כולנו באנגלית", אמר סרן אור. "על הפערים בצורת הטיסה מגשרים בעזרת תכנון ותדריך המקיף את כל הפרטים הכי קטנים, החל מקביעת זמן מיועד להנעת המטוסים, דרך זמנים לתקיפה וצורת הביצוע ועד למערכות הקשר".

על כן לקראת הפריסה כל אנשי צוות-האוויר שעמדו לקחת בה חלק עברו סדנת הכנה הכוללת יום הדרכה, שבוע של טיסות ייעודיות ואימוני סימולאטור תוך הדמיה של תקלות אפשריות ושל מזג-האוויר האופייני לאזורים הרלוונטיים. "שיתוף הפעולה עם צבא יוון חשוב למדינה", אמר סרן אור. "עבור חיל-האוויר הוא מספק אימון איכותי שכולל פתיחת ראש לצורת טיסה ולמתארים חדשים, טיסה בשטח לא מוכר, גמישות מחשבתית ובעיקר התמודדות עם הלא נודע".

 
1 | 2 | 3
 
השנה צפויה להיות שנת שיא בתחום שיתוף הפעולה של חיל-האוויר הישראלי עם יוון
השנה צפויה להיות שנת שיא בתחום שיתוף הפעולה של חיל-האוויר הישראלי עם יוון