יומן ארועים

Bookmark and Share
ה"ראם" שב מנפאל, בהמשך יחזרו "שמשונים" פורסם בתאריך 29.04.2015
תגיות: ראם (בואינג 707) , שמשון (הרקולס J) , בסיס נבטים , משלחות וסיוע
מטוס "ראם" נחת הבוקר בחזרה בנבטים לאחר שהביא ציוד הומניטרי לאזור האסון בנפאל. בערב ינחת גם מטוס "שמשון" בישראל ומחר צפוי לנחות ה"שמשון" השני. "אנחנו פה כדי לענות על כל דרישה לביטחון העם והמדינה"
שני פומס

ה"ראם" (בואינג 707) נחת היום בבסיס נבטים בנגב לאחר ששבו מקטמנדו שבנפאל. ביום ראשון בלילה הוזנקו מטוס "ראם" ושני מטוסי "שמשון" (C-130J) על-מנת להטיס את משלחת הסיוע של צה"ל ואת הציוד ההומניטרי, לאחר שהתברר כי שימוש במטוסי אל-על עלול להיות בעייתי. "בדרך כלל אנחנו מחזיקים כוננות ארוכה יותר למקרים כאלו אבל הפעם הצלחנו להביא את המטוס תוך מספר שעות בודדות", סיפר סא"ל איתמר, מפקד טייסת "ענקי המדבר" שמפעילה את ה"ראמים", מיד לאחר שנחת הבוקר בחזרה בישראל. הערב ינחת גם מטוס "שמשון" אחד בחזרה בבסיס נבטים, ומחר צפוי לנחות המטוס השני.

לדבריו של מפקד "ענקי המדבר", זאת הפעם הראשונה שהטייסת נוחתת בקטמנדו. "האתגר היה גובה השדה בנפאל, בערך 4,300 רגל. המטוס מתנהג אחרת לגמרי וצריך להטיס אותו בצורה שונה. בנוסף השדה מוקף בהרים גבוהים מאוד". על-מנת להתמודד עם האתגר הטייסת נעזרה בין היתר בחברות אזרחיות כדי ללמוד את שדה התעופה הזר. "בשביל זה אנחנו גם מתאמנים - כדי שנוכל להגיע למקומות רחוקים שאנחנו לא נמצאים בהם הרבה", הוא הוסיף. "ה'ראם' שלנו הוא ישן וטוב והציוד בו ותיק, לכן מי שעושה את ההבדל אלו הצוותים שלנו".

מסייעים לצד מטוסים מקאטר וסרי לנקה
בנפאל עדיין מתרחשות לעיתים רעידות משנה, אך הדבר לא העלה חשש רב בקרב צוותי הטיסה. "אתה כל כך ממוקד מטרה בנחיתה ואתה רוצה לעשות הכל הכי מהר שאפשר והכי יעיל", אמר סא"ל איתמר. מטוסי חיל-האוויר והצוותים אמנם לא נשארו יחד עם המשלחת של פיקוד העורף אך כבר משדה התעופה ניתן היה לחוש את עוצמת האסון. "כבר כשנחתנו ראינו מטוס צבאי הודי מעמיס עליו פצועים. זה מיד מכניס לאווירה", סיפר סא"ל איתמר. נמל התעופה בקטמנדו הוא קטן יחסית אך כוחות רבים מכל העולם נמצאים שם בכדי לתת סיוע. "לידנו היה מטוס מקטאר ומטוס מסרי לנקה. כל המטוסים שהיו שם באו או להביא ציוד או לקחת אנשים מהר. כבר כשנחתנו התקרבו משאיות כדי לקחת את הציוד שהבאנו".

בשביל להוציא גיחה כה ארוכה נרתמים לעניין אנשים רבים מטכנאים דרך אנשי התעשייה האווירית שמטפלים במטוסי התובלה הכבדה של חיל-האוויר ועד אנשי אבטחת מטוסים. עדיין לא ידוע אם המטוסים יצטרכו לחזור שוב לנפאל. "אם נצטרך לעשות את הטיסה הזאת שוב נעשה אותה אפילו טוב יותר", קבע מפקד "ענקי המדבר". "בסוף אנחנו פה כדי לענות על כל דרישה לביטחון העם והמדינה"

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
מטוס הראם בשדה התעופה בנפאל
מטוס הראם בשדה התעופה בנפאל