יומן ארועים

Bookmark and Share
מערך המסוקים מתרגל צפון פורסם בתאריך 30.04.2015
תגיות: גזרה צפונית , מערך המסוקים
אזורים מרובי עצים וסלעים וטילי קרקע-אוויר הם חלק מהמרכיבים של טיסה נמוכה בזירה הצפונית. השבוע תרגלו מסוקי הסער והקרב תרחישים בצפון ישראל כדי לשפר את מוכנותם בגזרה זו
דוד גרינוולד

אזורים מיוערים וסלעיים, חוטי חשמל נמוכים ויישובים צפופים הם שמאפיינים את הגזרה הצפונית. בשעת הקריאה, צפוי מערך המסוקים של חיל-האוויר לטוס בגובה נמוך ואף לנחות בעומק גזרה זו, שנחשבת למאתגרת ומורכבת עבור אנשי צוות-האוויר. טיסה זו דורשת מיומנות גבוהה והכרות עמוקה עם תנאי השטח. כדי להכיר מקרוב את הגזרה התאמנו השבוע טייסות מסוקי סער (מסע"ר) וקרב (מסק"ר) - בתנאי שטח צפוניים, ודימו תרחישים על רקע הצמחייה המוריקה. "התכוננו לקראת הסדנה זמן רב וסרקנו את האזורים כדי לראות שהם מתאימים לטיסה נמוכה", מספר סא"ל גדי, מפקד טייסת "מובילי הלילה" מתל-נוף שהובילה את התרגיל. "מטרתו של האימון היא לשפר את מוכנות הטייסים לקראת לחימה בגזרה זו".

במשך שלושה ימים ולילות אינטנסיביים התאמנו המסוקים ביחד ובנפרד על המשימות הצפויות בגזרה. איתם התאמנו גם אנשי יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669) וטייסות הכטב"ם (כלי טיס בלתי-מאוישים). בין השאר תרגלו הטייסות ליווי של מסק"ר למסע"ר למשימות פינוי פצועים בעומק שטח מאוים, משימות סיוע של מסק"ר לכוחות חי"ר וחילוץ טייס נוטש. "עשרות מסוקים טסו בכל יום בסדנה", אומר סא"ל גדי. "חלק מרכזי בתרגול הוא השילוב בין שני המערכים - איך הכי נכון לטוס ביחד? אנחנו משפרים את השפה המשותפת בינינו ואת ההבנה של מה כל אחד עושה ואיך זה משפיע על השני".

טסים מעל חוליות טרור ובין איומי טילים
את כל אלה לא עשו אנשי צוות-האוויר בשמיים נקיים: במקביל לטיסה בתנאי השטח המורכבים, טייסי המסוקים התמודדו גם עם איומים שצפויים לעמוד מולם בגזרה זו. על האיומים הייתה אמונה טייסת "הדרקון המעופף", טייסת ביום האויב של החיל. אנשי הטייסת האדומה התפזרו בשטח ושיגרו לכיוון צוותי-האוויר טילי קרקע-אוויר וטילי כתף מדומים בדיוק ברגע הלא-צפוי. "האיומים נבחרו בקפידה כדי לתת לטייסים תרגיל שיהיה הכי קרוב למציאות. לקחנו את המתאר לנקודת הקיצון ונתנו לצוותים איומים רבים שאמורים לאתגר אותם ברגע האמת", מספר סרן ל', קצין ההגנה האווירית של טייסת "הדרקון המעופף". "במקביל לאיומים, אנשי השטח של הטייסת צילמו את הצוותים כדי ללמוד האם הם הגיבו נכון. בסוף כל לילה נתנו למשתתפים משוב ככוח אדום ותיארנו כיצד הם נראו בעיני האויב, כדי שיפיקו את הלקחים המבצעיים ובזמן אמת יטוסו בצורה טובה יותר".

"נראה שרמת האיומים עלתה משמעותית מאז הפעם האחרונה שטסנו באזור ולכן מגרש האימונים עמוס באיומים שאנחנו מאמינים שנמצא שם", מוסיף סא"ל גדי. "לא הקלנו בשום איום, ואני מאמין שנתנו למשתתפים אימון שיכין אותם בצורה טובה למקרים שאנחנו עלולים להיתקל בהם בזמן אמת".