יומן ארועים

Bookmark and Share
מגיני הרקיע: מתרגלים יום הגנת שמיים חילי פורסם בתאריך 30.04.2015
תגיות: טק"א , תרגילים ואימונים
יום הגנת שמיים חיילי תורגל לאחרונה בחיל-האוויר. האימון שמתרגל את חיל-האוויר על טיסה בסינרגיה התמקד בגזרה הצפונית ובשיטות לחימה שמתפתחות אל מול איומים רלוונטיים
דוד גרינוולד ושחר צורני

בשגרה, כל פלטפורמה בחיל-האוויר מתרגלת מתארים מותאמים לייעודה ותפקידה באופן שוטף. אולם לא די בכך ועל-מנת להביא לתוצאות טובות והכרעה במערכה חיל-האוויר נדרש לעבוד בסנכרון וסינרגיה על כל רבדיו. בכדי להצליח לעשות זאת תרגלו בחיל יום הגנת שמיים (הגנ"ש) חילי, כאשר הוא משתנה מפעם לפעם בהתאם לשיטות לחימה המתפתחות אל מול האיומים. "חיל-האוויר יודע להתאים את עצמו למלחמה הרלוונטית ולכן הדגשים משתנים", הסביר רס"ן שגיא, מפקד מכלול בקרה ביחידת הבקרה (יב"א) הדרומית. הפעם התמקד יום ההגנ"ש במוכנות ללחימה גזרה הצפונית וגויסו אליו כלל הגופים החל מהמטה ועד למערך הבקרה, מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) וכלי-הטיס השונים.

האימון כחלק מביקורת טק"א
על-מנת להפעיל את כלל הגורמים במקביל ולהתמודד מול איומים רבים צריכים אנשי צוות-האוויר לעמוד בקשר ישיר אל מול מערך הבקרה. הבקר שיושב ביב"א הוא הסמכות להכוונת כלי-הטיס הן מבחינת נתיבי מסלולם והן מבחינת משימתם מבצעית. ראש מרכז השליטה היושב בבור חיל-האוויר, בשיתוף עם הבקר, לוקח את ההחלטה ובוחר באמצעות איזה פלטפורמה לפעול: האם להפיל אויב על-ידי מטוס קרב או שמא באמצעות שיגור טיל קרקע-אוויר (טק"א) וכן הוא האחראי להזניק את האמצעי המתאים.

את הבקרה ליום ההגנ"ש החיילי ביצעה היב"א הדרומית שבשונה מהשגרה בה היא אחראית על האזור הדרומי של המדינה, חלשה הפעם על כל שטחה. "תפקידנו הוא לבצע הגנה על שמי המדינה תוך ניהול וסנכרון המרחב האווירי", אמר רס"ן שגיא. "אנו מחזיקים בידנו את התמונה האווירית כולה ובודקים את כל הגורמים. עלינו להכריע במערכה תוך שמירה על בטיחות ובטחון אנשי צוות-האוויר".

למען התרגיל הגיע אל היחידה גם כוח מילואים של מערך ההגנ"א. "משימת ההגנ"ש נשענת על כמה פלטפורמות כאשר אחת מהן היא סוללות היהלום", שיתף סא"ל קובי רגב, מפקד גדוד הפטריוט הדרומי. "ביב"א ישנה עמדת טק"א שמהווה את הקשר בין היב"א לסוללות בשטח". כוח המילואים של המערך שהגיע ליב"א היווה את החוליה המקשרת והתאמן למצב לחימה. אך פרט לתרגול, אימון הגנ"ש שימש נדבך חשוב בביקורת בודקת את הכשירות של הכנף ואת מוכנותו למצב מלחמה. במהלכה תרגלו אנשי המערך פריסת סוללות, סימולציות רבות ותפקוד תחת ספיגה. "ביום ההגנ"ש אנו נמדדים ביכולתנו להביא את התוצאות הנדרשות בזמן לחימה", סיכם סא"ל רגב.

מתאמנים על התפקיד הראשון של חיל-האוויר
גם מערך הקרב, שיירט בעבר מטוסים וכלי-טיס בלתי מאוישים (כטב"ם) שניסו לחדור לשמי המדינה, התאמן באופן אינטנסיבי על הגנת שמי המדינה. בנוסף ליום ההגנ"ש בו לקח המערך חלק, אנשי צוות-האוויר תרגלו את פיצוח התמונה האווירית וגילוי מטוסי קרב וכטב"מים המנסים להיכנס לשטח האווירי של מדינת ישראל.
במקביל, איימו אנשי הטייסת האדומה על מטוסי הקרב גם באמצעות שיגורים מדומים של טק"א. "התאמנו על דברים שאנחנו יכולים לפגוש במציאות. "לאחר שבתקופה האחרונה התרכזנו בעיקר באימוני תקיפה, היה לנו חשוב לקיים את הסדנה הזאת כדי להתאמן על התפקיד הראשון של חיל-האוויר, הגנת שמי מדינת ישראל, ולהעלות את רמת המוכנות של צוותי-האוויר אל מול איומים בתחום הזה", אמר סרן אורי מטייסת "אבירי הזנב הכפול".