יומן ארועים

Bookmark and Share
יחידת ההעמסה נזכרת במלחמת לבנון הראשונה פורסם בתאריך 28.04.2015
תגיות: יחידת ההעמסה , בסיס נבטים , מורשת , מלחמת לבנון הראשונה
במלחמת לבנון הראשונה השתתפו כוחות רבים מחיל-האוויר וביניהם גם יחידת ההעמסה. אתמול נערך ערב מורשת ראשון של היחידה בו נכחו ותיקים וסדירים והתעמקו בחלקה באותה לחימה. "הרוח של היחידה לא השתנתה כל משימה שנותנים לה היא לוקחת"
שני פומס

יחידת ההעמסה של חיל-האוויר פועלת כבר למעלה מארבעים שנה בתוך תאי-המטען של מטוסי התובלה הכבדה. אמש התכנסו ותיקי היחידה לצד משרתים סדירים לערב מורשת ראשון מסוגו. הם העלו יחד זיכרונות וחלקו חוויות, כשהערב הוקדש להשתתפות היחידה במלחמת לבנון הראשונה. "בחרנו להתמקד במלחמה הזאת מכיוון שהיחידה עשתה במהלכה המון דברים בפעם הראשונה", מסביר סא"ל עומר, מפקדה הנוכחי של היחידה. "למשל, היחידה השתתפה בהטסות מאסיביות לצפון. הייתה במלחמת לבנון הראשונה המון עשייה, ממש בקנה מידה היסטורי". כמו כן, היחידה לקחה חלק במבצע "ערצב 19" המפורסם לחיסול מערך הטק"א הסורי ובתדלוקים.

במהלך המלחמה אנשי יחידת ההעמסה ביצעו כשירויות נוספות כמו פינוי פצועים. "הייתה משימה אחת במלחמה שלקחתי בה חלק והיא הייתה הקשה ביותר לטעמי", נזכר רס"ם (מיל') ט', שהיה פקח ביחידה באותה העת. "יום שישי אחד הקפיצו אותנו למחניים, טסנו עם ההרקולס בתצורה של אלונקות, ואז הגיעו 'יסעורים' (CH-53) עם פצועים מאש כוחותינו. עד אז המלחמה הייתה רחוקה מאתנו אבל כשהתחילו להגיע אנשים שאתה רואה שהם נאנקים מכאב זה קשה. כשחזרנו חיכו בבסיס לוד עשרות אמבולנסים, כל השדה היה מהבהב".

משימות רבות בהן השתתפו אנשי היחידה היו תוך כדי סיכון לחייהם. "היינו בשדה תעופה בדרך לביירות ושם תמיד חששנו כי המקום היה שורץ במחבלים. החלק הכי מסוכן היה בהמראה ובנחיתה כי החשש היה מטילי כתף", אומר רס"ם ט'.
ערב המורשת הוא חלק מתהליך שיחידת ההעמסה החלה במטרה לתעד את ההיסטוריה הענפה שלה. "גילינו שאין לנו ביחידה תיעוד רב, לא מצאנו הרבה מלבד מספר תמונות דהויות", מספר סא"ל עומר. היחידה אמנם עברה שינויים רבים בחלוף השנים, אך מסתמן כי דבר אחד תמיד נשאר. "הרוח לא השתנתה", הוא קובע. "כל משימה שנותנים ליחידה הזאת היא לוקחת ומספקת את הסחורה ואת זה צריך לשמר".

 
1 | 2
 
משימות רבות בהן השתתפו אנשי היחידה היו תוך כדי סיכון לחייהם
משימות רבות בהן השתתפו אנשי היחידה היו תוך כדי סיכון לחייהם