יומן ארועים

Bookmark and Share
עשור למותו של האלוף עזר ויצמן ז"ל פורסם בתאריך 26.04.2015
תגיות: עזר ויצמן , היסטוריה , מורשת , זיכרון
בסיס רמת-דוד נושא את שמו של האלוף עזר ויצמן ז"ל. האדם ששירת כמפקד חיל-האוויר במשך שנים רבות, היווה דמות מפתח בגיבושו ועיצובו של החיל והכין אותו למלחמת ששת הימים. אתר חיל-האוויר מציין השבוע 10 שנים לפטירתו
שחר צורני

שנים לאחר שהשתחרר מהשירות בחיל ואף עשור לאחר מותו, ממשיך אלוף עזר ויצמן ז"ל להיות מזוהה עם חיל-האוויר. הוא נתפס כטייס האידיאלי: שופע ביטחון, מיומן והרפתקן וכן כדמות מובילה ובולטת בהקמת כוח המגן האווירי בארץ. בשל דמותו הייחודית ותרומתו המשמעותית לחיל, לפני כשלוש שנים הפך שמו של בסיס רמת-דוד, הקרוי על-שמו של הקיבוץ הסמוך בעמק יזרעאל, "לבסיס חיל-האוויר על שם עזר ויצמן".

אלוף ויצמן ז"ל סיים קורס-טיס בחיל-האוויר הבריטי בשנות ה-40 ולאחריו שירת כטייס קרב בצפון-אפריקה ובמזרח. הוא שירת באצ"ל לתקופה קצרה ובמלחמת העצמאות כבר נלחם ב"שירות האוויר" הישראלי. לאחר המלחמה התמנה למפקד טייסת "הקרב הראשונה" ובאוקטובר 1953 הפך למפקד רמת-דוד ולאחר מכן למפקד חצור. הוא גם שירת במטה החיל ואף היה למפקד חיל-האוויר השישי כאשר היה החיל בן עשור בלבד. "הוא היה מבכירי הישראלים שהקימו את החיל והשפיע גם בהיבט החברתי וגם בהיבט הצבאי", אמר אל"ם אמנון, מפקד בסיס רמת-דוד. "הוא הקים את שיכון המשפחות על-מנת לשמור על צוותי-האוויר קרוב לבסיס ובנוסף פיתח תורות לחימה ואמצעים".

מטכנולוגיה ועד כח-אדם
אלוף ויצמן ז"ל שימש כסגן מפקד טייסת "הקרב הראשונה" ובמרץ 1949 מונה למפקדה, כמפקד הטייסת העביר אותה מבסיס חצור שנסגר לרמת-דוד. "ויצמן הוא זה שהפך את רמת-דוד לכנף הקרב הראשונה ולכן היא נקראת כנף אחת", הוסיף אל"ם אמנון. הוא שהקים את התשתית לצורת הבסיס הקיימת כיום. עתה מוצבות ברמת-דוד שלוש טייסות קרב המפעילות את מטוס ה"ברק" (F-16c/d) וטייסת "מגיני המערב", שמפעילה את מסוק הסיור הימי - "העטלף" (פנתר).
אלוף ויצמן ז"ל נודע כאדם שעיצב את חיל-האוויר ונגע בכל התחומים כבר בשנותיו הראשונות בחיל. "ידו באינספור תחומים החל מתרבות וכח-אדם ועד לתורות לחימה ואמצעי לחימה", חידד אל"ם אמנון. "קבעתי לי יעד, שכוח-אדם הוא הנושא החשוב: הכנתו מבחינה מספרית, איכותית ומוראלית - מה שהיום מכונה במלה הנוראית מוטיבציה, שאני ממש לא סובל", סיפר בעבר אלוף ויצמן ז"ל לביטאון. "התחלתי את זה עוד בתקופה שפיקדתי על בסיס רמת-דוד וניסיתי להכניס גאוות יחידה, בעיקר לטייסים".

עוד מספרים כי אלוף ויצמן ז"ל היה נער שובב, נמרץ והרפתקן. לא פעם היו התכונות הללו הן שעזרו לו והובילו אותו לתוצאות המרשימות ולהצלחה בבניית יסודות החיל. לא אחת הוא השאיר אחריו במקום בו שהה, גם את אופיו ולא רק את מלאכתו. כזה הוא בסיס רמת-דוד בו הותיר אלוף ויצמן ז"ל את חותמו בעיקר דרך תכונותיו. "היום קצת קשה לי לומר שמסתובבים בבסיס ומרגישים את עזר. אבל יש פה את האופי של חיל-האוויר שלויצמן יש אחוזים ניכרים בהתגבשותו", אמר מפקד בסיס רמת-דוד. "הצעירים כאן אמנם לא סוחבים את מורשתו על כתפיהם שהם יוצאים למשימה, אולם הם סוחבים את ויצמן על הכתף בפרעותם ובעצמאותם".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
"הוא היה מבכירי הישראלים שהקימו את החיל והשפיע גם בהיבט החברתי וגם בהיבט הצבאי"
"הוא היה מבכירי הישראלים שהקימו את החיל והשפיע גם בהיבט החברתי וגם בהיבט הצבאי"