יומן ארועים

Bookmark and Share
משלחת הסיוע לנפאל: המשתתפים מספרים פורסם בתאריך 26.04.2015
תגיות: משלחות וסיוע , רפואה
משלחת סיוע תצא לנפאל, ובה, בין היתר, אנשי רפואה מבסיסי חיל-האוויר השונים, ירפ"א ויחידה 669. שניים מחברי המשלחת מספרים על האתגרים שמצפים להם ותחושת השליחות: "מרגע קבלת הפקודה השקענו מאמצים רבים כדי שנוכל להגיע במהירות האפשרית"
נעמי צורף

משלחת סיוע תמריא בקרוב לנפאל המורכבת מאנשי פיקוד העורף ואנשי מערך הרפואה הצה"לי בהם גם אחים, רופאים, פרמדיקים מיחידת הרפואה האווירית (ירפ"א), מהבסיסים השונים ומיחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669). נכון לרגע זה נתבקשו אנשי המשלחת לארוז ציוד לכשבועיים אך לא ברור מה תהיה תקופת השהות שם. "אנחנו טסים כדי לסייע בכל מה שניתן", מסרה רס"ן יעל פרנקל, מפקדת המרפאה התעופתית בירפ"א והאחראית על המשלחת מטעם חיל-האוויר. "מרגע קבלת הפקודה אתמול בלילה השקענו מאמצים רבים כדי שנוכל להגיע במהירות האפשרית יחד עם כוחות סיוע מוכשרים ואספקה רלוונטית לצרכי המקום".

עבור רס"ן אביעד בר, ראש מדור רפואה מונעת בירפ"א זו הפעם הראשונה בה הוא מצטרף למשלחת סיוע. "היו לי הזדמנויות רבות לפני כן, אך במקרים האלו יש יותר מתנדבים ממקומות במטוס, אז העדפתי לוותר על מקומי", סיפר. "כל מי שהשתתף במשלחות להאיטי, הפיליפינים ורואנדה נחשף לאירועים יוצאי דופן וחזר עם חוויות לכל החיים, ובעיקר תחושת משמעות ותרומה אדירה".

"אנחנו מסייעים כשיש לנו אפשרות"
על אף שמימדי האסון במקרים כאלו גדולים ולעיתים לוקחים ימים רבים עד שמבינים את מהותם, רס"ן אלעד מפגין רוגע. "כל המשתתפים במשלחת הם אנשי רפואה מנוסים, בעלי ניסיון שנחשפו למקרים כאלו ואחרים", אמר. "בנוסף לכך, המדיה כל כך מפותחת שכבר דקות אחדות לאחר האסון התחילו להגיע תמונות לתקשורת, כך שאנחנו יודעים מה צפוי לנו ואנו נערכים לכך".

אנשי המשלחת קיבלו את הפקודה הסופית אמש במהלך הלילה וכבר אז החלו להתארגן ולארוז, הבוקר התכנסו במפקדת פיקוד העורף ברמלה על-מנת להתחסן ולקבל ציוד כמו אוהלים, שקי שינה ואוכל. "אתמול בלילה המריאה משלחת חלוץ שתפקידה לבדוק את השטח ולמצוא פתרונות לוגיסטיים על-מנת שנוכל לתת מענה מקסימאלי לנפגעי האסון ולהרס התשתיות", הסביר רס"ן אביעד. "אנו צפויים להקים בית-חולים שדה ובו הכל מהכל: חדרי ניתוח, חדרי לידה וציוד רפואי בכמויות גדולות אך בעקבות ההרס הרב זו תהיה משימה לא פשוטה בכלל".

כרגע גם נמל התעופה בבירת נפאל הושבת ואנשי המשלחת יאלצו לנחות במקום אחר ולמצוא פתרון לניוד הציוד הרב. זוהי אינה הפעם הראשונה שמדינת ישראל שולחת את נציגי צה"ל לסייע למקומות מוכי אסון. "אנחנו לא יכולים לפתור את כל בעיות העולם אבל אנחנו מסייעים כאשר יש לנו אפשרות", קבע רס"ן אביעד.

סיוע נפשי ופיזי בכל רחבי העולם
בשנים האחרונות הגיעו משלחות סיוע של צה"ל וחיל-האוויר לקניה, האיטי, גאנה, יפן ובורגס בשנים האחרונות. כאשר מטיילים בהרי ההימלאיה נקלעו למפולת שלגים לפני כמה חודשים, בה נהרגה סרן תמר אריאל ז"ל יצאה לאזור האסון משלחת שמטרתה הייתה סיוע להתמודדות עם טראומה לצעירים שהיו בסכנת חיים ולאלה שאיבדו את חבריהם. "אנשים רבים פנו אלי וממשיכים לפנות ולספר שעזרנו להם מאוד ואני שמחה מאוד שיכולתי לעזור להם לסגור את הטראומה - לא להשאיר אותה פתוחה ומדממת", הסבירה אז ראש ענף פסיכולוגיה בחיל-האוויר, סא"ל עידית עוז.

שבועיים לאחר רעש האדמה שאירע ביפן בשנת 2011, יצא מטוס "ראם" (בואינג 707) של טייסת "ענקי המדבר" עמוס ציוד הומניטארי וצוותי רפואה לזירת האסון, במרחק 10,000 ק"מ מהבית בנבטים. זאת הייתה פעם ראשונה שישראל סייעה למדינה יותר מפותחת ממנה והטייסת שלנו קיבלה התראה של 24 שעות לפני היציאה למשימה", הסביר בעבר אל"ם אמיר שפיקד על הטייסת באותה תקופה.

בזמן המועט בו שהו צוותי-האוויר על אדמת יפן, הם הספיקו לחוות שתי רעידות אדמה נוספות שסייעו להם להבין במעט את שעברו התושבים. "אם אני אגיד שלא היה שם חשש אני אשקר", אומר אל"ם אמיר. "הבנו שיש דליפות גרעיניות, ובתקשורת זה נראה נורא ואיום ובכל זאת נסענו לשם. נערכנו למצב: החל בזה ששמנו תגים עם קולטי קרינה ועד נוהל התפנות מהירה למקרה הצורך. בנוסף, מבחינה אווירית ניסינו להקטין את זמן השהיה ביפן".

אנשי המשלחת ליפן שבו ארצה כשבליבם גאווה גדולה. "לדעת שהייתה משלחת ישראלית במטוס של חיל-האוויר לשם סיוע לעם היפני שחווה כזה אסון, ולנחות בשדה-תעופה כשאתה במטוס היחיד שמגיש סיוע - זאת גאווה".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
אנשי המשלחת נתבקשו לארוז ציוד, לכשבועיים אך לא ברור מה תהיה תקופת שהותם בנפאל
אנשי המשלחת נתבקשו לארוז ציוד, לכשבועיים אך לא ברור מה תהיה תקופת שהותם בנפאל