יומן ארועים

Bookmark and Share
ולתפארת חיל-האוויר פורסם בתאריך 20.04.2015
תגיות: יום העצמאות , כיפת ברזל , נשים בחיל
בערב יום העצמאות ה-67 למדינת ישראל יודלקו 12 משואות לתפארתה. שניים ממדליקי המשואות, אליס מילר ותא"ל (מיל') דני גולד, נחשבים לפורצי דרך בתחומם ולחלק בלתי נפרד ממשפחת חיל-האוויר
נעמי צורף

אירועי יום העצמאות נפתחים בכל שנה בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל. השנה מבין שניים עשר המדליקים, ישנם שניים שדם כחול זורם בעורקיהם. הראשון הוא תא"ל (מיל') דני גולד אשר מוכר כמי שיזם את פיתוחה של מערכת "כיפת ברזל" ודחף את הפרויקט לאורכו. באותה התקופה כיהן כראש מו"פ (מחקר ופיתוח) במפא"ת (המנהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית). "אני חש גאווה גדולה", הוא אומר. "אך חשוב להדגיש שלא עשיתי זאת לבד. כשנודע לי שנבחרתי להדליק משואה מיד חשבתי על מי שעבדו איתי על הפרויקט, כ-400 נציגים מהתעשיות הביטחוניות השונות, קצינים ממפא"ת ומצה"ל שעשו דבר בלתי רגיל".

את דרכו בשירותי הביטחון החל תא"ל (מיל') גולד כקצין במערך הלוחמה האלקטרונית של חיל-האוויר והתקדם בתפקידי מטה עד לתפקיד ראש מחלקת חימוש ואוויוניקה בלהק הציוד ומשם הדרך למפא"ת הייתה קצרה. תא"ל (מיל') גולד מספר כי במהלך מבצע "צוק איתן" קיבל לראשונה פרספקטיבה של אזרח על הנעשה בשטח. "בעיני, תפקודו של חיל-האוויר ושל מערך ההגנה האווירית ראוי להערכה", מספר. "אני שמח שאנשי המערך בכלל התפקידים עובדים בשיתוף עם מפא"ת ועם התעשיות הביטחוניות בהיבטי האחזקה והתכנון וניכר כי הם מבצעים את עבודתם המבצעית בצורה מעולה, הם מאומנים היטב ומלאי מוטיבציה". כאיש מחקר ופיתוח מבקש תא"ל (מיל') גולד להעביר מסר לעוסקים בתחום כיום. "'כיפת ברזל' היא ההוכחה לכך שאם דבר חשוב מספיק - ניתן לעשותו, החל מרמת החזון, היצירתיות והחדשנות וכלה בניהול והביצוע".

הטובות להדלקת המשואות
אליס מילר, שמוכרת בשל פרשת "בג"ץ אליס מילר" היא זו שתדליק את המשואה הנוספת. מילר נחשבת לפורצת דרך בנושא שירות הנשים בצה"ל. בשנת 1994 הגישה אליס עתירה נגד משרד הביטחון וצה"ל בעניין אי קבלתה למיונים לקורס הטיס בשל היותה אישה. בג"ץ קיבל את עתירתה ובעקבות כך נפתחה בפני נשים האפשרות להתמיין למגוון קורסים והכשרות שונות וביניהם גם קורס-הטיס. בהמשך, תוקן חוק שירות הביטחון ובעקבות עתירתה עוגנה בחוק זכותן של חיילות להתנדב למקצועות לחימה שנקבעו על-ידי משרד הביטחון. מילר עצמה לא עברה את המיונים לקורס אך שירתה כקצינה בחיל-האוויר לאחר שסיימה את לימודי התואר הראשון בהנדסה בטכניון.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
תא"ל (מיל') דני גולד: "חשוב להדגיש שלא עשיתי זאת לבד"
תא"ל (מיל') דני גולד: "חשוב להדגיש שלא עשיתי זאת לבד"