יומן ארועים

Bookmark and Share
צוערי הבקרה לומדים מסא"ל זוהר כרמי פורסם בתאריך 02.04.2015
תגיות: מערך הבקרה
צוערים ובכירים ממערך הבקרה נפגשו אתמול לסדנת ערכים לאור דמותו של סא"ל זוהר כרמי, בכיר במערך החולה במחלת ניוון שרירים. דרך סיפורו האישי והמרגש למדו הצוערים על ערכים חשובים לקצינים בצה"ל בפרט ולאזרחים ככלל
שחר צורני

בקורס הקצינים של מערך הבקרה מתעסקים הצוערים הן בפן המקצועי - כבקרים, והן בפן האישי - כמפקדים. בכדי להעמיק בהיבט האישי ובתכונות הנדרשות למנהיג בכלל ולקצין במערך הבקרה בפרט, נפגשו הבוקר הצוערים ובכירי המערך לסדנת ערכים לאור דמותו של סא"ל זוהר כרמי שסיים את קורס בקרים מספר 50. הוא הגיע ליחידת הבקרה (יב"א) הדרומית, שם העביר את שירותו ואף לימים שימש כמפקד היחידה. בגיל 38, באמצע קריירה מבטיחה בחיל ובהיותו אב לשתי בנות, גילה סא"ל זוהר שהוא חולה ב-ALS (טרשת אמיוטרופית צידית), מחלת ניוון שרירים הפוגעת בתאי עצב מוטוריים, מחלישה אותם ומביאה עד לכדי שיתוק.

על אף המחלה הוא נאבק להמשיך את חייו כסדרם: הוא הרחיב את משפחתו כשנולד לו בן נוסף והמשיך למלא את תפקידו הצבאי, להוות דוגמא לפקודיו, לעבוד במסירות ואכפתיות ולהשפיע על סביבתו. "הבקרים צריכים להיות מקצוענים בידע שלהם ובעבודתם, אך הם גם הולכים להיות מפקדים ולכן אנו שמים דגש גם על ערכים ומנהיגות", אמרה סגן שי , מפקדת קורס הבקרים.

כוחה של הדוגמה האישית
במהלך הסדנה התמקדו הצוערים בהתמודדות היום-יומית של סא"ל זוהר עם סיטואציות בצבא ובחיים, ודרך סיפורו העלו אינספור ערכים. "לקחנו את ההתמודדות של סא"ל כרמי כמודל לחיקוי", הסבירה סגן שי. "דרכו הצפנו אירועים שהצוערים ידרשו להתמודד מולם בתפקידם כמו סתירה בין דברים, קבלת החלטות או פעולה בתחומים האפורים בהם לא מוגדרים חוקים".

המשתתפים נחשפו למכתבים שכתב סא"ל כרמי, לסיפוריי חבריו ולמורשתו, ודרכם הבינו מהו כוחה של הדוגמה האישית. "כמפקדים יש לנו את החיילים שלנו, הם מסתכלים עלינו ולומדים מאתנו", אמרה אליס , צוערת בקורס. "אמנם לחייל בן 18 יש שיקול דעת משלו אבל את הדעה הראשונית שלו על המסגרת הצבאית הוא שואב ממפקדיו".

"ממשיכים עם תוכנית החלומות"
הצוערים דיברו גם על דבקות במשימה לאור המטרה. "החלטנו שאנחנו בוחרים בחיים וממשיכים עם תוכנית החלומות", כתב סא"ל כרמי, בערב ההתרמה בשנת 2012. עשייתו הרבה הן בפן האישי והן בפן המקצועי, ההתמדה וההחלטה להיות ולא לחדול, על-אף כל הקשיים וכל זאת עם חיוך על פניו, מעוררת השראה ומוערצת בקרב החיילים והקצינים כאחד.

כמו כן דנו הצוערים במהותם של הערכים ומשמעותם ואף השליכו אותם על פעולותיהם כקצינים במערך. "בהמשך נדרש לקחת החלטות ולהתמודד מול דילמות רבות", סיכם אלירן , צוער בקורס. "הערכים יהיה לנו לארגז כלים בו נשתמש במקרים בהם לא יהיה גורם שינחה אותנו כיצד לפעול".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
על אף המחלה סא"ל כרמי נאבק להמשיך את חייו כסדרם
על אף המחלה סא"ל כרמי נאבק להמשיך את חייו כסדרם