יומן ארועים

Bookmark and Share
מבצעי: מטוס ה"שמשון" עבר ביקורת כשירות פורסם בתאריך 26.03.2015
תגיות: שמשון (הרקולס J)
טייסת "הפילים" מנבטים ומטוס ה"שמשון" (C-130J) אותו היא מפעילה עברו השבוע ביקורת כשירות רחבה. הצוותים נבחנו על משימות סיוע לכוחות היבשה כמו פינוי פצועים והצנחת לוחמים. מעכשיו המטוס יוכל לבצע משימות אלו גם בעת לחימה
שני פומס

השבוע הנוכחי היה משמעותי מאוד עבור טייסת "הפילים" ומטוס ה"שמשון" (C-130J) אותו היא מפעילה: פחות משנה אחרי שמטוס התובלה הטקטי נחת בישראל, הוא נהיה כשיר מבצעית למשימות הסיוע לכוחות היבשה. את הכשירות המבצעית הזאת הוא קיבל אחרי כמה ימים אינטנסיביים של ביקורת אותה העבירה מחלקת השתתפות בלהק השתתפות ומסוקים. "הביקורת בעצם חותמת את שלב הכשירות המבצעית למשימות שונות. בסוף התהליך הטייסת תוכל להיות מופעלת בחירום למשימות הללו", אמר בעת הביקורת רס"ן יובל ממחלקת השתתפות.

המשימות עליהן נבחנו אנשי הטייסת, כוללות בין היתר משימת פינוי פצועים, הטסה והנחתה של כוחות, הצנחת לוחמים ותספוק כוחות דרך האוויר או מהקרקע. "הטייסת צריכה לדעת לעשות את כל אלו ביום ובלילה, בכל סוגי מזג-אוויר, ממנחתים של אספלט או עפר", קבע רס"ן יובל שהוביל את הביקורת מטעם מחלקת השתתפות.

יומה הראשון של הביקורת החל בפעילות קרקעית בלבד שהתמקד ברציפות תפקודית והגברת כוננות. בשאר הימים הצטרף גם המימד האווירי וצוותי הטייסת נבחנו באופן מעשי על משימותיהם. כדי לבחון את צוותי-האוויר ופקחי ההעמסה לכל גיחה בביקורת הצטרפו גם בוחנים להם יש ניסיון עשיר בעולם התובלה. "מבחינתנו אנחנו עושים הכל אותו דבר, כמו שאנחנו עושים תמיד", הסביר סרן טל, טייס סדיר ב"פילים". "כמובן שיש ציפייה גבוהה כי בסוף אנחנו רוצים להביא את התוצאה הסופית הכי טובה שאפשר".

בקיץ הקרוב: "שמשון" נוסף
זאת לא הביקורת הראשונה שטייסת ה"שמשון" עוברת - בסוף 2014 התקיימה ביקורת מצומצמת בה נבחנו אנשיה על משימת התובלה והטסת כוחות בשגרה. הביקורת הפעם הייתה גדולה יותר ומשמעותית עבורם ועבור מערך התובלה הכבדה כולו. "זה אירוע גדול במערך התובלה. תהליך של הקמת טייסת וכניסה לכשירות מבצעית לא קורה לעיתים קרובות. זה קרה בפעם האחרונה לפני מספר שנים בטייסת 'הנחשון' לאחר הגעת מטוסי ה'נחשון' (גאלפסטרים)", סיפר רס"ן יובל.

תהליך ההכנה לביקורת שהתקיימה השבוע התחיל עוד בטרם הגיע מטוס התובלה לבסיס נבטים. הוא החל כשצוות ההקמה של הטייסת נוצר. אנשי הטייסת, צוותי-אוויר לצד פקחי העמסה ואנשי הגף הטכני חשבו כיצד ייקלטו ויבצעו את משימותיו של המטוס החדש בצורה הטובה ביותר. תהליך הבנייה של מערך ה"שמשון" עדיין לא תם: בקיץ הקרוב אמור לנחות בארץ מטוס נוסף, ואנשי הטייסת יקלטו עוד משימות ומתכוננים לביקורות כשירות נוספות. "הטייסת הזאת מדהימה וכך גם המטוס", סיכם רס"ן יובל. "ה'שמשון' מביא אתו הרבה יכולות חדשות ומרחיב את מעטפת היכולות המבצעיות שלנו".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 

צילום: גיא אשש