יומן ארועים

Bookmark and Share
טייסת "מגע הקסם" מציינת 20 שנה פורסם בתאריך 23.03.2015
תגיות: פתן (אפאצ'י) , טייסת "מגע הקסם" , מסוקי קרב (מסק"ר)
לפני שני עשורים בדיוק הוקמה מחדש טייסת "מגע הקסם" מבסיס רמון כטייסת "פתן". מפקד הטייסת מסכם 20 שנות פעילות, מסביר מהי החשיבות שלהם דווקא היום ומתאר מה צופן העתיד בפני מערך המסק"ר
אילון טוהר

שמה מרמז אולי על יכולות פלאיות, אך סודה של טייסת "מגע הקסם" שמור למוכנות מתמדת, ורסטיליות מבצעית ושיתוף פעולה מיוחד במינו בין הטייסים בחזית לצוותי הקרקע הפועלים במסירות מאחורי הקלעים. היום היא מציינת עשרים שנים של ריחוף מעל כל תבנית נוף אפשרית במדינה ותוך ביצוע מגוון משימות משתנות לאורך השנים. מאז הוקמה היא לקחה חלק בלתי מבוטל במלחמת לבנון השנייה ובכל המבצעים הצבאיים בעשרים השנים האחרונות. כעת היא נכנסת אל העשור השלישי בתולדותיה כטייסת "פתן" (אפאצ'י) כשבראש מעיינה משימת ההשתתפות.

כך הפכה לטייסת "פתן" גדולה
קצת היסטוריה: בשנת 1995 הוקמה הטייסת בצורתה הנוכחית, ובעשור האחרון, מאז נקלטו מסוקי ה"שרף" (אפאצ'י לונגבאו) בחיל-האוויר היא התרחבה וקלטה את מסוקי ה"פתן" שהיו שייכים בעבר לטייסת "הצרעה". "בשנים האחרונות ניתן להצביע על שינוי שעוברת הטייסת", מתאר סא"ל עומרי, מפקד הטייסת. "מאז קליטת מסוקי ה'שרף' בחיל-האוויר, הפכה הטייסת לטייסת 'פתן' גדולה. היום אנחנו ממוקדים במשימה העיקרית שלנו הרבה יותר מהעבר, והיא השתתפות וסיוע לכוחות הקרקע. רוב מתארי הטיסה שאנחנו מתאמנים עליהם קשורים לאתגר זה, ומעבר לכך ניתן לראות את הדגש המיוחד עליו גם בזמן אמת".

ממשיכים בהתפתחות הטכנולוגית
לאורך השנים פעלה הטייסת במלחמת לבנון השנייה, וכן מבצעים בגזרת הדרום, ביניהם מבצע "צוק איתן" שחל בקיץ האחרון. "מבצע 'צוק איתן' הדגים את היכולת שלנו לבצע פעילות אינטנסיבית מסביב לשעון, ולסייע לכוחות הקרקע בצורה הטובה ביותר", אומר סא"ל עומרי. "החיבור לכוחות הקרקע הוא התרומה הגדולה שלנו כטייסת מסק"ר, והיא מתאפשרת בזכות העובדה שלכלי-הטיס גמישות מבצעית רבה".

סא"ל עומרי מסביר כי היתרון המבצעי של ה"פתן" הוא הוורסטיליות שלו. "יש לו יכולת לנחות ולהמריא מכל מקום", הוא מפרט. "הוא יכול לבצע הן משימות תקיפה, הן משימות סיוע והן משימות הגנת שמי המדינה. בנוסף, יש לו אמצעים לראיית לילה, מה שהופך אותו לפלטפורמה שימושית למשימות בתנאים חיצוניים מאתגרים".

כעת, לאחר שני עשורים של פעילות מבצעית מגוונת, במהלכם הוכיחה את תרומתה המשמעותית לחיל-האוויר, נושאת הטייסת את עיניה לשנים הבאות. "מגמה שניתן להצביע עליה בשנים האחרונות, ושתמשיך ותתפתח בשנים הבאות, היא ההתפתחויות הטכנולוגית של הטייסת, בין אם אמצעי הלחימה חדשים, בין אם מערכת התצפית חדשה ובין אם יכולות נוספות שנקלטות בטייסת על-מנת לתת מענה למשימות המבצעיות שלנו", מעיד סא"ל עומרי. "כעת אני צופה שנמשיך לשים את משימות הדגל שלנו בראש מעייננו".

 
1 | 2
 
"סודה של טייסת 'מגע הקסם' שמור למוכנות מתמדת"
"סודה של טייסת 'מגע הקסם' שמור למוכנות מתמדת"