יומן ארועים

Bookmark and Share
איך יראה מערך הבקרה בעוד עשור? פורסם בתאריך 16.03.2015
תגיות: מערך הבקרה , עתיד
בהתאם לשינויים האסטרטגיים המתרחשים בסביבה, הן בחיל-האוויר והן במדינות השכנות, משתנה גם מערך הבקרה. על-מנת לבחון את השינויים ולהביא להתייעלות תוך שמירה על אפקטיביות ורלוונטיות נפגשו בכירי וותיקי המערך ודנו במקומו בעוד עשור
שחר צורני

דמיינו את עצמכם בעוד 10 שנים. האם אתם מצליחים לראות איפה תהיו, במה תעסקו והיכן תגורו? אין ספק שמדובר בשאלה מורכבת הדורשת חשיבה רבה וראיה לטווח ארוך. בכדי לענות על שאלה זו התכנסו בשבוע שעבר קבוצה של בכירי וותיקי מערך הבקרה, הממלא תפקיד מהותי בהגנת שמי המדינה וניהול כלי-הטיס במרחב, ודנו בסוגיות מרכזיות כשבראשן השאלה - היכן יהיה המערך בעוד 10 שנים?

"אל תפחדו לשאול שאלות קשות שתוקפות את היעוד והתפקידים. זו ההזדמנות שלנו לעשות זאת ולהתקדם", אמר אל"ם ערן, מפקד מערך הבקרה. במהלך הסדנה עלו שאלות מורכבות שעסקו בזהות המערך, זכות קיומו והערך המוסף שלו, כמו: מה מידת הרלוונטיות של המערך? מה הצורך בו? איך מייעלים ומחדשים?

"למה אנחנו כאן"?, שאל אל"ם ערן והקשה על המשתתפים עוד יותר. "הקיום שלנו בחבל ארץ הזה לא מובן מאליו. יש לא מעט אתגרים שצריך להתמודד איתם כדי שנוכל להמשיך להתקיים", הוא הסביר. "התפקיד שלנו בתחום הביטחון משמעותי בהגנה, בהתקפה ובחיבור ביניהם כחיל-אוויר וכמערך. יש לנו אחריות גדולה ולכן אנו צריכים לחשוב איך אנחנו עושים את עבודתנו בצורה הכי טובה".

תחילת תהליך בדרך לגיבוש מפת דרכים
לאור שינויי האקלים בעולם, התפתחותן של מגמות מבצעיות והאיומים הגוברים ממעגלים שונים צמחה סדנה זו. מטרתה חשיבה ממוקדת על עקרונות מערך, מימוש ייעודו וכן, על-אף האתגרים ניצחון במערכה העתידית. "שדה הקרב החדש מלא שינויים. הוא מאתגר את עולם השליטה בהתמודדות עם תת-קרקע ומעל הקרקע", פירט סא"ל שי, מפקד מרכז ההדרכה של המערך. "אנו רוצים לשפר את האפקטיביות המבצעית בהפעלת הכוח האווירי תוך התייעלות משאבית ושמירת הרלוונטיות לאור השינויים".

בכדי להצליח לממש את ההישג הנדרש מהסדנה, בין החשיבה המאומצת לחילוקי הדעות ולאווירה הסוערת בחדר, היו גם רגעי שקט בהם חדלו המשתתפים מלדבר והקשיבו. הם שמעו סקירת מצב על השינויים במזרח התיכון והרצאה בנושא חשיבה יצירתית. הם פתחו את הראש, יצאו מהמסגרת, חשבו על הצורך ובהתאם לכך הגיעו למסקנות. "הסתכלנו בראיה מרחבית על המערך, הצפנו את נקודות החוזק והחולשה ובחרנו להתמקד במספר תחומים", הסביר סא"ל רועי, מפקד יחידת הבקרה הצפונית. "שמנו דגש על התפיסות המבצעיות, תחום האמצעי הלחימה, כוח האדם והמבנה הארגוני".

הסדנה בת היומיים הינה חלק מתהליך ארוך שעובר מערך הבקרה ועתיד לעבור בהמשך. לאחר היומיים הגדושים בדיונים, בנו המשתתפים תכונית אסטרטגית שמציגה את השינויים שצריך לעבור מערך הבקרה בעיני רוחם ובנוסף המליצו היכן כדאי להשתפר ואילו רבדים צריך להוסיף. "לפנינו עוד עבודה מורכבת של עיבוד פנים מערכי ושיתוף גורמים חיצוניים. זהו תחילתו של תהליך ארוך בדרך לגיבוש מפת הדרכים", סיכם מפקד המערך.

 
1 | 2 | 3
 
הסדנה צמחה לאור התפתחותן של מגמות מבצעיות ושינויי אקלים
הסדנה צמחה לאור התפתחותן של מגמות מבצעיות ושינויי אקלים