יומן ארועים

Bookmark and Share
האלוף דוד עברי חוגג 80 וממשיך לטוס פורסם בתאריך 04.03.2015
הוא היה המפקד הראשון של בית-הספר לטיסה בחצרים, במהלך שירותו בחיל הטיס 38 מטוסים ובאמתחתו כמאה גיחות מבצעיות ונטישה אחת. האלוף (מיל') דוד עברי, מפקד חיל-האוויר התשיעי חגג אמש יום הולדת שמונים
נעמי צורף

מפקדו התשיעי של חיל-האוויר, האלוף (מיל') דוד עברי, ציין אמש שמונים. בחיל בחרו לציין את מהאורע באופן חגיגי בראשות מפקד חיל-האוויר האלוף אמיר אשל, פורום המפקדים ומשפחת עברי המורחבת. "אני מעריך מאוד את חיל-האוויר היום, זה תענוג עבורי להגיע לבקר ולצפות בעשייה שלכם והתחושה בחיל טובה מאוד. תמשיכו לנהל את החיל בצורה טובה ולקדם אותו", אמר האלוף (מיל') עברי וסיפר שגם בגיל שמונים הוא לא מתכוון להפסיק לטוס. לאחרונה הוא טס על טייגר מוס וכבר מתכנן לטוס על סטירמן בקרוב.

בדצמבר 1952 התגייס האלוף (מיל') עברי לחיל-האוויר, וסיים את קורס-הטיס מספר 14. לאחר קבלת כנפי-הטיס השלים קורס אימון מבצעי בטייסת ספיטפיירים ברמת-דוד, ובסיומו הוצב בטייסת מוסטנגים ושירת כטייס קרב. בהמלך שירותו הטיס כמעט 38 מטוסים, יש לו כמאה גיחות מבצעיות ונטישה אחת והוא היה מפקדו הראשון של בית-הספר לטיסה בחצרים. "קטונתי מלפרט ולהעריך את כל מה שעשית בחייך. אני חושב שתקופתך בחיל-האוויר הייתה הפרק המשמעותי ביותר", אמר מפקד חיל-האוויר. "בזמן כהונתך כמפקד החיל התמודדת עם כמות אירועים בלתי נתפשת: מלחמות, מבצעים הסכמי השלום, הקמת בסיסים וקליטת פלטפורמות חדשות. קצרה הירעה מלתאר את המהות של מה שהותרת אחרייך. היום אנו ניצבים כאן, אני כמיצג את ההווה ופורום מפקדים המייצגים את עתידו של החיל ומבקשים להכיר לך תודה ולשמוח בשמחתך".

בשנת 1977 מונה האלוף (מיל') עברי למפקד חיל-האוויר במקומו של בני פלד. בעקבות התמורות המדיניות שהותירו ביקור סאדאת בישראל וחתימת הסכם השלום עם מצרים, נדרש עברי לעסוק בפינוי בסיסי חיל-האוויר ושדות התעופה בסיני (רפידים, אל-עריש, איתם ועציון) ובהעברתם לנגב.

תחת פיקודו של עברי חיל-האוויר השתתף בתקיפות רבות: ב-1978 תקף חיל-האוויר בלבנון במבצע "ליטני". ביוני 1981 הפציץ חיל-האוויר את הכור העיראקי במבצע "אופרה", ושנה לאחר מכן פיקד על חיל-האוויר במלחמת שלום הגליל, בה הושמדו סוללות הטילים הסוריות בבקעת הלבנון והופלו עשרות מטוסים סוריים בקרבות אוויר. ב-30 בדצמבר 1982 פרש עברי מחיל-האוויר, כשמאחוריו 96 גיחות מבצעיות ונטישה אחת ממטוס סופר-מיסטר. לאחר פרישתו כיהן במשך תקופה קצרה כיושב ראש התעשייה האווירית וב-1983 חזר לצה"ל, הפעם בתפקיד ראש אגף המבצעים וסגן הרמטכ"ל. לאחר שנתיים השתחרר וחזר לראשות התעשייה האווירית. ביוני 1986 החל לכהן בתפקיד מנכ"ל משרד הביטחון, תפקיד אותו מילא במשך כעשר שנים. בנובמבר 1996 מונה עברי לעוזר בכיר לשר הביטחון לנושאים אסטרטגיים.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
מפקד חיל-האוויר: "קטונתי מלפרט ולהעריך את כל מה שעשית בחייך"
מפקד חיל-האוויר: "קטונתי מלפרט ולהעריך את כל מה שעשית בחייך"

צילום: גיא אשש