יומן ארועים

Bookmark and Share
מהם האתגרים של עולם ההדרכה? פורסם בתאריך 03.03.2015
תגיות: בית הספר הטכני , שוחרים , בית הספר לטיסה , הדרכה , הכשרות , ראש להק אוויר
קיצור משך השירות וקליטת מאמנים – אלה הם השינויים עמם מתמודד עולם ההדרכה של חיל-האוויר. השבוע נערך לראשונה תחקיר של כלל בתי-הספר בחיל שמטרתו הייתה לגבש תפיסות משותפות ולשמוע על מגמות שונות
נועה פניגשטיין

לראשונה: תחקיר לכל בתי-הספר של החיל נערך השבוע. מטרתו הייתה לגבש תפיסות משותפות, לשקף תמונת מצב הדדית ולשמוע מגמות ופערים של בתי-ספר אחרים כדי ללמוד אחד מעמיתו. "בחיל-האוויר קיים מספר בלתי מבוטל של בתי-ספר וזה ללא ספק נכס עבורו", אמר ראש להק האוויר תא"ל טל קלמן. "התחקיר עתיד להיות מנגנון שנתי שמטרתו היא ליצור מחזור חיים ברור ואחיד לכל עולם ההדרכה".

עם הקמתו של מטה מבצעי חדש בחיל, הפך להק האוויר ל"מדריך הראשי" של חיל-האוויר והוא אמון על כל עולם ההדרכה מאימונים ועד לקורסים. במהלך התחקיר דנו המפקדים בסוגיות העיקריות המעסיקות את מערך ההדרכה ומשפיעות באופן ישיר גם על העולם המבצעי. "בתי-הספר הם גופים יוזמים שיוצרים מנועי צמיחה בעצמם והופכים למרכזי הדרכה וידע", הבהיר סא"ל אורן, ראש ענף חקר ופיתוח הדרכה (חופ"ה). "זהו אירוע מרגש וחשוב שמסמל חלק מהסיפור של מערך ההדרכה החדש שמטרתו להעצים את יכולות החיל".

סוגיה מרכזית: קיצור משך השירות
סוגיה מרכזית המעסיקה את בסיסי ההכשרות היא קיצור שירות החובה לבנים, שעתיד להתחיל כבר בהמשך שנת 2015 וממנו הלאה יתגייסו חיילי החובה לשירות של 32 חודשים. בהתאם לכך בחיל החלו להתכונן למהלך כבר עכשיו ובתי-הספר השונים נדרשים לנסות ולקצר את משך ההכשרות של התפקידים השונים. "בקרוב יוקם צוות חיילי להדרכה המשולב בעבודת להק כוח אדם, שיעסוק בקיצור משך השירות שמרחף מעלינו כבר מזמן", סיפר סא"ל אורן. "כל בית-ספר נדרש לשלב תהליכי חשיבה בנושא הזה". בנוסף בלהק כוח אדם כבר נערכים להסטת כוח אדם למקצועות שיימצאו במחסור ושדורשים יותר ידיים עובדות.

עולם הדרכה חדש
עם קליטתו של מטוס ההדרכה החדש של החיל, ה"לביא" (M-346), החל עולם חדש של הדרכה בבית-הספר לטיסה (ביס"ט( שעשוי לחלחל גם לבתי-הספר האחרים. "ההתייחסות אל קליטת ה'לביא' בפועל היא במשרעת רחבה מאוד, הוא הביא איתו תפיסה שלמה", אמר סא"ל תמיר, המדריך הראשי של הביס"ט. "המאמנים המתקדמים מהווים מרכיב אינטגרלי מתכנית הטיסות, במקום להיות ערך מוסף".

מגמת המאמנים שולחת ידיה ליתר מערכי החיל כאשר גם בבית-הספר לכלי-טיס בלתי מאוישים (כטב"ם) מספרים על שיתוף פעולה הדוק יותר עם טייסת מאמני הכטב"ם גם בבית-הספר להגנה אווירית (ביסל"א) עתיד לקלוט מאמן חדש למערכת "חץ" ובהמשך לפתוח מרכז אימון מתקדם. "החזון שלנו הוא מרכז מאמנים גם למערכות 'כיפת ברזל' ו'פטריוט' כדי לאפשר אימון מקסימלי ויעיל למערך", אמר סא"ל אדיר ברמי, קצין ההדרכה הראשי של ביסל"א.

 
1 | 2 | 3
 
עם קליטתו של מטוס ההדרכה החדש של החיל, החל עולם חדש של הדרכה בבית-הספר לטיסה שעשוי לחלחל גם לבתי-הספר האחרים
עם קליטתו של מטוס ההדרכה החדש של החיל, החל עולם חדש של הדרכה בבית-הספר לטיסה שעשוי לחלחל גם לבתי-הספר האחרים