יומן ארועים

Bookmark and Share
מכתבים מאילן: 12 שנים למותו פורסם בתאריך 01.02.2015
תגיות: אילן רמון , זיכרון
במשך שנים ניהל אל"ם אילן רמון ז"ל יומן אישי בו כתב את חוויותיו האישיות, החל מזמן קצר לאחר סיום קורס הטיס ועד להתרסקות המעבורת "קולומביה". 12 שנים לאחר התרסקות המעבורת מביא אתר חיל-האוויר את כתביו הבולטים
דוד גרינוולד

אל״ם אילן רמון ז״ל, האסטרונאוט הישראלי הראשון, נהרג לפני 12 שנים יחד עם צוות משימה STS-107 דקות ספורות לפני חזרתם לכדור הארץ לאחר 16 ימים בחלל. יום חג הפך באחת ליום אבל ונדמה כי לב האומה כולה, מלא גאווה בהישג הגדול, התנפץ לרסיסים יחד עם שברי המעבורת "קולומביה".

אחרי לכתו הותיר אל"ם רמון ז"ל יומנים ומכתבים שקובצו בספר "מעלינו רק רקיע". במכתבים אלה נחשף לראשונה אל"ם רמון ז"ל כאדם מן השורה בעל שאלות עמוקות, חששות כבדים, אהבות מתוקות, חלומות גדולים ותקוות פשוטות. לציון יום השנה ה-12 להתרסקות המעבורת "קולומביה", מביא אתר חיל-האוויר את כתביו הבולטים של אל"ם רמון ז"ל מכל תקופות חייו - זמן קצר לאחר סיום קורס-הטיס, דרך תקיפת הכור בעיראק ועד המכתבים ששלח לבני משפחתו מהחלל.

פרופ' ליבוביץ' ענה בסגנונו הייחודי. "על שאלתך בדבר 'תכליתו ומטרתו של האדם בחייו' - אין תשובה אובייקטיבית. כבר אמרו חז"ל בפרקי אבות: 'על כרחך אתה נוצר, ועל כרחך אתה נולד, ועל כרחך אתה חי, ועל כרחך אתה מת' - ועל הדברים האלה אי אפשר להוסיף מאומה. האדם הקיים מבלי שהוא עצמו החליט להיווצר ולהיוולד ולחיות - אין לו ברירה אלא להחליט החלטה סובייקטיבית על מטרתו ותכליתו בחייו. כל אדם - גם אתה אתה וגם אני - מוכרח להחליט על דעת עצמו".

אל"ם רמון ז"ל המשיך לכתוב ביומנו וסיפר בין השאר על התקיפה הראשונה של מטוס ה"נץ" (F-16A/B) בה נטל חלק, כוננויות בטייסת והזנקות רבות לכיוון סוריה ולבנון. בתחילת מאי 1981 מתחיל להזכיר ביומנו אל"ם רמון ז"ל את "העניין ההוא", ומתכוון לתקיפת הכור בעיראק. ב-7 ביוני של אותה שנה הפציצה שמינייה של מטוסי חיל-האוויר את הכור הגרעיני בעיראק.

בפעולה זו, שנכנסה לספרי ההיסטוריה כאחת המפוארות בתולדות צה"ל, השתתף אל"ם רמון כצעיר ביותר מבין הטייסים שהשתתפו במבצע ונבחר להיות האחרון שבמבנה התקיפה, מיקום שנחשב למסוכן מאוד. בנוסף, מתוקף תפקידו כקצין הניווט בטייסת ה"נץ" הוא היה אחראי על הכנת המפות, בניית נתיב הטיסה וחישובי הדלק לקראת היעד המרוחק. ביומנו כתב על החששות שלקראת הפעולה, התדרוך, הביצוע המושלם והאופוריה שאחריה.

בשנת 1997 נבחר אל"ם רמון ז"ל להיות האסטרונאוט הישראלי הראשון ובשנים הבאות המשיך לתאר את התרגשותו לקראת הטיסה: את החשש מפני כישלון בבדיקות הרפואיות, את חרדת הקודש שפקדה אותו כשהתהלך לראשונה במסדרונות נאס"א, את האימונים האינטנסיביים ואת המפגש עם האסטרונאוטים האחרים המרכיבים את הצוות. לקראת טיסתו החליט אל"ם רמון ז"ל לקחת איתו לחלל מספר פריטים בעלי ערך סנטימנטלי לעצמו, למשפחתו ולמדינת ישראל ולפני כן - ביקש את עצת אחד הזמרים האהובים עליו, אריק איינשטיין ז"ל, שבתגובה צירף את הדיסק האחרון שהוציא ובו המשפט "אני עף אני שט כאילו אין לי משקל, כמו נוצה כמו עלה מרחף בחלל".

גם במהלך שהייתו בחלל המשיך אל"ם רמון ז"ל לכתוב - לעצמו, לאשתו ולילדיו, להוריו ולאזרחי ישראל. המכתבים ששלח כמו גם התשובות שחזרו אליו, קיבלו לימים משמעות מיוחדת.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
אחרי לכתו הותיר אל"ם רמון ז"ל יומנים ומכתבים שקובצו בספר "מעלינו רק רקיע"
אחרי לכתו הותיר אל"ם רמון ז"ל יומנים ומכתבים שקובצו בספר "מעלינו רק רקיע"